hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

URZĄDZENIA GASTRONOMICZNE

Wpływ jakości wody na skuteczność mycia

Zbigniew WOŹNY

Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
biuro@reinex.pl

W czasie mycia naczyń w zmywarkach, spotykamy się z problemami często niezależnymi od typu zmywarki czy rodzaju stosowanej chemii do mycia i płukania naczyń.

Podstawowym problemem jest jakość wody używanej do mycia naczyń. Twardość wody stanowią głównie sole wapnia i magnezu występujące w wodzie w formie rozpuszczalnej.

W Polsce twardość wody określamy w stopniach niemieckich: 1 stopień = 10mg CaCO3 (węglanu wapnia) w jednym litrze wody. W praktyce oznacza, że przy twardości wody około 15 stopni niemieckich w 1 litrze wody będziemy mieli około 150 mg węglanu wapnia, który po podgrzaniu wody wytrąci się nam w formie nierozpuszczalnej na powierzchniach. Osadzające się sole wapnia i magnezu tworzą tzw. kamień wodny, który skutecznie uszkadza nam wszystkie urządzenia, w których jest uzupełniana i podgrzewana woda, takie jak bojlery, ekspresy do kawy, bemary, zmywarki i piece konwekcyjne. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby cała woda dostarczana do kuchni była odmineralizowana. Jednak jest to proces zbyt kosztowny do praktycznego stosowania.

Stosuje się dwa sposoby pozbawiania wody zawartych w niej rozpuszczonych substancji chemicznych:

1. Odwrócona osmoza należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów uzdatniania wody. Proces RO polega na prawie całkowitym, do 99 % usunięciu rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń. Odfiltrowane zostają zanieczyszczenia mechaniczne, substancje chemiczne rozpuszczalne w wodzie oraz bakterie i najmniejsze wirusy. Cząsteczki wody przechodzą przez mikroskopijne pory membrany półprzepuszczalnej, natomiast wszystkie zanieczyszczenia są na niej zatrzymywane i odprowadzane do kanalizacji. Proces oczyszczania wody w odwróconej osmozie nie wymaga zastosowania jakichkolwiek chemikaliów. Ze względu na bardzo małe rozmiary porów membrany, uległaby ona szybkiemu zatkaniu. Aby temu zapobiec stosowane są dwa filtry włókninowe o gęstości 30 i 5 mikronów, ora filtr węglowy do wstępnego usuwania chloru i jego pochodnych. Przy wodzie o dużej twardości należy zastosować wstępnie zmiękczacz jonowy. W procesie oczyszczania uzyskujemy około 30 % wody oczyszczonej przechodzącej przez membrany, pozostała część wody o podwyższonej koncentracji odpływa do kanalizacji.

Odwrócona osmoza pracuje w systemie ciągłym, koncentrat odpływa do kanalizacji, a czysta woda powinna być gromadzona w zbiorniku atmosferycznym. Z tego zbiornika dopiero można pompą pod ciśnieniem wtłaczać ją do instalacji. Woda oczyszczona powinna mieć swobodny odpływ, stwarzanie ciśnienia po stronie odpływu oczyszczonej wody bardzo pogarsza parametry pracy membrany. Woda jest przeciskana przez membranę pod ciśnieniem kilkunastu barów. Woda w ten sposób oczyszczona nie powinna być wtłaczana do instalacji wykonanej z rur metalowych, ponieważ w krótkim czasie zostaną skorodowane. Ten sposób oczyszczania wody jest stosowany głównie w procesach technologicznych produkcji żywności i leków.

2. Zmiękczanie jest procesem chemicznym, który ma na celu wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Woda przepływając przez złoże jonowymienne pozostawia na nim jony wapnia i magnezu wymieniając je na jony sodu, których sole są dobrze rozpuszczalne w wodzie i nie powodują osadzania kamienia. Po wyczerpaniu jonów sodu ze złoża jonowymiennego należy przeprowadzić regeneracje zasypując złoże solą (nie powinno się stosować soli jodowanej, ponieważ jod uszkadza złoże), proces odwracamy i wypłukujemy do kanalizacji uwolnione jony wapnia i magnezu. Urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie regenerują się samoczynnie - po odliczeniu ilości wody zmiękczonej przełączają się samoczynnie na proces regeneracji pobierając solankę ze zbiornika solanki. Po zakończeniu regeneracji samoczynnie się włączają w obieg oczyszczania wody. Wymienniki jonowe nie są drogie w eksploatacji i mogą być stosowane do centralnego zmiękczania wody. Praktycznie stosuje się małe wymienniki jonowe o pojemności złoża 8 lub 12 kg przy każdym urządzeniu oddzielnie. Jeżeli nie zastosujemy wody zmiękczonej w procesie mycia musimy się liczyć ze skutkami twardości wody.

W przypadku mycia naczyń w zmywarce będą się pojawiały białe zacieki szczególnie widoczne na wysokich szklankach i kieliszkach. Osady pojawiają się również na zmywarce.

Innym problemem pojawiającym się przy myciu w zmywarkach jest uszkadzanie i tłuczenie delikatnego szkła i porcelany. Producenci zmywarek rozwiązują to w różny sposób. Najprostsze rozwiązanie stosuje się w zmywarkach Lozamet. Polega ono na przyciskaniu naczyń w koszach siatką zabezpieczającą przed podrzucaniem i uszkadzaniem przez strumień wody z dolnych dysz myjących. W starszych typach zmywarek stosowano inżektorowanie wody. Pompa zasysała powietrze, które zmieszane z wodą zmniejszało siłę uderzenia wody o naczynia. Działało to z pewnym opóźnieniem i zanim powietrze zostało zassane to już następowało uszkodzenie delikatnych naczyń. Inne rozwiązanie stosują producenci zmywarek Fagor i Comenda. Strumień wody z pompy mycia jest kierowany na początku na górne dysze myjące powodując dociskanie szkła do kosa, dopiero po chwili na dysze dolne. Działanie to jest bardzo skuteczne - dociągnięte szkło i porcelana nie maja możliwości przemieszczania się w koszu. W dużych zmywarkach kapturowych zastosowano dwie pompy mycia. Zasilająca górne dysze rozpoczyna pracę jako pierwsza, dopiero po kilku sekundach uruchamia się pompa zasilająca dolne dysze. Rozwiązanie to zapewnia dużą skuteczność mycia i zabezpiecza przed uszkadzaniem szkła.

Jeżeli zmywarka uszkadza delikatne szkło i porcelanę można zastosować kosze z wymiennymi przegrodami dostosowanymi do wielkości i wysokości szkła. Kosze takie produkuje Cambro. Służą one zarówno do mycia, przechowywania, jak również do transportu przy obsłudze dużych imprez plenerowych i cateringu.

[hotelarze.pl - 2003]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl