hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

URZĄDZENIA GASTRONOMICZNE

Zmywalnie i zmywarki

Zbigniew TORŁOP


Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
kuchnia@hotel.pl. Zawsze chętnie odpowiem.

Mycie naczyń nie polega tylko na powierzchniowym usunięciu zanieczyszczeń, ale także na osiągnięciu czystości mikrobiologicznej, która ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów, jak również personelu. Są to zagadnienia, na które jeszcze wiele zakładów zbiorowego żywienia nie zwraca należytej uwagi.

Przyjrzyjmy się zatem pomieszczeniu zmywalni.

Najważniejszą zasadą, która musi być bezwzględnie zachowana - jeśli chcemy uniknąć problemów - jest przestrzeganie dróg tzw. czystych i brudnych. Pomieszczenie sali musi być zaprojektowane i zorganizowane w sposób uniemożliwiający kontakt czystych i umytych naczyń z powierzchniami, na których znajdowały się naczynia brudne.

Prześledźmy przykładowo przepływ naczyń w strefie "brudnej".

Naczynia z sali konsumpcyjnej są przewożone wózkami lub przenoszone do stołu, przy którym następuje zrzucanie resztek jedzenia z talerzy do pojemników na zlewki. Jest to stół wykonany ze stali nierdzewnej, z otworem, pod którym znajduje się pojemnik na odpady. Naczynia, po wstępnym oczyszczeniu z resztek, są układane w koszu stojącym nad komorą zlewozmywaka. W tym momencie zwróćmy uwagę na zasadę układania naczyń w koszu: nie powinny się ze sobą stykać, nie mogą być układane jedne nad drugimi, a sztućce powinny być ustawione pionowo i luźno w specjalnych koszyczkach. Ma to na celu umożliwienie dostępuj wody z płynem myjącym do każdego naczynia w zmywarce. Tak ułożone naczynia należy dokładnie spłukać prysznicem z pozostałych resztek żywności. Kosz ze spłukanymi naczyniami przesuwamy do na stół zmywarki, a następnie do zmywarki i rozpoczynamy proces mycia.

Prześledźmy jak wygląda przebieg naczyń w strefie "brudnej" i jak należy ją zaplanować:

Naczynia po umyciu i wyparzeniu w zmywarce są przesuwane na stół "czysty", gdzie ociekają i stoją do wyschnięcia. Czyste i suche naczynia można układać do szafy, najczęściej są to szafy przelotowe, dwustronne, wykonane ze stali nierdzewnej. Szafy te powinny być wyposażone z obu stron w drzwiczki zamykane lub przesuwane, ułatwiające natychmiastowe użycie umytych naczyń.

Stół z otworem na odpadki Zlewozmywak z prysznicem i młynkiem rozdrabniającym odpadki Stół zmywarki na kosz z naczyniami po wstępnym płukaniu Zmywarka do naczyń Czysty stół
ð ð ð ð  

Znając już przebieg procesu zmywania oraz rodzaj i czas poszczególnych operacji, możemy określić wielkość zmywalni oraz rodzaj sprzętu, jaki jest nam potrzebny.

Zasada działania zmywarek gastronomicznych jest właściwie taka sama. Różnica polega jedynie na wprowadzeniu przez poszczególnych producentów ulepszeń, pozwalających na osiąganie lepszych efektów mycia.

Wszystkie maszyny myjące ze względu na charakter pracy możemy podzielić na dwie grupy:

  • zmywarki o działaniu okresowym tzw. komorowe,
  • zmywarki o działaniu ciągłym tzw. zmywarki tunelowe.

I tak mamy zmywarki: uniwersalne, przeznaczone do każdego rodzaju naczyń, zmywarki do szkła i kieliszków, zmywarki do mycia naczyń stołowych oraz zmywarki do mycia garnków, przyrządów kuchennych i blach do pieczenia. W zależności od typu wszystkie maszyny mają zastosowanie w hotelach, zakładach gastronomicznych, placówkach zbiorowego żywienia, szpitalach i piekarniach. Zewnętrzna budowa zmywarek pozwala na idealne wykorzystanie maszyny do potrzeb naszej zmywalni. To znaczy, że możemy zbudować ciąg zmywalny wolnostojący lub z możliwością zabudowy pod stołem.

Cykl mycia w zmywarkach gastronomicznych odbywa się w dwóch etapach:

  1. Mycie naczyń strumieniami wody o temperaturze 55-65oC z dodatkiem płynu myjącego,
  2. Płukanie naczyń strumieniami czystej i gorącej wody o temperaturze 80-90oC z dodatkiem płynu nabłyszczającego.

Czas jednego cyklu mycia z wyparzaniem wynosi 60-180 sekund, w maszynach do mycia garnków, przyrządów kuchennych i blach do pieczenia, czas jednego cyklu mycia wynosi od 1 do 5 minut.

Odmiennymi parametrami charakteryzują się zmywarki do szkła i kieliszków. Ze względu na kruchość szkła, wymagają znacznie słabszego strumienia wody, niższych temperatur mycia i płukania oraz krótszego czasu mycia. Ponieważ szkło jest dość trudnym materiałem do mycia, ze względu na powstawanie matowych zacieków od wody, niektóre modele zmywarek  posiadają wbudowany zasobnik do uzdatniania wody.

Bardzo ważną rzeczą przy wyborze zmywarki jest zwrócenie uwagi na prostotę jej obsługi oraz zabezpieczenie serwisowe.

Na polskim rynku jest wiele modeli zmywarek producentów krajów, jak i zagranicznych. Najbardziej znaną zmywarką na rynku krajowym jest zmywarka firmy LOZAMET. Produkowana jest w kilku wielkościach w zależności od przeznaczenia: zmywarki do szkła z uzdatniaczem wody lub bez niego, zmywarki uniwersalne małe z komorą, pozwalającą na mycie talerzy o średnicy 32 cm, zmywarki uniwersalne kapturowe z ręcznym lub hydraulicznym podnoszeniem kaptura oraz zmywarki tunelowe.

Dzięki prostocie obsługi  i wykonania bardzo popularne na naszym rynku okazały się zmywarki hiszpańskiej firmy FAGOR. Produkowane są we wszystkich wielkościach i wydajności mycia na godzinę.

Od wielu lat na naszym rynku zbiera uznanie włoska firma COMENDA. Zmywarki tego producenta wytwarzane są od najmniejszych modeli do mycia szkła poprzez zmywarki uniwersalne o dużej wydajności we wszystkich wielkościach. Charakteryzują się najwyższym standardem oraz doskonałością techniczną.

Wszystkie urządzenia zmywalne przedstawionych firm to efekt długoletniego doświadczenia oraz doskonałego przygotowania technicznego, pozwalającego spełnić oczekiwania wszystkich kategorii klientów. Doświadczenie tych firm oraz ciągłe poszukiwanie lepszych rozwiązań technicznych pozwoliło na wyprodukowanie urządzeń  zapewniających najbardziej efektywną, ekonomiczną i higieniczna pracę. Zmywarki te odpowiadają standardom higieny wymaganym przez HACCP.

[hotelarze.pl - 2003]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl