hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mailZapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

WIADOMOŚCI  -  2010 r.

 

Z życia hoteli:

22.11.2010 | "Nie prześpij zimy byle gdzie "- zimowy festiwal niskich cen w hotelach Grupy Orbis
Zimowa akcja Grupy Hotelowej Orbis to atrakcyjna propozycja. Przez 3 miesiące - od 17 grudnia do 28 lutego można nocować i odpoczywać w hotelach Grupy Hotelowej Orbis nawet za pół ceny. Wysokość rabatu zależy od tego, na jak długo rezerwujemy pokój. Mechanizm akcji „Nie prześpij zimy byle gdzie” jest skonstruowany na zasadzie - zostań dłużej, płać mniej. Co prawda najbardziej opłacalne są dłuższe pobyty, ale nawet 1-dniowe rezerwacje są już wyjątkowo korzystne dla gości. Wystarczy 5 dni, by w zależności od hotelu otrzymać aż 50% zniżkę. 4-dniowy pobyt to 40% rabatu, weekend przedłużony o jeden dzień to 30% oszczędność, 2 dni to 20% taniej, a za 1 dzień w hotelach Etap zapłacimy nawet 10% mniej.
Tak atrakcyjne stawki w dobrych hotelach zimą jest niezwykle trudno spotkać. Na przykład przy pobycie minimum 5-dniowym w 2-osobowym pokoju można już: w hotelu Orbis Solny Kołobrzeg przenocować tylko za 59 zł za dobę, spędzić noc w Mercure Karpacz Skalny za 119 zł, lub nad morzem w Novotel Gdańsk Marina za 133 zł lub w eleganckim Mercure Warszawa Grand w cenie 134 zł. [pr]

18.11.2010 | „Złote Klucze” dla concierge warszawskiego hotelu Marriott
Elżbieta Miszczyk, concierge z hotelu Marriott w Warszawie, jest jedną z pięciu Polek, które otrzymały odznaki „Złotych Kluczy” prestiżowej organizacji Les Clefs d’Or. Skupia ona concierge luksusowych hoteli na całym świecie. „Złote Klucze” zostały przyznane w Polsce po raz pierwszy. Oprócz pięciu pań ich posiadaczami zostało również dziewięciu mężczyzn.
Elżbieta Miszczyk przygodę z zawodem concierge rozpoczęła 8 lat temu. Z warszawskim hotelem Marriott związana jest od początku swojej drogi zawodowej, czyli od 1989 roku. Pracowałą najpierw jako kelnerka w restauracji hotelowej, potem jako order taker w dziale room service, agent w dziale „At your service”, pracownik w dziale Kontaktów z Gośćmi, a od 2002 roku już jako concierge. Ukończyła wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim i włada trzema językami: angielskim, niemieckim i rosyjskim.
ZŁOTE KLUCZE W POLSCE
Les Clefs d’Or, stowarzyszenie istniejące od prawie 100 lat, liczy obecnie ponad 4500 członków z 41 krajów. Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać „Złote Klucze”, to przynajmniej 5 lat pracy na stanowisku concierge w pięciogwiazdkowym hotelu oraz rekomendacje hotelowych gości. Celem Les Clefs d’Or jest wymiana doświadczeń między jego członkami i nawiązanie sieci kontaktów, dzięki którym praca dla hotelowego gościa jest znacznie łatwiejsza.
„W naszym zawodzie nie ma miejsca na zawiść czy konkurencję, chociaż pracujemy dla różnych hoteli” – podkreśla Elżbieta Miszczyk. „Przekazujemy sobie sprawdzone informacje, dzielimy się pomysłami, doradzamy w przypadku trudnych spraw. Także w ten sposób podnosimy swoje kwalifikacje.” [pr]

16.11.2010 | Motel Krak do wzięcia - od zaraz
Pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i wykładowe, lokale gastronomiczne, usługowe, sklepy, hotel i parking podziemny - to atrakcyjna wizja zagospodarowania terenów po dawnym Motelu KRAK.
Dzięki wysiłkom Prezydenta Krakowa, tereny dawnego Motelu Krak, położone na około 6 hektarowej działce powróciły do Gminy. Odzyskanie nieruchomości umożliwiło wydanie w czerwcu 2010 r. decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pod nazwą „budowa zespołu biurowego z usługami i parkingiem podziemnym oraz hotelu wraz z wjazdami z ul. Radzikowskiego i ul. Armii Krajowej w rejonie Ronda Ofiar Katynia”.
W najbliższym czasie miasto zorganizuje przetarg nieograniczony na oddanie nieruchomości w użytkowanie na 40 lat, w celu realizacji inwestycji zgodnie z uzyskaną decyzją o warunkach zabudowy. Dla projektowanego zespołu planuje się około 800 miejsc parkingowych. Inwestycja realizowana będzie po uprzednim wyburzeniu istniejących budynków dawnego motelu „Krak”.  [źródło: krakow24.info.pl]

09.11.2010 | Rynek hoteli i pensjonatów w Polsce
Rynek turystyczny w Polsce jest w dalszym ciągu w fazie rozwoju i nie osiągnął jeszcze swojego optymalnego poziomu.
Wg Leszka Michniaka z WGN Wrocław, największe szanse ma przede wszystkim w pasie Polski Południowej – w rejonach górskich, oraz w pasie nadmorskim. Na sukces mogą liczyć obiekty, pensjonaty i hotele, które oferują wysoki standard i różnorodność programu usług przy „rozsądnej” cenie, dopasowanej również do kieszeni polskiego turysty, bowiem z roku na rok poszerza się grupa Polaków deklarujących chęć spędzania weekendów poza miejscem zamieszkania, w rejonach o rozbudowanej, nowoczesnej infrastrukturze turystycznej. Dodatkowo ważna jest łatwość dojazdu – połączenia komunikacją samochodową, jak i kolejową. Zdecydowanie większy potencjał tkwi w rejonach górskich, gdzie można zorganizować wypoczynek przez cały rok. Natomiast rejon nadbałtycki powinien postawić na ośrodki typu SPA, farmy piękności itp., oferujące specjalistyczne usługi niezależnie od pory roku.
Jak twierdzi Sylwia Jagódka z WGN Kłodzko, władze miast, których budżet również ucierpiał z powodu niskiego popytu na nieruchomości, poszukują nowych możliwości i zachęcają inwestorów do zmiany cichych dotychczas uzdrowisk w tętniące życiem centra SPA i wellness, udostępniając między innymi tereny wyposażone w gorące źródła, na których powstają kompleksy basenów termalnych (za przykładem Szaflar, Bukowiny i Zakopanego próbują podążać Polanica, Lądek czy Duszniki-Zdrój).
Wojciech Merchelski z WGN Ełk twierdzi, że intymna i zarazem przyrodniczo unikalna lokalizacja, wysoki standard, pełen wachlarz usług, zabiegów, form odpoczynku, do tego profesjonalny marketing wsparty prawidłowymi kontaktami personalnymi właścicieli biznesu z osobami określającymi często modę na formę i miejsce odpoczynku, to klucz do sukcesu. [źródło: wgn.pl]

09.11.2010 | JW Construction ma klientów zainteresowanych kupnem sieci hoteli 500 oraz hotelu w Krynicy, którego budowa zakończy się w I kwartale 2011 roku - poinformował w TVN CNBC Józef Wojciechowski, większościowy akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej spółki.
"W I kwartale 2011 roku hotel w Krynicy będzie gotowy, (...) mamy klienta który jest zainteresowany kupnem tego hotelu, być może go sprzedamy. Mamy też klienta z Izraela, który zainteresowany jest naszą siecią hoteli 500" - poinformował Wojciechowski.
Ocenił, że sieć hoteli 500 jest warta około 100 mln zł, a koszt samej inwestycji w Krynicy to 160 mln zł.  [źródło: stooq.pl]

 

26.10.2010 | Podróże Polaków w sierpniu 2010 r.
W sierpniu 2010 r. poziom uczestnictwa mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat w krajowych wyjazdach ogółem był wyższy niż w sierpniu 2009 roku, w zagranicznych wyjazdach ogółem - niższy. Notujemy spadek liczby krajowych wyjazdów długookresowych i wzrost liczby krajowych wyjazdów krótkookresowych. Za granicę na 5 i więcej dni wyjechała podobna liczba osób, na 2-4 dni - znacznie mniejsza. W sierpniu 2010 roku liczba osób wyjeżdżających turystycznie w kraju lub za granicę była o 5% (0,25 mln) większa niż rok wcześniej... więcej msport.gov.pl

21.10.2010 | Hotelarze szykują się na Euro 2012
Według spółki PL.2012 cena za dobę w hotelu trzy lub czterogwiazdkowym podczas EURO 2012 powinna kształtować się w granicach 150-180 euro.
Konferencja "Przygotowania do UEFA EURO 2012 ze szczególnym uwzględnieniem branży hotelarskiej" odbyła się przy okazji Targów Regionów i Produktów Turystycznych "Tour Salon". Krajowy koordynator ds. zakwaterowania kibiców Rafał Rosiejak ze spółki PL.2012 w swym wykładzie zwrócił uwagę na wiele aspektów funkcjonowania branży hotelowej podczas turnieju EURO 2012. Jak przyznał, wysokość dochodów hoteli uzyskanych w trakcie mistrzostw w dużej mierze zależy od ich właścicieli.
- Na igrzyskach olimpijskich w Sydney średnia cena pokoju jednoosobowego w hotelu czterogwiazdkowym wynosiła 140 euro. Podczas igrzysk w Pekinie było to 160 euro, a na piłkarskich mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki - 170 euro. Z kolei na igrzyskach w Atenach w 2004 roku ta cena sięgała 250 euro i hotele świeciły pustkami. Greccy hotelarze po prostu 'przegrzali' ceny. Uważam, że podczas EURO 2012 'jedynka' w hotelu trzy lub czterogwiazdkowym powinna kosztować w granicach 150-180 euro. Jest to kwota do zaakceptowania przez zagranicznych kibiców - mówił Rosiejak.
Kibice nie musza nocować w Polsce
Zwrócił też uwagę na inny przykład niefortunnego zawyżania cen przez hotelarzy. Sześć lat temu podczas Euro 2004, w portugalskim Faro noclegi w hotelach podrożały kilkakrotnie. Tymczasem kibice na miejsce zakwaterowania wybrali leżącą niedaleko Sewillę, gdzie ceny w ogóle się nie zmieniły.
- To jest też sygnał ostrzegawczy dla Wrocławia czy Poznania, które dobrze są skomunikowane z Niemcami i Czechami, by nie spłoszyć potencjalnych klientów - zaznaczył. [źródło: www.polskieradio.pl]

21.10.2010 | Hotele Grupy Hotelowej Orbis wolne od tytoniu
Od 15 listopada 2010 r. goście nie poczują już dymu papierosowego w 60 hotelach - Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis, Orbis Hotels oraz Etap. Grupa Orbis wprowadziła bowiem nowe regulacje, ogłaszając wszystkie swoje hotele w Polsce strefą wolną od tytoniu. Dotyczy to części ogólnodostępnych i zdecydowanej większości pokoi.  „Nie oznacza to, że zapominamy o klientach palących. Do ich dyspozycji pozostawiliśmy wybrane pokoje hotelowe. Są one jednak zlokalizowane tak, by nie miały żadnego negatywnego wpływu na najbliższe sąsiedztwo” – dodaje Joanna Świerkosz, Marketing Manager Grupy Hotelowej Orbis.
Grupa Hotelowa Orbis jest pionierem w realizacji akcji antynikotynowych – pierwszym hotelem należącym do sieci w 100% wolnym od tytoniu był Ibis Szczecin Centrum, w którym od marca 2008 r. obowiązuje absolutny zakaz palenia. W praktyce doskonale sprawdziła się koncepcja hotelu nieskażonego dymem tytoniowym – goście pozytywnie reagują na ograniczenia i doceniają komfort przebywania w strefie „wolnej od tytoniu”.
Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i Europie Środkowej. Zarządza 60 hotelami obejmującymi ponad 12 tysięcy pokoi i operującymi pod markami Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis i Etap, a także Orbis Hotels i Holiday Inn. Głównym udziałowcem Grupy Hotelowej Orbis jest sieć hotelowa Accor - europejski lider w dziedzinie hotelarstwa i usług.[PR]

12.10.2010 | Warszawski Marriott najlepszy w rankingu polskich hoteli konferencyjnych
Warszawski hotel Marriott zajął pierwsze miejsce w rankingu dużych i średnich hoteli z całej Polski, dla których obsługa uczestników konferencji i szkoleń jest jedną z wiodących działalności biznesowych. Zestawienie przygotowała redakcja magazynu branży turystycznej „Rynek Podróży”. Do udziału w rankingu zostało zaproszonych 100 hoteli.
Miejsce na liście rankingowej było uzależnione od sumy punktów przyznawanych w sześciu kategoriach.
Marriott zajął czołowe miejsca we wszystkich kategoriach, co pozwoliło mu uzyskać pierwszą lokatę w końcowym zestawieniu. W liczbie konferencji i szkoleń do 100 osób obsłużonych w 2009 r. i w pierwszej połowie 2010 r. zdobył największą liczbę punktów.
Z prośbą o przesłanie danych za rok 2009 i pierwszą połowę 2010 zwrócono się do hoteli o różnym standardzie w całej Polsce, nie tylko w największych miastach. Intencją twórców rankingu było zaprezentowanie potencjału hoteli w zakresie obsługi imprez konferencyjnych i szkoleniowych oraz pokazanie, jak ten potencjał jest wykorzystywany. W podsumowaniu zebranych informacji, uczestnicy rankingu w okresie od stycznia 2009 roku do pierwszej połowy 2010 roku obsłużyli 41,5 tysiąca konferencji i szkoleń, z czego 26,5 procent stanowiły imprezy organizowane dla ponad 100 osób.
Marriott International, Inc. (NYSE: MAR) jest wiodącą firmą hotelarską z ponad 3 200 placówkami w 67 krajach na całym świecie. Marriott International zarządza i franczyzuje hotele pod markami: Marriott, JW. Marriott, Ritz-Carlton, Renaissance, Residence Inn, Courtyard, TownPlace Suites, Fairfield Inn, SpringHill Suites oraz Bulgari; buduje i zarządza kurortami o nazwach Marriott Vacation Club, Ritz-Carlton Destination Club oraz rezydencjami pod markami z rodziny Marriott oraz Marriott Exclusive Apartments; udostępnia umeblowane mieszkania dla klientów korporacyjnych poprzez dział Marriott ExecuStay oraz zarządza centrami konferencyjnymi.
Siedziba spółki mieści się w Bethesda w stanie Maryland.
Firma Marriott rozpoczęła swoją działalność w Europie w 1975 roku wraz z otwarciem Amsterdam Marriott Hotel w Holandii. W Polsce Marriott International, Inc. działa od października roku 1989 - od otwarcia Warsaw Marriott Hotel. [pr]

12.10.2010 | Trenuj jak mistrz w hotelach Sheraton
Sheraton Hotels & Resorts nawiązuje współpracę z Core Performance i wprowadzi do końca roku rewolucyjny program ćwiczeń w 130 hotelach.
Program ten dostępny jest już w hotelach Sheraton w Sopocie i Warszawie, a w 2011 r. zostanie uruchomiony w Poznaniu i Krakowie.
To pierwsze tego typu partnerstwo Core Performance z marką hotelową, w którego wyniku powstał idealnie dopasowany do potrzeb osób podróżujących program ćwiczeń i odżywiania. Część z 6 miliardów dolarów przeznaczonych na rewitalizację marki Sheraton została przeznaczona na wprowadzenie tego programu w 60 hotelach Sheraton, a kolejnych 70 obiektów wzbogaci się o niego do końca bieżącego roku. Do końca 2011 r. wszystkie hotele marki Sheraton będą oferować Sheraton Fitness.
Statystyki jasno pokazują, że osoby podróżujące potrzebują wysiłku fizycznego:
* 25% osób podróżujących odczuwa stres związany z podróżowaniem samolotem,
* 40% osób podróżujących nie je śniadań,
* Brak wystarczającej ilości snu doprowadził 23% podróżnych do zaśnięcia na spotkaniu, a 14% z tego powodu nie zdążyło na spotkanie lub samolot,
* Osoby podróżujące, które regularnie ćwiczą są bardziej skoncentrowane, aktywne i efektywne.
Mając na uwadze te statystyki, Marc Verstegen, założyciel Core Performance and Athlets’ Performance, stworzył na wyłączność dla hoteli Sheraton holistyczny program, który wywodzi się z metodologii treningów wykorzystywanych przez atletów. Program ten pomaga gościom ćwiczyć i zdrowo się odżywiać w podróży, jak również relaksuje ich ciało i umysł.  [pr]

18.09.2010 | Hotel Merkury w Straszynie na sprzedaż
Hotel Merkury w Straszynie znajduje się w sąsiedztwie trójmiejskiej obwodnicy.
Obiekt o powierzchni użytkowej 2451m2 zlokalizowany na działce 4235m2.
Posiada 30 pokoi hotelowych w tym: dwa apartamenty, 28 pokoi jedno i dwu osobowych, co łącznie daje 59 miejsc noclegowych. Składa się z restauracji, kawiarni, dwóch sal konferencyjnych, kuchni z zapleczem, pomieszczeń techniczno- gospodarczych. Budynek jest trójkondygnacyjny, podpiwniczony. Przed budynkiem znajduje się duży parking. Jest to prężnie działający obiekt z pełnym wyposażeniem gastronomiczno-hotelowym!
Jego największym atutem jest usytuowanie: tuż przed Trójmiastem, przy obwodnicy, autostradzie A-1, niedaleko lotniska (a w tej chwili obok mającej połączyć drogę krajową nr 7 Gdańsk - Warszawa z obwodnicą trójmiejską).
Hotel sam w sobie ma ogromne możliwości. Posiada przestronną salę restauracyjną, w której odbywają się imprezy okolicznościowe (m.in. wesela) oraz sale konferencyjne dla spotkań firmowych. Znajdujące się w budynku pomieszczenia można przekształcić na centrum SPA. W okresie letnim przed budynkiem, istnieje możliwość zaadoptowania parkingu na zorganizowanie przyjęć na świeżym powietrzu.
Proszę mi wierzyć, że jest to obiekt z potężnym potencjałem. Można tu naprawdę zrealizować coś fajnego.
Do tego potrzebny jest kapitał - zarówno ludzki, jak i finansowy!
Cena 6,5 mln netto. Kontakt telefoniczny  793 613 813.
Więcej informacji oraz zdjęcia na www.hotelmerkury.pl

14.09.2010 | Hotel Novotel Warszawa Centrum partnerem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010
1500 sportowców reprezentujących 57 programów narodowych z całej Europy oraz 9 dyscyplin sportowych - tak zapowiadają się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010, które odbędą się w Warszawie w dniach 18 - 23 września. Partnerem imprezy jest hotel Novotel Warszawa Centrum. Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się 18 września na nowym stadionie Legii - wystąpią m.in. Anna Maria Jopek i zespół Myslovitz.
Hotel Novotel Warszawa Centrum został wyróżniony przez organizatorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Będzie gościł rodziny zawodników, uczestników Programów Pozasportowych Igrzysk, m.in. Forum Młodych, Forum Członków Rodzin oraz dziennikarzy z zagranicy - w sumie ok. 200 osób. W hotelu Novotel Warszawa Centrum będą się także odbywały oficjalne konferencje prasowe Igrzysk.
Igrzyska rozgrywane w Polsce mają ogromne znaczenie w szerzeniu wiedzy o możliwościach osób z niepełnosprawnością intelektualną. „To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Polski, że światowy ruch Special Olympics powierzył organizację tego prestiżowego wydarzenia właśnie nam” - mówi Bogusław Gałązka, Dyrektor Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. „Naszą misją jest przede wszystkim zmiana nastawienia społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zależy nam na wsparciu ze strony mediów. Chcemy poruszyć serca i zachęcić Polaków do kibicowania naszym sportowcom” - podkreślił Gałązka.
Zawodnicy będą rywalizować w 9 dyscyplinach – lekkoatletyce, tenisie stołowym, piłce nożnej kobiet, koszykówce, tenisie ziemnym, trójboju siłowym, bowlingu, jeździe na wrotkach, badmintonie. Oprócz 9 dyscyplin sportowych także odbędzie się również 1 dyscyplina pokazowa – Program Aktywności Motorycznej. Zawody odbędą się na 6 warszawskich obiektach sportowych, m.in. uczelni AWF i SGGW i na Torwarze. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Igrzysk: www.warsaw2010.eu.[pr]

14.09.2010 | Oktoberfest w hotelu Novotel Poznań Centrum
Miłośnicy dobrej kuchni i złotych trunków nie muszą wyjeżdżać do Niemiec, by wziąć udział w tradycyjnym niemieckim święcie piwoszy.
Wyjątkowa uczta w hotelu Novotel Poznań Centrum potrwa od 18 września do 2 października. To świetna okazja, by miło spędzić jesienny wieczór, bawiąc się w gronie znajomych i przyjaciół.
Ponieważ impreza cieszy się co roku dużą popularnością, jest organizowana w tym miejscu już po raz czwarty. Tym razem smakosze będą mieli okazję spróbować m.in. potrawy Bratwurst – Weisswurst. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się duet kiełbas z grilla z kapustą zasmażaną. Jak na Oktoberfest przystało, nie zbraknie oczywiście akcentów piwnych.
W menu znalazły się golonka w sosie warzywno-piwnym – Eisbein, precel piwny – Bezen, a bogaty wybór oryginalnych bawarskich piw zadowoli najbardziej wybrednych amatorów tego trunku. Bawarskie wieczory z muzyką i wyśmienitym jedzeniem będą się odbywać codziennie o godz. 18.
Koszt to 69 zł od osoby – w cenę wliczone są smakowite dania, za alkohol trzeba płacić dodatkowo. Na grupy zorganizowane powyżej 10 osób czekają atrakcyjne zniżki.
Novotel to marka hoteli trzy- i czterogwiazdkowych. Na świecie działa ich prawie 400 w 58 krajach, w tym 11 w Polsce.  [pr]

10.09.2010 | Odkrywając przyszłość: nowe wskazówki dla hoteli na rok 2010 i lata następne
Autorem opracowanego na zamówienie Amadeus Hospitality Solutions raportu jest John Burns, prezes Hospitality Technology Consulting, wiodącej firmy zajmującej się konsultingiem strategicznym dla firm branży hotelarskiej.
Raport wskazuje cztery obszary o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju hoteli. Są to jakość obsługi klientów, globalizacja, wartość marki i szybkość reagowania na potrzeby rynku.
– Rok 2010 nie będzie jeszcze okresem stabilizacji. Wkraczamy w czas nowych standardów, będących konsekwencją zmian, które zaszły w minionej dekadzie oraz finansowego wstrząsu, jakiego doświadczyliśmy w przeciągu ostatnich osiemnastu miesięcy. Sytuacja ta wymaga od hoteli gruntownej weryfikacji strategii handlowej i ponownego zdefiniowania wszystkich aspektów działalności. Nagła konwergencja trendów rynkowych, zmian strukturalnych w sektorze i rozwoju technologii stwarza hotelom okazję do zreformowania sposobu prowadzenia biznesu. Hotele, które wykażą się elastycznością w aspekcie biznesowym i technologicznym, zapewnią sobie powodzenie w nowej erze – mówi John Burns, autor raportu. ... czytaj raport

02.09.2010 | Fiesta Mexicana już po raz drugi w pubie SomePlace Else hotelu Sheraton Poznań
Przez cały wrzesień wielbiciele meksykańskich smaków będą się mogli delektować tradycyjnymi daniami kuchni meksykańskiej.
„W wielu regionach świata kuchnia urasta do rozmiarów sztuki. Nie inaczej jest w Meksyku” – mówi Krystian Szopka – szef kuchni hotelu Sheraton „Stanowi ona doskonałe połączenie tradycji starożytnych Indian oraz wpływów hiszpańskich z okresu wielkich odkryć i podbojów Ameryki Łacińskiej. Podstawowym składnikiem jest kukurydza. Odpowiednio preparowana przez Indian posiada wartości odżywcze i stanowi bazę niemal wszystkich potraw. Komponując ją z przeróżnymi warzywami, nasionami szczególnie strączkowymi oraz mięsami możemy uzyskać dużą różnorodność. I jak w każdej kuchni, boski charakter całości nadają charakterystyczne przyprawy oraz zioła danego regionu świata. W Meksyku będą to przede wszystkim różnego rodzaju papryki i chili”
Ciekawą propozycją rekomendowaną przez Szefa Kuchni jest Wielki Meksykański Stół w na nim talerz mięs z dodatkami i sosami: żeberka marynowane w chili i kawie, quesadillas, pikantne fajitas z kurczaka, chili con carne. sosy i salsy: guacamole, salsa pomidorowa z cebulą i czosnkiem, salsa z papai i jalapeno, salsa z mango i kolendry. Dodatki: pieczone ziemniaki podawane z kwaśną śmietaną, pieczone tortille, chleb dyniowy z dodatkiem jalapeno, nachos zapiekane z serem, sałatka z melonem, serem i oliwkami
Propozycja dla 4 przyjaciół to wydatek 150 pln, dla 6 przyjaciół - 190 PLN
Pikantny smak potraw będą dopełniały oryginalne meksykańskie napoje między innymi zimne piwa, tequila, czekolada oraz liczne koktajle. [pr]

26.08.2010 | Czy w Zielonej Górze warto inwestować w hotele?
W Zielonej Górze działa 10 hoteli. Wszystkie mogą przyjąć aż 1.182 gości. Przez cały rok większość miejsc jest zajęta. Jednak nie przez turystów a przedsiębiorców. Dyrektorzy obiektów zgodnie twierdzą, że nastawiają się
przede wszystkim na biznesmenów.
Hotel Polan w Zielonej Górze zostanie zamknięty. Ostatni gość będzie tu więc nocował z 14 na 15 października. Jak tłumaczy Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu, hotel przynosił od dłuższego czasu straty. Wpływ na to miało spowolnienie gospodarcze, jak i ograniczony popyt rynku lokalnego. Orbis koncentruje się teraz na rozwoju sieci hoteli ekonomicznych pod markami Ibis i Etap (liczy obecnie 18 obiektów). Nie opłaca się jednak ,,przerobienie” Polanu na tego typu placówkę.
Hotel został oddany do użytku w grudniu 1969 r. Liczy 78 pokoi jedno- i dwuosobowych. Spali tu uczestnicy Festiwalu Piosenki Radzieckiej i innych
ważnych wydarzeń w mieście. Na pytanie o znanych gości, dyrektor odpowiada, że łatwiej wymienić tych, których tu nie było. Bo nocowała w Polanie Jolanta Kwaśniewska, Lech Wałęsa, Maryla Rodowicz, Zdzisława Sośnicka, Edyta Górniak… Tylko w najnowszym tomie kroniki są wpisy Piotra Rubika, Ryszarda Rynkowskiego, Roberta Janowskiego, Krzysztofa Ibisza i wielu innych znanych osób.
Jaka przyszłość czeka Polan? To wszystko zależy od kupca, który stanie się właścicielem obiektu wraz z dwuhektarową działką.
Kogo goszczą zielonogórskie hotele?
- Goście to przeważnie przedsiębiorcy lokalni jak i zagraniczni. Oni proponują tu noclegi swoim pracownikom i klientom w biznesie – wyjaśnia T. Lehman z hotelu Dana .
Jego zdaniem, trudno stwierdzić, czy Zielona Góra i województwo ma za małą bazę hotelową. - Są okresy, kiedy mamy dużo wydarzeń, np. w tym roku otwarcie ośrodka sportowego czy Winobranie i inne imprezy (zjazdy lekarzy, konferencje na UZ) i wtedy w stu procentach baza jest wykorzystywana – zauważa. - Ale poza tymi dniami żaden większy hotel nie może pochwalić się takim obłożeniem.
Podobne spostrzeżenia ma Katarzyna Kaczmarek z hotelu Amadeus.
Największe wykorzystanie miejsc notuje się w miesiącach wiosennych (marzec- czerwiec) i jesiennych (wrzesień-listopad) – mówi Jakub Mleczak, dyrektor/GM hotelu Śródmiejskiego. - Miesiące zimowe oraz lipiec i sierpień należą do najsłabszych. Analizując pierwsze półrocze uznać można, że tegoroczne wykorzystanie utrzymuje się na poziomie roku ubiegłego, ale jest znacznie niższe niż w latach 2007-2008. W trakcie każdego roku znaleźć można najwyżej 2-3 dni, kiedy wszystkie miejsca w hotelu są zajęte.
W czterogwiazdkowym hotelu Ruben także najchętniej zatrzymują się biznesmeni. Jak mówi Ewa Gawałkiewicz - połowę gości stanowią obcokrajowcy: Niemcy, Duńczycy, Brytyjczycy… Zwykle zostają u nas dzień, dwa. W czasie wakacji większego ruchu nie ma, bo przedsiębiorcy mają urlopy. Za to organizowane są różne spotkania i imprezy. [źródło: gazetalubuska.pl]

25.08.2010 | Geovita sp. z o.o. wyniki za 7 miesięcy 2010 roku
Geovita sp. z o.o. za 7 miesięcy 2010 roku działalności osiągnęła przychody ze sprzedaży usług w wysokości 20.757 tys. zł. Sprzedaż za 7 miesięcy 2010 roku znacząco wzrosła, bo o  29,48% w stosunku do roku ubiegłego. Wartościowo wzrost ten wyniósł 4.726 tys. zł. Na wzrost sprzedaży istotny wpływ miała umowa o zarządzanie Hotelami Orient w Krakowie należącymi do PNiG Sp. z o.o. w Krakowie. Wynik na sprzedaży wyniósł 396 tys. zł.
W Spółce sprzedaż noclegów jest zbliżona do ilości osiągniętej w roku ubiegłym.
Średnia cena netto noclegu w podstawowych Obiektach Spółki za 7 miesięcy br. jest wyższa w porównaniu do osiąganej w roku ubiegłym o 3,53%.
Wskaźnik obłożenia za 7 miesięcy jest nieznacznie niższy od osiągniętego w 2009 roku, w tym samym okresie. Jednym z powodów osiągnięcia niższego wskaźnika jest pozyskanie 192 miejsc hotelowych po rozbudowie Centrum Zdrowia Urody i Rekreacji GEOVITA w Dźwirzynie, które ze względu na nadmorskie położenie nie są w pełni wykorzystywane przed sezonem letnim. Ze względu na rozbudowę Obiektu w Dźwirzynie, w statystyce za 2009 rok do lipca, miejsca te nie były wykazywane jako dostępne.
Trwająca niepewność na rynku usług świadczonych przez Spółkę (w tym szkoleń i konferencji oraz pobytów indywidualnych), żałoba po katastrofie w Smoleńsku oraz powódź w maju i czerwcu znacząco wpłynęła na osiągnięty poziom sprzedaży usług realizowanych przez Spółkę (w tym rezygnacja z już zakontraktowanych usług). Spadek sprzedaży spowodowany tymi czynnikami Janusz Śmielak, Prezes Zarzadu Geovita sp. z o.o. ocenia na 7-10%. [źródło: geovita.pl]

24.08.2010 | Właściciele pensjonatów walczą z "turystyką łupieską"
Jak turysta jest kulturalny, to ukradnie tylko baterię z pilota do telewizora - w takim tonie wypowiadają się właściciele nadmorskich pensjonatów. Skarżą się, że wielu wczasowiczów pobyt nad Bałtykiem traktuje jak okazję
do... zdobycia łupów.
- Są turyści, którzy zachowują się tak, jakby chcieli sobie odbić wydatki poniesione na wakacje nad morzem - denerwuje się właścicielka pensjonatu we Władysławowie, której goście uznali, że przydadzą się im w domu zasłony z kwatery.
Inni notorycznie kradną ręczniki, przybory toaletowe i narzuty z łóżek. - Przyłapałem takich delikwentów na gorącym uczynku. Zawstydzeni wyznali, że ręczniki są dla rodziny z Małopolski, która straciła wszystko w powodzi. No, ręce mi dosłownie opadły - mówi Jacek Dymarski z pensjonatu na Półwyspie Helskim.
To jednak nic. Pożądaną "pamiątką" z wakacji jest bowiem sprzęt elektroniczny. - To było ostatniego dnia pobytu moich gości nad morzem - mówi inny właściciel pensjonatu na półwyspie. - Moi goście szybko się spakowali, a zabierając swoje rzeczy, włożyli do torby także czternastocalowy telewizor, który był na wyposażeniu pokoju. Do oddania klucza wysłali dziecko, a sami wszyscy już siedzieli w samochodzie - dodaje.
Doświadczony właściciel popędził jednak najpierw obejrzeć pokój. Kiedy spostrzegł brak telewizora, zablokował wyjazd z posesji wczasowiczom. Tłumaczyli, że w zamieszaniu pakowania pomylili się i uznali, że telewizor jest ich.  [źródło: polskatimes.pl]

24.08.2010 | Praca w hotelach i restauracjach
Nadmorskie kurorty na północnym wybrzeżu Flandrii to najlepsze miejsce na podjęcie pracy w belgijskiej branży turystycznej. Nasi rodacy zatrudnieni w tamtejszych hotelach, restauracjach i tawernach zarabiają w granicach 10 euro na godzinę.
Chcąc pracować w Belgii na stanowisku kelnera lub barmana musisz znać podstawy francuskiego lub flamandzkiego. W przypadku recepcjonistów znajomość jednego z tych języków jest wręcz konieczna.
Ile można zarobić
Wysokość minimalnych stawek w branży hotelarsko-gastronomicznej regulują osobne przepisy. W porównaniu z innymi krajami są one dość wysokie. Minimalna stawka dla większości stanowisk w tym sektorze wynosi 10,23 euro na godzinę. To znaczenie więcej niż np. w Niemczech czy Irlandii.
Osoby pracujące w belgijskich hotelach i restauracjach mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. Zatrudnionemu na nocnej zmianie recepcjoniście i pracownikowi obsługi hotelu przysługuje dodatek wysokości 1,12 euro na godzinę.
Pracodawcy są też zobowiązani wypłacać pieniądze za pracę w niedzielę i święta. Maksymalna wysokość takiego świadczenia wynosi 12 euro na dzień. Osoby dojeżdżające do pracy środkami komunikacji publicznej lub własnym samochodem mogą liczyć na zwrot poniesionych kosztów.
Stawki minimalne
Wysokość stawek minimalnych w branży hotelarsko-gastronomicznej:
kucharz – 12,87 euro/godz.
pomocnik kucharza – 10,23 euro/godz.
pracownik mycie naczyń – 10,23 euro/godz.
kelner – 10,62 euro/godz.
pomocnik kelnera – 10,23 euro/godz.
recepcjonista – 1817 euro/mies.
pokojówka – 10,23 euro/godz. [źródło: wiadomosci.onet.pl]

24.08.2010 | Tanie wakacje w Polsce? Czy to jeszcze możliwe?
Krajowe kurorty stawiają na bogatych turystów. Dla tych, którzy chcą tanio zwiedzać Polskę z plecakiem i namiotem, ofert z roku na rok jest coraz mniej - wynika z najnowszych danych GUS.
Kryzys, który dotknął turystykę w zeszłym roku , widać w turystycznej infrastrukturze. Co prawda, liczba miejsc noclegowych minimalnie wzrosła i
wynosi nieco ponad 600 tys., ale przybyło łóżek tylko dla zamożniejszych klientów - 150 hoteli, głównie trzy i czterogwiazdkowych. W ciągu roku zamknięto natomiast (lata 2008-2009) ponad 20 schronisk młodzieżowych (obecnie mamy ich 342), niemal sto ośrodków wczasowych, 16 pól biwakowych (zostało 216) oraz 4,5 tys. miejsc na kempingach.
- Dla turysty ze skromniejszym budżetem jest coraz mniej miejsc - potwierdza Tadeusz Szarmach z kołobrzeskiego oddziału PTTK. - Kiedyś mieliśmy dla nich kilka pól namiotowych, dzisiaj pozostało jedno. Takie bazy ustępują miejsca ekskluzywnym hotelom i uzdrowiskom nastawionym na turystów z Niemiec.
Nic dziwnego, że pola namiotowe i kempingi znikają. Nasze przepisy kompletnie nie sprzyjają inwestowaniu w takie miejsca. Przykład? Pola działają sezonowo, ale ich właściciele muszą płacić podatki gruntowe za cały rok. W ten sposób trudno wytrzymać konkurencję całorocznych obiektów - mówi Józef Ratajski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.
W Zakopanem zwracają też uwagę, że w Polsce kwitnie rynek nielegalnych usług turystycznych.
- W naszym rejestrze mamy tysiąc miejsc noclegowych, tymczasem do miasta przyjeżdża 2,5 mln turystów rocznie. I gdzieś przecież śpią - mówi Ewa Matuszewska, rzecznika zakopiańskiego urzędu miasta. Przyznaje, że właściciele pensjonatów i kwater nagminnie zaniżają liczbę łóżek. - Na porządku dziennym są sytuacje, gdy właściciel zgłasza do rejestru dwa pokoje, a potem okazuje się, że do dyspozycji gości ma ich pięć razy tyle - wyjaśnia Matuszewska.
Dobrych wieści GUS nie ma też dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Chociaż w Polsce jest 70 tys. km szlaków turystycznych, to w zeszłym roku zmieniła się długość tych najbardziej kojarzonych z naszym krajem. Skróciła się bowiem długość szlaków górskich, narciarskich i kajakowych. Tych ostatnich mamy aż o 140 km mniej. [źródło: emetro.pl]

24.08.2010 | Budowa hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy na finiszu.
Na przyjęcie gości hotel będzie gotowy już w październiku. Aktualnie wykańczane są wnętrza. Trwa również remont dróg i prace nad zielenią wokół hotelu - mówi Roman Stanisławski, prezes firmy Budizol, która zainwestowała przy ul. Grodzkiej.
Na 6 kondygnacjach na gości będzie oczekiwać 138 pokoi o różnym standardzie, w tym luksusowe apartamenty. Hotel nastawia się przede wszystkim na gości biznesowych, dlatego znajdować się w nim będzie sześć sal konferencyjnych. W budynku będą szybkie łącza internetowe umożliwiające prowadzenie bez zakłóceń wideokonferencji.
Budowa hotelu kosztowała inwestora ok. 70 mln zł.
Firma Budizol już planuje dalszą rozbudowę hotelu - jego kolejne segmenty miałyby mieć postać budynków na wodzie.
Bydgoski Holiday Inn (Budizol będzie go prowadził na zasadzie franczyzy) to czwarty hotel tej sieci w Polsce. Dwa powstały wcześniej w Warszawie, a jeden w Krakowie.
Od 1 stycznia 2009 r. hotele Holiday Inn Wrocław i Holiday Inn Gdańsk funkcjonują w ramach sieci hotelowej Scandic.  [źródło: gazeta.pl]

22.07.2010 | Nowy Prezes Orbis S.A.
Po 2,5 roku jako przewodniczący Rady Nadzorczej „Orbis” S.A., oraz po 6 latach pełnienia funkcji Prezesa Zarządu „Orbis” S.A., Pan Jean Philippe Savoye postanowił poświęcić się swoim prywatnym projektom i zrezygnował z pełnienia funkcji.
W dniu 30.06. 2010 Rada Nadzorcza „Orbis” S.A. powołała Pana Laurent Picheral do składu Zarządu obecnej kadencji i powierzyła Mu funkcję Prezesa Zarządu „Orbis” S..A.
Pan Laurent Picheral od 2003 r. do 30.06.2010 r. zajmował stanowisko Dyrektora Zarządzającego i Dyrektora Finansowego odpowiedzialnego za Finanse,Podatki, Kwestie Prawne, Nieruchomości, Rozwój, Dział Zakupów oraz Dział Informatyczny Accor Hotellerie Deutschland GmbH(Accor- Grupa Hotelarska w Niemczech) i The NewGen Hotels AG. Włada płynnie 4 językami obcymi, w tym językiem polskim. [źródło: pr]

22.07.2010 |
The Westin Warsaw po raz kolejny pretenduje do miana najlepszego hotelu w Polsce.
World Travel Awards, największy i najbardziej prestiżowy konkurs w branży turystycznej na świecie już po raz siedemnasty wyłoni zwycięzców w kategoriach takich jak najlepsze miejsce podróży, hotel i linia lotnicza.
Hotel The Westin Warsaw, który trzykrotnie zdobył tytuł Poland’s Leading Hotel już po raz piąty został nominowany do tytułu najlepszego hotelu w Polsce. W tegorocznym głosowaniu udział wzięło ponad 170 tys. przedstawicieli organizacji i biur turystycznych.
"Ta kolejna z rzędu nominacja w konkursie World Travel Awards to dla nas nie tylko ogromne wyróżnienie lecz także powód do dumy z tego, że marka Westin wyznacza standardy w hotelarstwie" - powiedział Stephan Sieberg Dyrektor Generalny hotelu The Westin Warsaw.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wybrani zostaną na podstawie największej liczby głosów oddanych na stronie internetowej www.worldtravelawards.com. [źródło: pr]

05.07.2010 | Chopinowskie noce i dnie w Mercure Warszawa Fryderyk Chopin
W 200-setną rocznicę urodzin największego polskiego kompozytora hotel Mercure Warszawa Fryderyk Chopin zaprasza na wyprawę w jego czasy. Ulubione potrawy Fryderyka Chopina w menu i czekoladowe ozdoby związane z kompozytorem to tylko część atrakcji, jakie przygotował dla gości i mieszkańców Warszawy hotel Mercure Warszawa Fryderyk Chopin. Włącza się on w ten sposób w obchody Roku Chopinowskiego. W hotelu znajduje się wiele różnych pamiątek i akcentów związanych z kompozytorem, w recepcji można wykupić wycieczkę do Żelazowej Woli. Dla gości hotelu przygotowano promocję "Chopinowskie noce i dnie". Jest to specjalny pakiet z Urodzinowym Menu Chopinowskim na lunch. W pokoju czeka powitalny poczęstunek, a w hotelowej restauracji można się delektować chopinowskimi potrawami.
Kulinarne zapiski kompozytora
W menu co tydzień pojawia się nowa propozycja urodzinowego zestawu stworzonego na podstawie zapisków kompozytora o jego ulubionych daniach. „Są to tradycyjne potrawy polskie z akcentami kuchni krajów, w których Chopin bywał – wyjaśnia szef kuchni w hotelu Mercure Warszawa Fryderyk Chopin Jacek Dębski. Wśród specjałów, którymi delektował się Chopin, a które teraz można skosztować w hotelowej restauracji, są tradycyjne bitki ze schabu wieprzowego w sosie z polskich leśnych grzybów serwowane z podsmażanymi kopytkami z koperkiem, duszonymi buraczkami z jabłkiem oraz marynowanym ogórkiem na sałacie; staropolski żur robiony na chlebowym zakwasie podany z jajkiem i białą kiełbasą, a na deser akord z czekoladowego placka z duszonymi wiśniami i bitą śmietaną. [źródło: pr]

01.07.2010 | Pierwszy inteligentny hotel z wirtualną recepcją zostanie otwarty we Wrocławiu w przyszłym roku
Genfer, norweska grupa kapitałowa, zaprezentowała koncept pierwszej w Polsce sieci inteligentnych hoteli PURO. 
PURO Hotel we Wrocławiu zlokalizowany jest w samym centrum miasta, przy ulicy Włodkowica 6, zaledwie pięć minut piechotą od wrocławskiej Starówki, w malowniczej i ciekawej części miasta, nazywanej Dzielnicą Czterech Świątyń albo Dzielnicą Tolerancji. Będzie składał się ze 102 komfortowo i nowocześnie wyposażonych pokoi, zlokalizowanych na trzech piętrach.
Pod budynkiem znajdować się będzie jednopoziomowy parking dla klientów hotelu z inteligentnym systemem nadzoru ruchu zaprojektowanym tak, by zapewnić jak szybką i skuteczną obsługę.
Jego otwarcie zaplanowano na luty 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 35 milionów złotych. Projekt architektoniczny wrocławskiego hotelu przygotowała Autorska Pracownia Architektury Hubka. a wnętrza hotelu  zaprojektowała brytyjska agencja Blacksheep.
Każdy kto potrafi korzystać z Internetu i obsługuje telefon komórkowy, w ekspresowym tempie i bez problemu zarezerwuje pokój oraz samodzielnie zamelduje i wymelduje się z PURO Hotel. Rezerwacja pokoju będzie możliwa za pośrednictwem internetowego systemu rezerwacji lub w samym hotelu przy użyciu panelu rezerwacyjnego.
W samym hotelu nie będzie tradycyjnej recepcji, gdyż maksymalne uproszczenie i skrócenie procedur czynią hotel niemalże samoobsługowym. Całą dobę do dyspozycji gości będzie consierge, który będzie służył wiedzą i pomocą, tak by umilić gościom pobyt. Doradzi gdzie zjeść dobrą kolację, jak spędzić wolny czas, co zobaczyć, w tak interesującym mieście jakim jest Wrocław.
Inteligentne rozwiązania czekają również na gości w pokojach hotelowych. Centralny panel dotykowy umożliwia sterowanie klimatyzacją oraz kolorem i natężeniem zainstalowanego oświetlenia ledowego. Bezpłatny dostęp do bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu, darmowe rozmowy międzynarodowe, a także możliwość podłączenia sprzętu elektronicznego (laptopa, mp3 czy iPhone’a) do 40 calowego telewizora za pośrednictwem specjalnej konsoli umieszczonej przy łóżku, tworzą w pokojach hotelowych idealne warunki zarówno do pracy jak i do wypoczynku.
Grupa kapitałowa Genfer zamierza do końca 2015 roku wybudować 8 obiektów w największych miastach Polski. [źródło: pr]

29.06.2010 | AQUARIUS SPA pierwszym Hotelem 5* w województwie zachodniopomorskim.
Decyzją Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Hotel AQUARIUS SPA w Kołobrzegu, jako pierwszy w województwie otrzymał pełnoprawny statut obiektu pięciogwiazdkowego.
Dnia 28.06.2010 nastąpiło oficjalne odsłonięcie logo Hotelu z wizerunkiem pięciu gwiazdek. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz wojewódzkich i lokalnych oraz świata mediów. Wydarzeniu towarzyszył wykwintny bankiet.
Od momentu otwarcia Hotelu pracowaliśmy nad doskonaleniem jakości obsługi naszych Gości. Efektem jest podniesienie standardu Hotelu do pięciu gwiazdek, przy zachowaniu dotychczasowych cen. A wszystko po to, aby nasi Goście mogli cieszyć się najwyższą jakością obsługi za przystępną cenę - 5* dla Ciebie, 4* dla Twojego portfela [pr]

23.06.2010 | Tanecznie nad morzem, na sportowo w górach. INTERFERIE z rodzinną i kolonijną ofertą na wakacje.
W tym roku spółka mocniej postawiła na wypoczynek indywidualny oraz na ofertę dla całych rodzin. Przez całe wakacje proponuje tygodniowe turnusy rodzinne nad Bałtykiem. Cena za pakiet dla trzyosobowej rodziny wynosi 1680 zł.
Oprócz takiej propozycji INTERFERIE w tym roku posiadają szereg turnusów kolonijnych z ciekawym programem sportowym albo artystycznym, skierowanych do młodszych i starszych dzieci. Ponieważ kolonie odbywają się w dużych ośrodkach wypoczynkowych spółki w Kołobrzegu, Dąbkach i Świeradowie-Zdroju, firma oferuje rodzicom możliwość odwiedzania pociech i spędzania np. weekendu razem z nimi. [pr]

23.06.2010 | Tendencje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Analitycy z Cushman & Wakefield, międzynarodowej firmy doradczej z zakresu nieruchomości komercyjnych, wskazują pięć tendencji, które będzie można obserwować na polskim rynku.
Powrót wielkich inwestorów.
Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowanych w pierwszych pięciu miesiącach 2010 r. wyniosła niemal 900 mln euro, przewyższając o blisko 30% całkowity wolumen inwestycyjny za rok 2009. Patrząc z tej perspektywy można powiedzieć, że powrót wielkich inwestorów na polski rynek już nastąpił, a przyszłość polskiego rynku inwestycyjnego przedstawia się optymistycznie.
„Łączna wartość nieruchomości komercyjnych oferowanych na sprzedaż szacowana jest na ponad 2 mld euro.
Skategoryzowane hotele na polskim wybrzeżu cieszą się coraz większą popularnością.
Polskie wybrzeże odwiedza coraz więcej turystów, zwłaszcza zagranicznych. Rośnie również liczba korzystających z bazy hotelowej. „Wyjazdy nad polskie morze to wciąż najpopularniejszy sposób spędzania wakacji w kraju. W 2009 r. stanowiły one 42% podróży wakacyjnych. W celu pełnego wykorzystania potencjału turystycznego polskiego wybrzeża istotna jest rozbudowa i podniesienie standardu istniejącej bazy hotelowej, szczególnie na wybrzeżu środkowym. Jednak zdecydowanie ważniejszą kwestią jest rozwój infrastruktury transportowej, co znacznie skróci i usprawni dojazd do miejsca wypoczynku” – twierdzi Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych z firmy Cushman & Wakefield.
Więcej informacji na temat rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych na stronie www.industrial.pl. Informacje dotyczące nieruchomości biurowych znajdują się w serwisie www.cwoffice.pl. Informacje o dziale zarządzania nieruchomościami – www.cwassetmanagement.pl.

17.06.2010 | Family&Novotel - zabawa i odpoczynek dla rodzin z dziećmi
Co ciekawego robić z dziećmi w wakacje? Gdzie wyjechać na urlop lub weekendowy wypad, żeby nasze pociechy się nie nudziły? Nietuzinkową odpowiedzą na te dość często zadawane pytania może być specjalny program dla rodzin z dziećmi Family & Novotel w hotelach Novotel w całej Polsce.
Bezpłatne pobyty i śniadania dla dzieci
W ramach programu „Family&Novotel” na dwoje dzieci do 16 roku życia, które będą dzielić pokój z rodzicami czeka bezpłatny nocleg i śniadanie. Jeżeli jednak wolą mieszkać oddzielnie – rodzice dostaną na drugi pokój dla nich aż 50% zniżki. Bezpłatne jest również specjalne wyposażenie dla niemowląt, m.in. podgrzewacze do butelek, łóżeczka, krzesełka i stoliki do przewijania. Dodatkowe udogodnienie to możliwość opuszczenia pokoju do godz. 17 w niedziele. [pr]

16.06.2010 | Drugi Hilton w Polsce już otwarty
Drugi hotel sieci Hilton Worldwide i jednocześnie pierwszy na Pomorzu pięciogwiazdkowy hotel Hilton Gdańsk jest już otwarty. Nowoczesny hotel, którego projekt wyłoniony został w międzynarodowym konkursie powstał w autorskiej pracowni architektonicznej prof. Stefana Kuryłowicza. Hotel usytuowany jest w centrum miasta, tuż nad brzegiem Motławy. Oferuje 150 pokoi i apartamentów, 600 m2 powierzchni konferencyjno-bankietowej oraz unikalne centrum wellness z przeszklonym basenem na ostatnim piętrze budynku wraz z letnim tarasem, z którego roztacza się widok na rzekę oraz Gdańską Starówkę. Jest to pierwszy w Polsce przykład konceptu Urban Beach - plaży w centrum miasta.
O Hilton Worldwide
Hilton Worldwide jest wiodącą światową korporacją w branży hotelarskiej, której wachlarz usług obejmuje obiekty o różnym standardzie. Już od 90 lat, sieć zapewnia bazę hotelową klientom biznesowym i turystom, oferując jednocześnie szereg dodatkowych usług, udogodnień i bonusów. Firma kontynuując tradycję założycieli, zarządza lub udziela franczyz ponad 3,500 hotelom w 81 krajach w ramach najlepiej znanych
i renomowanych marek takich jak: Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Hilton, Doubletree, Embassy Suites Hotels, Hilton Garden Inn, Hampton Inn & Suites, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton oraz Hilton Grand Vacations. Korporacja zarządza też światowej klasy programem lojalnościowym HHonors. [źródło: hilton.com]

15.06.2010 | Mundialowy zestaw ratunkowy
Hotel Sofitel Warsaw Victoria zaprasza wszystkie Panie, które chcą odreagować wszechobecną piłkarską atmosferę - na Mundialowy Zestaw Ratunkowy w atmosferze elegancji i francuskiego luksusu.
Na wszystkie Panie czeka kieliszek dobrego szampana i masaż w niedawno odnowionej, ekskluzywnie zaaranżowanej strefie relaksacyjnej hotelu. Znajdują się w niej kameralny basen oraz nowocześnie wyposażony Klub Fitness, oba dostępne dla Pań w ramach Mundialowego Zestawu Ratunkowego.
W czasie, gdy Panowie kibicują drużynom przy chipsach i piwie, Panie mogą rozpieszczać swoje podniebienia zdecydowanie bardziej wyrafinowanymi daniami. Szef kuchni Restauracji Canaletto przygotował wyborną, trzydaniową kompozycję. Mundialowy Zestaw Ratunkowy kosztuje 145 złotych. Można z niego skorzystać do 29 czerwca, a następnie 2,3,6,7,10 i 11 lipca. [pr]

12.05.2010 | Rajd Kobiet Lancia Gran Turismo, z metą w Hotelu Żubrówka. 24- 26 kwietnia 2010
Już po raz drugi Lancia zorganizowała Rajd Kobiet Lancia Gran Turismo, w którym udział wzięły znane gwiazdy i dziennikarki.
Trasa rajdu wiodła spod Hotelu Marriott w Warszawie do Hotelu Żubrówka w Białowieży. 20 pań prowadziło samochody Lancia Delta z silnikami 150-200 KM. Uczestniczki musiały poddać się próbom zręcznościowym oraz odpowiedzieć na pytania i zagadki z zakresu motoryzacji, mody, bezpieczeństwa i znajomości regionu.
Siedem ekip uczestniczących w rajdzie dojechało do mety przy Hotelu Żubrówka. I miejsce zajęła drużyna „Ogniste włócznie” w składzie: Agnieszka Szulik, Małgorzata Nowak-Lis, Beata Hentosz wyprzedzając załogę „Cafe girls” w składzie: Dorota Wróblewska, Karolina Malinowska, Jolanta Borowiec.
Po rywalizacji nadszedł czas na relaks w Hotelu Żubrówka. Panie mogły skorzystać z zabiegów SPA oraz warsztatów stylizacji, wizażu, bra-fittingu, tanecznych oraz konsultacji z chirurgiem kosmetologiem. Uczestniczkom zorganizowano indywidualne sesje zdjęciowe z fotografem Pawłem Pyrzem oraz stylistą fryzur Łukaszem Mazolewskim. [źródło: pr]

12.05.2010 | Skonsolidowany raport INTERFERII za I kw. 2010 r.
Wynik giełdowej spółki hotelarsko-turystycznej INTERFERIE S.A. za pierwszy kwartał bieżącego roku jest lepszy o ponad 1,2 mln złotych netto w porównaniu do tego samego okresu w 2009 roku.
Po raz pierwszy spółka Interferie przedstawiła skonsolidowany raport, obejmujący jednocześnie wyniki spółki zależnej Interferie Medical SPA. Nowością jest także prezentowanie wyników kwartalnych zgodnych z wdrożonymi przez firmę Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), co wiązało się z koniecznością przeliczenia według tych zasad również zeszłorocznych wyników finansowych spółki – tak aby punkt odniesienia był jednolity. Dlatego też zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Interferie musiały zweryfikować zeszłoroczny wynik netto za I kwartał 2009: strata wyniosła – 1 mln 603 tys. złotych, gdy tymczasem w raporcie opracowanym wcześniej zgodnie z Polskimi Zasadami Rachunkowości wykazano stratę o pół miliona mniejszą.
- Na tę półmilionową różnicę wpłynęły ujemnie różnice kursowe, które zgodnie z MSR odnoszone są w wynik finansowy, nie zaś w nakłady inwestycyjne. Przyczyniły się do niej również większe odpisy amortyzacyjne, będące efektem urealnienia wartości majątku spółki – tłumaczy Adam Milanowski, prezes zarządu INTERFERIE. – Jednak dla nas i dla akcjonariuszy bardzo dobrym znakiem jest obecny wynik spółki, ponieważ pierwszy kwartał zamknęliśmy stratą w wysokości jedynie 367 tys. złotych. Tak więc wynik netto w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku jest lepszy o 1 mln 236 tys. złotych. Generalnie początek roku jest trudnym okresem dla branży turystycznej, ale Interferie radzą sobie całkiem nieźle.
Pierwsze trzy miesiące roku są zwykle dla nadmorskich ośrodków Interferii słabszym czasem. W tym roku na wyniki wpłynęła też długa i ciężka śnieżna zima – niesprzyjające warunki pogodowe przełożyły się na zmniejszenie liczby gości (średnia frekwencja w ośrodkach wyniosła w tym czasie 49 proc., gdy w zeszłym roku było to 51,5 proc.), a przez to i na wysokość wskaźników: RevPar (średni przychód z jednego pokoju) wyniósł 74,90 zł, natomiast ADR (średnia stawka za pokój) 152,70 zł.
Do tego doszły wyższe niż zwykle koszty ponoszone na ogrzewanie obiektów, a także wyłączenie na okres półtora miesiąca ośrodka „Chalkozyn” w Kołobrzegu. Przeprowadzono w nim prace modernizacyjne zaplecza kuchennego, magazynów i chłodni. W efekcie przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły w I kwartale 2010 roku 7 mln 371 tys. złotych w porównaniu z 8 mln 587 tys. złotych w porównywalnym okresie minionego roku. Dodatkowo mniejszy wynik jest efektem różnic w kursie euro (około 20 proc. zysku ze sprzedaży pochodzi z obsługi zagranicznych grup).
- Jeszcze rok temu średni kurs euro wynosił 4,6 złotego, gdy tymczasem w tym kwartale spadł o ponad 60 gorszy do poziomu 3,96 złotego za euro. To oczywiście odbija się negatywnie na wyniku na sprzedaży, ale z drugiej strony niższy kurs euro pozwolił spółce osiągnąć lepszy wynik całościowy dzięki mniejszym kosztom ponoszonym choćby na obsługę kredytu walutowego – wyjaśnia Milanowski.
Jak szacuje prezes INTERFERII, biorąc pod uwagę kontraktację wszystkich ośrodków oraz podpisaną z NFZ umowę na świadczenie usług sanatoryjno-rehabilitacyjnych w ośrodku „Argentyt” (który mieści się w uzdrowisku Dąbki), można optymistycznie oceniać najbliższe miesiące. [pr]

06.05.2010 | Hotel Hilton Gdańsk zaprasza gości już od czerwca 2010 roku.
W czerwcu br. w Gdańsku otwarty zostanie pięciogwiazdkowy Hilton. Inwestorem jest firma Jan Wójcikiewicz Hotele. Jest ona właścicielem trzech innych hoteli pomorskich: Hanza w Gdańsku, Jurata w Juracie i Astor w Jastrzębiej Górze.
Przy wyborze i selekcji partnera do franczyzy firmie Jan Wójcikiewicz Hotele doradzała firma: Colliers International, Hospitality Division Poland. Projekt architektoniczny hotelu powstał w Autorskiej Pracowni Architektury profesora Stefana Kuryłowicza.
Budowa hotelu rozpoczęła się w 2007 r.
Pierwszy w Polsce hotel Hilton działa od 2007 r. w Warszawie. [źródło: pr]

06.05.2010 | Hotel Sheraton Krakow ma nowego Dyrektora Sprzedaży i Marketingu.
Agata Osiak została mianowana szefem marketingu i sprzedaży hotelu Sheraton Krakow. Do obowiązków A. Osiak będzie należało zarządzanie działem marketingu i sprzedaży, tworzenie planów marketingowych oraz struktury cen usług hotelowych, a także utrzymywanie kontaktów z kluczowymi klientami i partnerami biznesowymi hotelu.
Agata Osiak z branżą hotelarską związana jest od 18 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w warszawskim hotelu Marriott w dziale recepcji, w którym już po dwóch latach objęła stanowisko kierownika działu. Po kolejnych dwóch latach powierzono jej funkcję menadżera działu sprzedaży i marketingu. W 2003 r. uczestnicząc w otwarciu hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Int Airport Hotel stworzyła od podstaw dział sprzedaży i marketingu, wprowadzając nowy hotel na rynek. Nadzorowała projekty marketingowe, pr–owe, a także odpowiadała za wdrożenie programów lojalnościowych.
Przed objęciem funkcji w Sheratonie zarządzała sprzedażą w hotelu Radisson SAS w Krakowie, nadzorując siedmioosobowy dział sprzedaży i marketingu oraz konferencji i bankietów, odpowiadając za politykę sprzedaży, marketing, budżet, kontakty z mediami oraz relacje z partnerami biznesowymi hotelu. [źródło: pr]

06.05.2010 | Geovita - Turystyczna Sieć Marzeń kontynuuje swą strategię marketingową w 2010 roku
W ramach strategii marketingowej na rok 2010 zakończone lub w toku są 3 duże kampanie reklamowe, skierowane do najistotniejszych grup docelowych Klientów Geovity.
Pierwsza odsłona kampanii „Odnowa biologiczna/ rekreacja z Geovitą”, rozpoczęła się 22 lutego i trwała do 3 kwietnia. Kampania przeprowadzana była wyłącznie w oparciu o Internet na portalach oraz grupach portali tematycznych skierowanych do kobiet. Zaprojektowanych zostało osiem layoutów reklamy, wyświetlanych we wszystkich zakontraktowanych portalach.
Pierwsza część kampanii „konferencje z Geovitą” rozpoczęła się 10 marca i trwała do 30 kwietnia. Kampania przeprowadzana była w oparciu o Internet na portalach oraz grupach portali tematycznych skierowanych do organizatorów konferencji i szkoleń. Zaprojektowanych zostało sześć layoutów reklamy wyświetlanych we wszystkich zakontraktowanych portalach.
Kampania „Urlop w Geovicie… bez cienia wątpliwości” rozpoczęła się 26 kwietnia i potrwa do 31 lipca. Kampania przeprowadzana jest w oparciu o outdoor (385 bilbordów w 9 największych aglomeracjach w Polsce - Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Kraków, Łódź, Opole), radio – 30 sekundowe spoty w okresie 17-31 maja oraz Internet na portalach oraz grupach portali tematycznych związanych z turystyką. Zaprojektowane zostały trzy layouty reklamy wyświetlane we wszystkich zakontraktowanych portalach. w tym jeden z nich również na outdoor.  [źródło: pr]

05.05.2010 | Trening wysokogórski w hotelu? Taką ofertę przygotowuje hotel COS Zakopane.
To będzie pierwszy taki hotel w Polsce. W budynku przy Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem powstanie 10 pokoi i sala treningowa z ciśnieniem atmosferycznym imitującym warunki, jakie są na 8 tys. m.n.p.m.
Z tej oferty skorzystają głównie himalaiści i zawodnicy uprawiający sporty wytrzymałościowe. Na dużych wysokościach ciśnienie atmosferyczne jest znacznie obniżone. Sportowcy wykorzystują takie warunki w celu zwiększenia wydolności organizmu.
Budowa pomieszczeń hipoksyjnych stanowi tylko część prac renowacyjnych hotelu, których łączny koszt wyniesie 30 mln zł. W planach są także nadbudowa piętra, dodatkowe pokoje, modernizacja odnowy biologicznej i budowa amfiteatralnej sali konferencyjnej na 168 osób. Prace remontowe ruszyły z początkiem kwietnia.
Po remoncie hotel będzie miał trzy gwiazdki - informuje zastępca dyrektora Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem Jan Walkosz-Jambor. Remont ma się zakończyć w czerwcu 2011 r. [źródło: gazeta.pl]

04.05.2010 | Eiffage Budownictwo Mitex generalnym wykonawcą inwestycji Interferie Medical SPA w Świnoujściu
Inwestor, czyli spółka Interferie, rozstrzygnął przetarg na generalnego wykonawcę i powierzył inwestycję firmie Eiffage Budownictwo Mitex S.A.
Zgodnie z umową, którą spółki podpisały 4 maja, generalny wykonawca jest odpowiedzialny za budowę ośrodka wraz z bazą usługową, garażem podziemnym, komunikacją wewnętrzną, pełną infrastrukturą techniczną, a także za zagospodarowanie terenu wokół hotelu. Eiffage Budownictwo Mitex zobowiązane jest również do umeblowania i wyposażenia pomieszczeń ośrodka Interferie Medical SPA. Ramowy harmonogram realizacji inwestycji zakłada zakończenie prac do końca czerwca 2011 roku. Za wykonane wszystkich robót wyszczególnionych w zawartej dziś umowie Eiffage otrzyma wynagrodzenie w wysokości ponad 80 mln złotych.
Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi prawie 8 tys. metrów kwadratowych, a jego całkowita powierzchnia to około 27 tys. metrów kwadratowych. Hotel powstanie w atrakcyjnym, pełnym zieleni miejscu - w pobliżu świnoujskiej promenady i plaży.  [źródło: pr]

04.05.2010 | Czwarta gwiazdka hotelu Novotel Poznań Centrum
Novotel Poznań Centrum - radykalnie zmienił oblicze. Po gruntownym remoncie stał się nowoczesnym obiektem z wieloma udogodnieniami dla VIP-ów i gości biznesowych. W odnowionych wnętrzach mają oni do dyspozycji m.in. Business Club, sale konferencyjne, pokoje Executive oraz restaurację śniadaniową. Hotel zyskał też czwartą gwiazdkę.
Hotel dysponuje łącznie 480 pokojami. Po remoncie każdy z nich zyskał nowoczesną i przyjazną aranżację, indywidualnie sterowaną klimatyzację, wygodne biurko do pracy, telefon z bezpośrednim wyjściem na miasto, mini bar, szybki przewodowy i bezprzewodowy Internet. Dla gości, dla których problemem jest zmiana strefy czasowej, istotnym udogodnieniem jest możliwość całkowitego zaciemnienia pokoju.
Trochę historii
Novotel Poznań Centrum to największy hotel w Poznaniu, z długoletnią tradycją - dawniej znany mieszkańcom tego miasta jako Orbis Hotel Poznań. Powstał w latach 1975-1978 i przez długi czas był miejscem często odwiedzanym przez delegacje rządowe i artystów. To tu odbywały się bankiety z udziałem władz przy suto zastawionych stołach przykrytych biało-czerwonymi obrusami czy imprezy otwierające Międzynarodowe Targi Poznańskie. W hotelu nocowali albo występowali tacy artyści jak Lady Punk, Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak czy Drupi, który sam gotował sobie makaron w hotelowej kuchni. Nocował tu również libijski przywódca Muammar Kadafi. Bankiety organizowały m.in. ambasady lub konsulaty Holandii, Austrii i Szwajcarii.   [źródło: pr]

15.04.2010 | Brak miejsc w krakowskich hotelach, ceny pokojów szybują w górę.
Chociaż pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu odbędzie się dopiero w niedzielę, już teraz w krakowskich hotelach nie ma praktycznie wolnych miejsc, a jeśli już się znajdzie, to cena noclegu jest nawet kilkanaście razy
wyższa.
Jak donosi TOK FM, rezerwacja pokoju hotelowego w centrum Krakowa jest niemal niemożliwa. Na cztery losowo wybrane przez reporterów stacji hotele, miejsce znalazło się tylko w "Europejskim" przy Dworcu Głównym.
Telefony od gości, którzy chcą w ten weekend odwiedzić Kraków dzwonią co kilka minut. - Cena nie gra roli, są w stanie zapłacić każdą sumę, którą podajemy - przyznaje Anna Hoszko z hotelu "Royal" na przeciwko Wawelu - Prawie każdy telefon kończy się rezerwacją pokoju, goście długo się nie zastanawiają - dodaje. Dwuosobowy pokój, ostatni który został w tym hotelu, kosztuje trzy tysiące złotych za dobę. Regularna cena noclegu w takim pokoju zaczyna się od 500 zł, ale jak zaznacza Hoszko, zależy od dnia i sezonu i klienta. Rekordzistą jest jednak hotel Cubus, gdzie cena dwuosobowego pokoju dobiła dziś do 10 tysięcy złotych.   [źródło: gazeta.pl, netbird.pl]

22.03.2010 | Hotel Polonia w Lublinie zmieni się w blok mieszkalny
CRH Żagiel kupił hotel przy ul. Pogodnej w połowie 2007 r. To wtedy zaprzestano działalności hotelowej. Właściciel nieruchomości zapowiada, że szczegóły dotyczące sprzedaży tanich mieszkań powinny być znane za ok. dwa miesiące. [źródło: kurierlubelski.pl]

19.03.2010 | Hotel w Cieplicach szykuje się do Euro
Hotel Cieplice dostał dotację w wysokości 3 mln 400 tys. zł z programu poprawy bazy turystycznej. Po modernizacji będzie wpisany na listę hoteli, w których będą mogli przebywać piłkarze z drużyn na Euro 2012.
- Hotel-sanatorium będzie miał 198 miejsc - mówi pan Henryk Kozieja, który prowadzi hotel z synem i córką. - Dobudowujemy właśnie apartamenty.
Hotel Cieplice pochodzi z lat 70. Był największym obiektem i najbardziej nowoczesnym w Cieplicach.
Jelenia Góra jest wśród 15 dolnośląskich miast, które ubiegają się o ulokowanie u nich drużyn Euro 2012. Spełnia kryterium hotelowe: jest Mercure, pałac Wojanów, będzie hotel Cieplice. Brakuje jedynie odpowiedniego boiska, ale budowa jest w planie.  [źródło: naszemiasto.pl]

17.03.2010 | PUHIT SA laureatem nagrody GAZELE BIZNESU 2009
Już po raz trzeci spółka PUHIT SA znalazła się wśród laureatów rankingu i odebrała nagrodę.
Gazele przyznawane są firmom średniej wielkości, które doskonale dają sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów.
PUHIT SA jest właścicielem: czterech hoteli FELIX***, PORTOS***, ATOS*, ARAMIS*, dwóch hosteli SŁUŻEWIEC i TO-TU, Centrów Konferencyjnych PROMENADA i GALERIA na KOLE w Warszawie; w Krakowie trzech hoteli RT MONOPOL***, RT REGENT*** i RT GALICYA*** oraz marki i programu marketingowego START hotel.   [źródło: pr]

15.03.2010 | PUHIT SA rozpoczął rozbudowę hotelu RT MONOPOL w Krakowie.
Do hotelu dobudowywane jest dodatkowe skrzydło, w którym ostatecznie znajdzie się 17 pokoi, łącznie hotel będzie oferował 92 luksusowo urządzone pokoje. Zakończenie prac planowane jest na 30.08.2010.
Trzygwiazdkowy hotel RT MONOPOL usytuowany jest w ścisłym centrum Starego Miasta, kilka kroków od Rynku Głównego, Wawelu i historycznej dzielnicy żydowskiej - Kazimierza.  [źródło: pr]

15.03.2010 | „Szalone ceny” – pod taką nazwą rusza wielka, wiosenna akcja hoteli sieci Accor.
Szalone ceny w około 2 000 hoteli w Polsce i Europie to świetna okazja, by spędzić kilka dni płacąc za nocleg w komfortowym hotelu nawet o połowę mniej niż zwykle. Możliwości jest wiele - relaks w promieniach śródziemnomorskiego słońca, zwiedzanie europejskich stolic czy właśnie polskich miast. Oferta dotyczy pobytów pomiędzy 22 marca a 2 maja, ale rezerwacji trzeba dokonać na www.accorhotels.com w ciągu 10 dni - od 13 do 22 marca 2010.
Najatrakcyjniejsze propozycje w Polsce mają m.in. Mercure Mrongovia Resort & Spa (od 175 zł za pokój) położony nad jeziorem Czos z dala od miejskiego zgiełku, z bogato wyposażonym Centrum Wellness & Spa, które oferuje pełną paletę zabiegów na twarz i ciało; Novotel Kraków Bronowice (od 173 zł za pokój) niedaleko Kopca Kościuszki, Lasu Wolskiego i zoo, Etap Toruń Centrum (od 93 zł) znajdujący się w pobliżu toruńskiej starówki oraz z najniższą ceną - Etap Częstochowa (od 85 zł za pokój) usytuowany kilkanaście minut spacerem od centrum miasta.
Ceny w ramach wiosennej akcji obejmują nocleg w pokojach jedno- lub dwuosobowych bez śniadania.
Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i Europie Środkowej. Zarządza 61 hotelami obejmującymi ponad 12 tysięcy pokoi i operującymi pod markami Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis i Etap, a także Orbis Hotels i Holiday Inn. Głównym udziałowcem Grupy Hotelowej Orbis jest sieć hotelowa Accor - europejski lider w dziedzinie hotelarstwa i usług. [źródło: pr]

11.03.2010 | Gdzie pracuje najwięcej pracowników o niskich kwalifikacjach?
Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników o niskich kwalifikacjach to najczęściej zakłady o profilu usługowym (34%), handlowym (23%) lub produkcyjnym (18%). Branżami o największym nasyceniu pracownikami o niskich kwalifikacjach są: górnictwo, transport, hotele i restauracje, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, działalność usługowa oraz handel hurtowy i detaliczny. Najmniejszą chłonnością kadr o niskim poziomie formalnej edukacji odznaczają się: pośrednictwo finansowe, edukacja, administracja publiczna, ochrona zdrowia i obsługa nieruchomości (14%-36%).
Udział pracowników o niskich kwalifikacjach w poszczególnych sekcjach gospodarki odpowiadał podziałowi ról zawodowych na męskie i żeńskie:
Mężczyźni:
- Budownictwo (86%)
- Obsługa nieruchomości (78%)
- Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę (76%)
- Transport, gospodarka magazynowa, łączność (74%)
Kobiety:
- Ochrona zdrowia, pomoc społeczna (70%)
- Edukacja (64%)
- Hotele i restauracje (61%)
Wynagrodzenia pracowników o niskich kwalifikacjach:
- ponad dwietrzecie pracowników o niskich kwalifikacjach zarabia poniżej 2001 złotych netto.
- można przyjąć, że przeciętnie wynagrodzenie netto wynosi około 1733 złotych.
- zaobserwowano wysokie zróżnicowanie zarobków między kobietami i mężczyznami:
-85% badanych kobiet zarabiało poniżej 2000 złotych netto,
-w grupie mężczyzn zarobki poniżej tego progu deklarowało 60% respondentów
Ilu jest na rynku polskim pracowników o niskich kwalifikacjach?
Jak pokazują przeprowadzone badania średni udział procentowy pracowników o niskich kwalifikacjach w przedsiębiorstwach wynosi 49%. Grupę tę stanowią przede wszystkim osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (24%) i średnim ogólnokształcącym (21%).  [źródło: www.parp.gov.pl]

03.03.2010 | Starwood Hotels & Resorts klientem Solski Burson-Marsteller
Solski Burson-Marsteller podpisał umowę z  Starwood Hotels & Resorts na świadczenie doradztwa w zakresie komunikacji korporacyjnej i zarządzania kryzysowego w Polsce.
Agencja będzie świadczyła usługi wszystkim hotelom zarządzanym przez Starwood Hotels & Resorts: Sheraton w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Sopocie, oraz Le Meridien Bristol i Westin w Warszawie.
Umowa obejmuje okres do końca 2010 r. [źródło: wirtualnemedia.pl]

24.02.2010 | Hotel Marriott partnerem Teatru 6. Piętro
Warszawski hotel Marriott oraz Michał Żebrowski - założyciel Teatru 6 piętro - podpisali umowę o współpracy. Hotel Marriott stał się tym samym oficjalnym partnerem Teatru, dzięki czemu Teatr zyska dodatkowe źródło promocji swojej działalności.
Widzowie, poprzez stronę internetową hotelu (www.marriott.com/WAWPL) będą mogli już od kwietnia zakupić specjalny pakiet zawierający nocleg dla 2 osób oraz 2 bilety na spektakle odbywające się w weekendy. Rezerwacja specjalnego pakietu możliwa będzie również telefonicznie lub mailowo.
Teatr 6 piętro to nowopowstały teatr założony przez Michała Żebrowskiego, mieszczący się na 6. piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którego Dyrektorem Programowym jest Eugeniusz Korin. W najbliższym czasie w Teatrze zobaczyć będzie można legendarną już sztukę Woodego Allena "Zagraj to jeszcze raz Sam", w której wystąpią Daniel Olbrychski, Michał Żebrowski, Anna Cieślak, Małgorzata Socha oraz debiutujący na scenie teatralnej Kuba Wojewódzki
W związku z nawiązaną współpracą, hotel Marriott przygotował specjalną propozycję.
Wszyscy widzowie będą mogli liczyć na 20-sto procentową zniżkę w restauracjach oraz barach hotelu Marriott, a widzowie przybywający na spektakl podczas weekendu otrzymają specjalną cenę na nocleg. Więcej informacji na temat specjalnych ofert dostępnych jest pod numerem telefonu Działu Rezerwacji hotelu Marriott . [źródło: e-teatr.pl]

24.02.2010 | Zaczęli budować basen na Wodniku w Toruniu
Europejskie Centrum Konferencyjno-Hotelowe Copernicus - tak będzie nazywał się obiekt, który powstanie w miejsce dawnego Wodnika. Budowa już ruszyła.
Między Bulwarem Filadelfijskim a ul. Popiełuszki, gdzie do niedawna znajdowało się kąpielisko Wodnik, pojawiły się już maszyny budowlane. Fachowcy z firmy Eiffage Budownictwo Mitex przygotowują teren pod fundamenty nowego hotelu wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym. Do września mają postawić gmach w stanie surowym. Bydgoska firma L&P - która jest inwestorem - kupiła teren i budynki od miasta. W umowie zadeklarowała, że do końca 2010 r. odda do użytku nowy obiekt. W przeciwnym razie będzie płacić kary - najpierw 20 tys. zł za każdy miesiąc opóźnienia, a po pół roku - po 50 tys. zł.
W gmachu o powierzchni 15,5 tys. mkw. będzie m.in.: 147 pokoi, pięć apartamentów, restauracja z widokiem na Wisłę i dyskoteka. Inwestor zapowiada, że hotel będzie miał standard czterech gwiazdek.
W części rekreacyjno-sportowej znajdą się dwa baseny - każdy o powierzchni 300 mkw. Pierwszy ma być odkryty, druga pływalnia będzie zaś w szklanej hali o powierzchni 670 mkw. Na jej dachu stanie wielki zegar słoneczny, pochylony w kierunku Wisły, co pozwoli odczytać godzinę z mostu im. Piłsudskiego lub z lewego brzegu rzeki.  Przy basenach znajdą się też inne atrakcje dla miłośników rekreacji i sportu: siłownia, SPA i kręgielnia. Kompleks zaprojektowała firma CKK Architekci z Gdyni.
Inwestor nie ujawnia, ile wyda na całe centrum konferencyjno-hotelowe. Wiadomo, że Eiffage Budownictwo Mitex za postawienie obiektu w stanie surowym zainkasuje 16 mln zł. Ponad 13 mln zł firma L&P zaoferowała za zakup terenu od miasta. W pierwszej racie zapłaciła już 4,5 mln zł - 25 proc. wartości terenu oraz całą wartość budynków dawnego Wodnika. Pozostałą sumę będzie wpłacać w ratach przez 99 lat, czyli cały czas trwania użytkowania wieczystego działki. [źródło: Gazeta Wyborcza Toruń]

24.02.2010 | Więcej miejsc pracy po rozbudowie Żubrówki
Kilkanaście milionów złotych zainwestowała spółka IWA w rozbudowę Hotelu Żubrówka w Białowieży. Inwestycja nie tylko przyciągnie do Białowieży turystów. To także nowe miejsca pracy.
Koszt inwestycji to 13 mln zł. Cztery miliony, czyli 30 proc. wartości przedsięwzięcia pokryła Unia w ramach wsparcia inwestycyjnego przedsiębiorstw z branży turystycznej. Resztę sfinansował z własnych pieniędzy i kredytu właściciel Żubrówki - spółka Iwa z Białowieży. Zdecydowała się na tak duże przedsięwzięcie mimo kryzysu.
- Jesteśmy przekonani, że rozbudowa hotelu, budowa basenu oraz profesjonalnego SPA bez względu na sytuację gospodarczą przyniesie pozytywne efekty – mówi Jan Bagiński, szef marketingu w Best Western Hotel Żubrówka. - Wbrew pozorom - zainteresowanie usługami na wysokim poziomie ciągle rośnie – pobyty rekreacyjne od jakiegoś czasu są bardzo modne i poszukiwane przez coraz większą liczbę osób. Musimy też sukcesywnie udoskonalać ofertę, bo również dotychczasowi goście poszukują nowych atrakcji. Naszymi gośćmi dotąd były głównie osoby z centralnej Polski, teraz liczymy również na klientów z Białegostoku czy Lublina, zainteresowanych kompleksem basenowym.
Ale rozbudowa nie tylko przysporzy turystów Białowieży. To także miejsca pracy. W sumie dzięki inwestycji zatrudnienie wzrośnie o 15-20 osób. Zwiększyła się liczba pracowników w Centrum SPA, kilka kolejnych osób to obsługa kompleksu basenowego (ratownicy, recepcja basenowa), wzrosła też liczba zatrudnionych pokojówek, kelnerów, pracowników technicznych. Pojawiły się nowe stanowiska pracy, m.in. kierownik SPA, kierownik techniczny.
- Nowi pracownicy niższego szczebla pochodzą z najbliższej okolicy, ale są też osoby z Białegostoku – dodaje Jan Bagiński.
Łącznie hotel zatrudnia 100 osób. [źódło: Wrota Podlasia]

11.02.2010 | Pierwszy MOP LOTOSU już działa
Spółka LOTOS Paliwa uruchomiła właśnie parę MOP Rachowice i MOP Kozłów zlokalizowaną na A4 koło Gliwic. Oprócz stacji paliw na kierowców czeka również restauracja McDonald’s i przestronny parking.
Miejsce Obsługi Podróżnych Rachowice/Kozłów GDDKiA przyznała spółce LOTOS Paliwa w ramach przetargu zakończonego w październiku 2008 roku. Oprócz tej lokalizacji gdańska firma otrzymała prawo do budowy dwóch kolejnych par MOP – Witowice/Oleśnica (A4, /k Wrocławia) i Police/Łęka (A2).
LOTOS Paliwa ukończyły również prace nad uruchomieniem MOP Police/Łęka. To Miejsce Obsługi Podróżnych oddano do użytku w ubiegłym tygodniu. Do otwarcia pozostała jeszcze para MOP Witowice/Oleśnica. Na obu ww. parach MOP oprócz stacji LOTOS i restauracji McDonald’s kierowcy będą mogli skorzystać z usług hoteli działających pod marką START. [źródło: lotos.pl]

04.02.2010 | Bezpłatna konferencja nt. Wykorzystania Internetu w promocji i sprzedaży usług turystycznych; warsztaty z zakresu przygotowywania kampanii linków sponsorowanych w Google Adwords oraz warsztaty poświęcone usability stron internetowych.
Konferencja kierowana jest do właścicieli, kadry zarządzającej oraz pracowników małopolskiej branży turystycznej. Ze względu na ograniczoną
liczbę miejsc prosimy wszystkich zainteresowanych o możliwie szybkie potwierdzenie obecności (mailowo na adres tzdun@turystykamalopolska.pl).
Konferencja odbędzie się 17 lutego 2010 r., w godzinach 10 - 15, w hotelu Floryan przy ulicy Floriańskiej 38 w Krakowie.... więcej

04.02.2010 | Starwood Hotels & Resorts siecią roku według magazynu Hotelarz
Magazyn „Hotelarz” opublikował ranking „7 naj” podsumowujący najważniejsze wydarzenia roku 2009 w branży hotelarskiej.
W zestawieniu sieć Starwood Hotels & Resorts zarządzająca w Polsce hotelami marek Sheraton, Westin i Le Meridien Bristol otrzymała tytuł sieci roku.
Starwood doceniony został za najbardziej aktywne działania z zakresu marketingu i promocji, które w czasach kryzysu przyciągnęły turystów do Polski. Dodatkowo wyróżnione zostały plany inwestycyjne sieci w Polsce na 2010 r. – 11 milionów PLN na uatrakcyjnianie oferty obecnych hoteli sieci. Znaczna część tych środków zostanie przeznaczona na renowację zabytkowego hotelu sieci – Le Meridien Bristol. Redakcja magazynu Hotelarz komplementowała również otwarcie centrum konferencyjnego i spa w sopockim Sheratonie.
Ranking „7 naj” magazynu Hotelarz został opublikowany po raz pierwszy, a jego celem jest pokazanie najbardziej pozytywnych wydarzeń i zjawisk 2009 r., który dla branży hotelarskiej był wyjątkowo ciężki.  [źródło: pr]

04.02.2010 | Hotele we Wrocławiu rosną, ale tylko w reklamowym folderze autorstwa Convention Bureau
Convention Bureau, miejska instytucja, która monitoruje powstawanie bazy hotelowej na mistrzostwa Europy, informuje że już za dwa lata miasto będzie gotowe na przyjęcie 70 tys. kibiców i działaczy piłkarskich. Aby ich pomieścić, do już funkcjonujących w mieście hoteli dołączy 14 kolejnych, w tym cztery pięcio - i pięć czterogwiazdkowych. Mało prawdopodobne, by poniższe inwestycje hotelowe zostały wybudowane na  czas:
* Na pewno, przyznają to sami urzędnicy magistratu, przed Euro nie powstanie luksusowy hotel Rialto przy pl. Katedralnym.
* Czterogwiazdkowy Hilton Garden Inn przy Piłsudskiego ma być gotowy pod koniec 2011 roku. Na działce położonej obok teatru Capitol nic się jednak nie dzieje.
* Czterogwiazdkowy hotel planowany jest na skrzyżowaniu ulic Łaciarskiej i Oławskiej, w kamienicy vis-a-vis dawnych zakładów graficznych. Inwestycja została jednak wstrzymana.
* 164 pokoje o standardzie czterech gwiazdek zapewniać miał Justin Center, okazały nowy budynek na działce przy ul. Krawieckiej, vis-a-vis Galerii Dominikańskiej. Jednak po wybudowaniu inwestor wystąpił do miasta o przekształcenie przeznaczenia budynku z hotelu na apartamentowiec. Zgody miasta nie ma, ale szans, że powstanie w nim hotel, również nie.
* Czterogwiazdkowy hotel przy ul. Wróblewskiego, obok zoo, zbudować miała firma Akme. Te plany są już jednak nieaktualne. Firma myśli raczej o odsprzedaniu gruntu.
* Kolejne dwa hotele powstać mają przy ul. Zwycięskiej. Mają, ale w ich miejscu w najlepsze rosną na razie krzaki i stoją działkowe altanki.
* Trzygwiazdkowy Margott przy św. Antoniego ma powstać na przełomie 2010 i 2011 roku. Teren pod inwestycję od lat jest ogrodzony, ale prace nie mogą się rozpocząć.
* Jak przyznają autorzy folderu, nie ma raczej szans, by przed Euro powstał planowany hotel na skrzyżowaniu ulic Borowskiej i Sieradzkiej. Tam nawet nie rozpoczęto przygotowania terenu pod budowę.
* Nieznany jest los inwestycji przy ul. Parkowej. Inwestor ma starą willę przerobić na czterogwiazdkowy hotel. W tej chwili czeka jednak na przyznanie dofinansowania z Unii Europejskiej.  [źródło: wroclaw.gazeta.pl]

04.02.2010 | Najmodniejszy hotel na świecie
Amsterdamski hotel CitizenM zyskał miano najmodniejszego obiektu noclegowego na świecie w roku 2010. Został wybrany do otrzymania pierwszej nagrody na podstawie ankiet oraz opinii ok. 15 mln użytkowników portalu TripAdvisor. To drugi obiekt nowej, dynamicznie rozwijającej się grupy hoteli Dutch.
Konkurs na najlepszy hotel Travellers' Choice Awards 2010 to największe wydarzenie tego typu na świecie. Obiekty otrzymywały noty w kategoriach takich jak: luksus, najlepsze miejsce dla rodziny, dla par, do relaksu i SPA, obiekt oferujący najlepsze usługi, najlepszy hotel w regionie. W przeciwieństwie do innych nagród przyznawanych hotelom, konkurs ten bazuje na prawdziwych i bezstronnych opiniach, recenzjach oraz ankietach turystów.  [źródło: www.ttg.com.pl]

26.01.2010 |Dotacje tylko na "gwiazdki"
Gmina Biskupice nie otrzymała dofinansowania na utworzenie młodzieżowego schroniska w Bodzanowie.
Dzięki unijnym funduszom w powiecie będzie więcej hoteli. Na liście wniosków, które po ocenie merytorycznej zyskały pond 60 proc. punktów potrzebnych do otrzymania dofinansowania z MRPO, z puli pieniędzy przeznaczonych na poprawę bazy noclegowej i przystosowanie obiektów zabytkowych do celów turystycznych znalazła się rozbudowa obecnie dwugwiazdkowego hotelu "Galicja" i budowa czterogwiazdkowego hotelu "Lenart" w Wieliczce.
Komisja oceniająca wnioski "nie" dla biskupickiego projektu uzasadniła m.in. tym, że powstanie schroniska nie przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy. Wedle planów obiektem tym miała zarządzać bodzanowska Szkoła Podstawowa, co jest przyczyną kolejnego zarzutu grona ekspertów, których zdaniem schronisko nie byłoby administrowane przez fachowe kadry. Biskupicki projekt oceniono także jako nieinnowacyjny i niekonkurencyjny.
Rozbudowę hotelu "Galicja" przy ul. Dembowskiego w Wieliczce planowano od dawna. Właściciele odkupili od gminy działkę pod nowy obiekt już przed kilku laty, a latem ubiegłego roku rozpoczęto jego wznoszenie. Zakończenie inwestycji, dzięki której do obecnych 20 "galicyjskich" pokoi przybędzie kolejne 18, planowane jest w pierwszej połowie tego roku. Przedsięwzięcie to ma także podnieść standard wielickiego hotelu. W jego nowej części będzie winda, a więc będzie on przystosowany dla osób niepełnosprawnych, co pozwoli właścicielom "Galicji" starać się o "trzy gwiazdki". Koszt rozbudowy hotelu wyniesie na ponad 2,5 mln zł, z czego 820 tys. zł pokryje dotacja unijna.
Na wielokrotnie większą kwotę - ponad 25 mln zł - szacowane są natomiast koszty budowy w Wieliczce hotelu "Lenart", który ma powstać przy ul. Narutowicza, w rejonie starego komina cegielni. Wielickie Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe "Ceramika Zesławice" otrzyma na tę inwestycję 2 mln zł dofinansowania. - Ma to być hotel nowoczesny architektonicznie, czterogwiazdkowy, z 62 pokojami i salami konferencyjnymi o łącznej powierzchni 1,5 tysiąca metrów kwadratowych - mówi Ryszard Lenart, właściciel "Ceramiki Zesławice". Wedle zamierzeń budowa nowego hotelu ma ruszyć za kilka miesięcy i potrwa ok. 1,5 roku.  [źródło: e-dp.pl]

22.01.2010 | od 1 stycznia 2010r. Geovita przejęła w zarządzanie Hotel Orient****/*** w Krakowie, który wszedł w skład Grupy Geovita. [źródło: pr]

21.01.2010 | Hoteli na Euro nam wystarczy a może nie
W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce powstanie przynajmniej 200 hoteli, w większości trzy- i czterogwiazdkowych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna" w artykule zatytułowanym "Hoteli na Euro nam wystarczy".
Co roku na inwestycje w nowe hotele w Polsce przeznacza się ok. miliarda złotych. Do 2012 roku liczba obiektów przekroczy 2 tysiące. Oprócz tego w naszym kraju istnieje bardzo rozbudowana pozahotelowa baza noclegowa. Nie ma obaw, że kibice i kadra UEFA nie będą mieli gdzie nocować podczas piłkarskich rozgrywek - przekonuje "DGP".
"Zabraknie hoteli na mistrzostwa Euro 2012" - ogłasza natomiast "Rzeczpospolita". Według tej gazety, nawet znaczne przyspieszenie inwestycji nie zaspokoi potrzeb noclegowych na Euro 2012. Co prawda nie powinno być problemów z pokojami dla piłkarzy, organizatorów i VIP-ów, lecz gorzej z kibicami. [źródło: polskieradioeuro.pl]

21.01.2010 | Hotel Delfin w Augustowie pod nadzorem
Suwalski sąd gospodarczy wydał postanowienie w sprawie o upadłość spółki "Delfin” .
Pełną władzę nad należącym do spółki obiektem ma przejąć nadzorca. Sprawdzi on również, jakim majątkiem spółka dysponuje, zaś wnioski zostaną przedstawione sądowi. Suwalski sąd wyznaczył nadzorcę w sprawie o upadłość spółki Delfin – właściciela jednego z augustowskich hoteli.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że obiekt stworzony wiele lat temu przez tajemniczego biznesmena o kilku paszportach Sama A.  może być zadłużony nawet na kilkanaście milionów złotych. Hotel Delfin w Augustowie jest nieczynny od grudnia 2009 roku. Przez rok obiektem zarządzała Egurrola Dance Studio - firma należąca do znanego choreografa.
W wydanym oświadczeniu Agustin Egurrola przyznał, że... "Decyzję o wycofaniu się z inwestycji w hotel Delfin w Augustowie podjęliśmy z ogromnym żalem. Zrobiliśmy to pomimo naszych wysiłków oraz inwestycji, które tam poczyniliśmy w ciągu ostatniego roku, a także ogromnych nadziei, jakie wiązaliśmy z regionem i samym miejscem. Nasza umowa na dzierżawę hotelu Delfin wygasła. Do tej chwili nie udało nam się uzyskać pełnej listy wierzycieli hotelu, jak też uzyskać porozumienia z właścicielem. Nie znamy planów właściciela "Delfina”, więc nie mogę wypowiadać się na temat dalszych losów tego ośrodka". – napisał Egurolla w liście. [źródło: eventmapa.pl]

21.01.2010 | Dlaczego niemieccy liberałowie obniżyli VAT dla hotelarzy
Baron-miliarder August von Finck, który ma udziały w wielu przedsiębiorstwach i jest właścicielem szwajcarskiej sieci hoteli Mövenpick, wpłacił 1,1 mln euro na partyjne konta za pośrednictwem jednej z kontrolowanych przez siebie spółek.
Dziennikarze "Spiegla" zaczęli się zastanawiać, jaki jest związek między tym, że niecały rok po wpłacie darowizny i stworzeniu koalicji rządowej z chadekami politycy FDP przeforsowali obniżkę VAT dla branży hotelowej z 19 do 7 proc. a faktem, że Mövenpick ma w Niemczech 14 luksusowych hoteli. Gdy opisali sprawę, opozycja natychmiast skoczyła FDP do gardła. - Zamieniliście się w zrzeszenie lobbystów - zarzucał liberałom Joachim Poss, zastępca szefa frakcji SPD w Bundestagu. Socjaldemokraci zażądali też od liberałów, by oddała von Finckowi pieniądze.
FDP nie zaprzecza, że pieniądze wzięła, ale ostro się broni przed zarzutem korupcji. Przekonuje, że na zmianach w podatkach korzysta nie tylko von Finck, ale cała branża. - Gdybyśmy nie obcięli podatków, to setki tysięcy miejsc pracy byłyby zagrożone - odpiera argumentuje Markus Lindner, sekretarz generalny liberałów. [źródło: Gazeta Wyborcza]

19.01.2010 | Sheraton Poznan ma nowego Dyrektora Sprzedaży i Marketingu
Beata Nawrot została mianowana na szefową sprzedaży i marketingu w hotelu Sheraton Poznan.
Do obowiązków Beaty Nawrot będzie należało zarządzanie działem sprzedaży i marketingu, tworzenie planów sprzedażowo-marketingowych oraz struktury cen usług hotelowych, a także utrzymywanie kontaktów z kluczowymi klientami i partnerami biznesowymi hotelu.
Beata Nawrot swoją karierę zawodową w hotelarstwie zaczynała w 1996 roku w dziale marketingu. Następnie w jednym z poznańskich hoteli pełniła funkcję menedżera do spraw sprzedaży i marketingu. Jednym z jej kluczowych projektów był rebranding hotelu po przystąpieniu do międzynarodowej sieci. Z hotelem Sheraton Poznan związana jest od 2007 r. i przez ten czas pełniła funkcję menedżera sprzedaży i odpowiedzialna była za sprzedaż oferty noclegowej oraz bankietowej hotelu. W styczniu br., w procesie wewnętrznej rekrutacji, została wybrana na Dyrektora Sprzedaży i Marketingu hotelu Sheraton Poznań.
Hotel Sheraton Poznan jest jedynym pięciogwiazdkowym obiektem, zlokalizowanym w centrum Poznania. Posiada 180 pokoi, w tym 13 apartamentów. W hotelu znajduje się 6 sal konferencyjnych, fitness center z basenem, 2 restauracje, bar oraz kawiarnia. [ źródło: PR]

12.01.2010 | Przy ulicy Wróblewskiego, między ogrodem zoologicznym a stadionem Ślęzy, ma powstać największy we Wrocławiu hotel.
Będzie tam prawie 600 miejsc noclegowych (276 pokoi). Teraz największy w mieście jest hotel Wrocław z 293 pokojami, ale 71 z nich to jednoosobowe apartamenty.
Hotel będzie miał cztery piętra, podziemny parking, na którym zmieszczą się 123 samochody. W samym hotelu zaplanowano 4 sale konferencyjne, które będzie można połączyć w jedną. Nie zabraknie restauracji ani baru. Na dachu pojawią się trawa i krzewy. Koszt budowy jest niebagatelny, bo sięga aż 100 milionów złotych. Inwestor, wrocławska firma AKME, już przygotowała szczegółowy projekt budynku. Uzyskała też pozwolenie na budowę. AKME rozważa teraz, czy wybuduje obiekt sama, czy też poszuka partnera.
- Zastanawiamy się również, czy działki wraz z projektem nie sprzedać - mówi Wojciech Piszczałowski, dyrektor do spraw nieruchomości.
AKME rozmawiała już nawet z potencjalnymi operatorami hotelu. Nie chce zdradzić, z którymi dokładnie, ale dowiedzieliśmy się, że chodzi o firmy z Czech, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Kiedy hotel będzie czynny? W firmie przyznają, że chcieliby, aby ruszył przed Euro 2012. [źródło: gazetawroclawska.pl.pl]

12.01.2010 |Hotel Grand w Łodzi zyska miejsce na parking podziemny
Działka o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, znajdująca się na tyłach hotelu Grand, będzie sprzedana bez przetargu nowemu właścicielowi obiektu. Decyzję o sprzedaży podjął prezydent Jerzy Kropiwnicki. Budowa parkingu to jeden z planów modernizacji hotelu, który zakłada podniesienie jego standardu do pięciu gwiazdek. Firma należąca do braci Likusów zapłaci za działkę, która jest częścią ul. Hotelowej (między ul. Moniuszki, a ul. Traugutta) 488 tys. zł plus VAT. [źródło: mmlodz.pl]

06.01.2010 | Hotel Warszawa ma nowego właściciela
Pierwszy warszawski drapacz chmur powitał nowy rok z nowym właścicielem. Kupiła go od Polimexu-Mostostal "grupa osób fizycznych".
Dotychczasowy właściciel wybudowanego w 1933 roku drapacza chmur od dawna nosił się z zamiarem sprzedaży budynku. Przedstawiciele firmy powtarzali: "Jesteśmy od budowania, a nie administrowania". I jak sami zaznaczają kupili budynek w 2005 roku za 25 mln złotych tylko po to, by sprzedać go zagwarantowawszy sobie prawo do występowania jako generalny wykonawca adaptacji niszczejącego wieżowca.  [źródło: mmwarszawa.pl]

06.01.2010 | Burj Khalifa - widok za miliard euro
W 4. rocznicę objęcia władzy w Dubaju przez szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma nastąpiło uroczyste otwarcie najwyższego budynku świata, znanego do niedawna jako Burj Dubai. Podczas ceremonii ogłoszono nową nazwę wieżowca oraz podano jego oficjalną wysokość, która wynosi 828 metrów.
Perłą budynku jest Armani Hotel, pierwszy z czterech na świecie. Zajmuje on parter i pierwszych 9 pięter. Włoski projektant Giorgio Armani, odpowiedzialny za wystrój hotelu, zaprojektował też położone na kolejnych 7 piętrach apartamenty Armani Residences, których cena wynosiła 37,5 tys. USD za metr kwadratowy. To i tak mniej niż cena metra kwadratowego powierzchni biurowej - 43 tys. USD.  [źródło: gazetadom.pl]

 

TURYSTYKA

 

 

22.11.2010 | "Nie prześpij zimy byle gdzie "- zimowy festiwal niskich cen w hotelach Grupy Orbis
Zimowa akcja Grupy Hotelowej Orbis to atrakcyjna propozycja. Przez 3 miesiące - od 17 grudnia do 28 lutego można nocować i odpoczywać w hotelach Grupy Hotelowej Orbis nawet za pół ceny. Wysokość rabatu zależy od tego, na jak długo rezerwujemy pokój. Mechanizm akcji „Nie prześpij zimy byle gdzie” jest skonstruowany na zasadzie - zostań dłużej, płać mniej. Co prawda najbardziej opłacalne są dłuższe pobyty, ale nawet 1-dniowe rezerwacje są już wyjątkowo korzystne dla gości. Wystarczy 5 dni, by w zależności od hotelu otrzymać aż 50% zniżkę. 4-dniowy pobyt to 40% rabatu, weekend przedłużony o jeden dzień to 30% oszczędność, 2 dni to 20% taniej, a za 1 dzień w hotelach Etap zapłacimy nawet 10% mniej.
Tak atrakcyjne stawki w dobrych hotelach zimą jest niezwykle trudno spotkać. Na przykład przy pobycie minimum 5-dniowym w 2-osobowym pokoju można już: w hotelu Orbis Solny Kołobrzeg przenocować tylko za 59 zł za dobę, spędzić noc w Mercure Karpacz Skalny za 119 zł, lub nad morzem w Novotel Gdańsk Marina za 133 zł lub w eleganckim Mercure Warszawa Grand w cenie 134 zł. [pr]

18.11.2010 | „Złote Klucze” dla concierge warszawskiego hotelu Marriott
Elżbieta Miszczyk, concierge z hotelu Marriott w Warszawie, jest jedną z pięciu Polek, które otrzymały odznaki „Złotych Kluczy” prestiżowej organizacji Les Clefs d’Or. Skupia ona concierge luksusowych hoteli na całym świecie. „Złote Klucze” zostały przyznane w Polsce po raz pierwszy. Oprócz pięciu pań ich posiadaczami zostało również dziewięciu mężczyzn.
Elżbieta Miszczyk przygodę z zawodem concierge rozpoczęła 8 lat temu. Z warszawskim hotelem Marriott związana jest od początku swojej drogi zawodowej, czyli od 1989 roku. Pracowałą najpierw jako kelnerka w restauracji hotelowej, potem jako order taker w dziale room service, agent w dziale „At your service”, pracownik w dziale Kontaktów z Gośćmi, a od 2002 roku już jako concierge. Ukończyła wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim i włada trzema językami: angielskim, niemieckim i rosyjskim.
ZŁOTE KLUCZE W POLSCE
Les Clefs d’Or, stowarzyszenie istniejące od prawie 100 lat, liczy obecnie ponad 4500 członków z 41 krajów. Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać „Złote Klucze”, to przynajmniej 5 lat pracy na stanowisku concierge w pięciogwiazdkowym hotelu oraz rekomendacje hotelowych gości. Celem Les Clefs d’Or jest wymiana doświadczeń między jego członkami i nawiązanie sieci kontaktów, dzięki którym praca dla hotelowego gościa jest znacznie łatwiejsza.
„W naszym zawodzie nie ma miejsca na zawiść czy konkurencję, chociaż pracujemy dla różnych hoteli” – podkreśla Elżbieta Miszczyk. „Przekazujemy sobie sprawdzone informacje, dzielimy się pomysłami, doradzamy w przypadku trudnych spraw. Także w ten sposób podnosimy swoje kwalifikacje.” [pr]

16.11.2010 | Motel Krak do wzięcia - od zaraz
Pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i wykładowe, lokale gastronomiczne, usługowe, sklepy, hotel i parking podziemny - to atrakcyjna wizja zagospodarowania terenów po dawnym Motelu KRAK.
Dzięki wysiłkom Prezydenta Krakowa, tereny dawnego Motelu Krak, położone na około 6 hektarowej działce powróciły do Gminy. Odzyskanie nieruchomości umożliwiło wydanie w czerwcu 2010 r. decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pod nazwą „budowa zespołu biurowego z usługami i parkingiem podziemnym oraz hotelu wraz z wjazdami z ul. Radzikowskiego i ul. Armii Krajowej w rejonie Ronda Ofiar Katynia”.
W najbliższym czasie miasto zorganizuje przetarg nieograniczony na oddanie nieruchomości w użytkowanie na 40 lat, w celu realizacji inwestycji zgodnie z uzyskaną decyzją o warunkach zabudowy. Dla projektowanego zespołu planuje się około 800 miejsc parkingowych. Inwestycja realizowana będzie po uprzednim wyburzeniu istniejących budynków dawnego motelu „Krak”.  [źródło: krakow24.info.pl]

09.11.2010 | Rynek hoteli i pensjonatów w Polsce
Rynek turystyczny w Polsce jest w dalszym ciągu w fazie rozwoju i nie osiągnął jeszcze swojego optymalnego poziomu.
Wg Leszka Michniaka z WGN Wrocław, największe szanse ma przede wszystkim w pasie Polski Południowej – w rejonach górskich, oraz w pasie nadmorskim. Na sukces mogą liczyć obiekty, pensjonaty i hotele, które oferują wysoki standard i różnorodność programu usług przy „rozsądnej” cenie, dopasowanej również do kieszeni polskiego turysty, bowiem z roku na rok poszerza się grupa Polaków deklarujących chęć spędzania weekendów poza miejscem zamieszkania, w rejonach o rozbudowanej, nowoczesnej infrastrukturze turystycznej. Dodatkowo ważna jest łatwość dojazdu – połączenia komunikacją samochodową, jak i kolejową. Zdecydowanie większy potencjał tkwi w rejonach górskich, gdzie można zorganizować wypoczynek przez cały rok. Natomiast rejon nadbałtycki powinien postawić na ośrodki typu SPA, farmy piękności itp., oferujące specjalistyczne usługi niezależnie od pory roku.
Jak twierdzi Sylwia Jagódka z WGN Kłodzko, władze miast, których budżet również ucierpiał z powodu niskiego popytu na nieruchomości, poszukują nowych możliwości i zachęcają inwestorów do zmiany cichych dotychczas uzdrowisk w tętniące życiem centra SPA i wellness, udostępniając między innymi tereny wyposażone w gorące źródła, na których powstają kompleksy basenów termalnych (za przykładem Szaflar, Bukowiny i Zakopanego próbują podążać Polanica, Lądek czy Duszniki-Zdrój).
Wojciech Merchelski z WGN Ełk twierdzi, że intymna i zarazem przyrodniczo unikalna lokalizacja, wysoki standard, pełen wachlarz usług, zabiegów, form odpoczynku, do tego profesjonalny marketing wsparty prawidłowymi kontaktami personalnymi właścicieli biznesu z osobami określającymi często modę na formę i miejsce odpoczynku, to klucz do sukcesu. [źródło: wgn.pl]

09.11.2010 | JW Construction ma klientów zainteresowanych kupnem sieci hoteli 500 oraz hotelu w Krynicy, którego budowa zakończy się w I kwartale 2011 roku - poinformował w TVN CNBC Józef Wojciechowski, większościowy akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej spółki.
"W I kwartale 2011 roku hotel w Krynicy będzie gotowy, (...) mamy klienta który jest zainteresowany kupnem tego hotelu, być może go sprzedamy. Mamy też klienta z Izraela, który zainteresowany jest naszą siecią hoteli 500" - poinformował Wojciechowski.
Ocenił, że sieć hoteli 500 jest warta około 100 mln zł, a koszt samej inwestycji w Krynicy to 160 mln zł.  [źródło: stooq.pl]

 

02.09.2010 | Skąd wziąć dotacje na agroturystykę?
Dotacje na działalność związaną z agroturystyką (usługi turystyczne oraz związane ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem, w tym wynajmowanie pokoi w budynku mieszkalnym oraz sprzedaż posiłków domowych lub świadczenie innych usług związanych z pobytem turystów w gospodarstwie rolnym) jako działalność dodatkową w stosunku do działalności rolniczej można pozyskać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działanie 3.1.1 „Różnicowanie w kierunku rozwoju działalności nierolniczej”. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50% wartości kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota pomocy na jeden projekt nie może przekroczyć 100 tys. zł. Obecny nabór wniosków rozpoczął się 24 sierpnia 2010 r.
Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. [źródło: pb.pl]

02.09.2010 | Szlak konny za 33 mln zł
Województwo łódzkie podpisało 30.08.br. umowę na dofinansowanie projektu „Turystyka w siodle – infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego”, w ramach której z Unii Europejskiej dostanie 33,3 mln zł. Dzięki pieniądzom w regionie powstanie najdłuższy w Polsce szlak konny.
W ramach projektu trasa o długości 1,8 tys. km połączy około 150 ośrodków jazdy konnej i 30 gospodarstw agroturystycznych.
Całość ma być gotowa w trzecim kwartale 2011 r. [źródło: pb.pl]

26.08.2010 | Spółka Meetings Poland zastąpi Meeting Management
Od 1 września 2010 r. działalność firmy „Meeting Management Sławomir Wróblewski” zostanie zastąpiona przez Spółkę z o.o. „Meetings Poland”. Wszystkie dotychczasowe produkty i projekty będą kontynuowane, adres i kontakt pozostają bez zmian, firmą nadal kierować będzie S.Wróblewski jako prezes Zarządu.
Powołanie spółki jest dopełnieniem ponad rocznego procesu brandingu różnych produktów, które w nazwie mają frazę „Meetings Poland” m.in. katalogu obiektów konferencyjnych, dorocznych targów usług biznesowych, portalu.

24.08.2010 | Częstochowie na pielgrzymie bardzo trudno zarobić
Ponad 100 tys. pątników przyszło na Jasną Górę w tzw. pierwszym szczycie pielgrzymkowym w tym roku (od 22 maja do 14 sierpnia).
Niestety dla samej Częstochowy, tutejszych kupców i restauratorów, nie oznacza to dodatkowych dochodów. Według Instytutu Turystyki, pątnicy zostawiają w mieście grosze. Co mają do wydania, wydają na Jasnej Górze, rzadko interesując się tym, co znajduje się poza bramami klasztoru.
Najwięcej wydają na pamiątki, średnio po 50 zł na osobę. Kupują je w jasnogórskich sklepach Claromontana i na jarmarku przy ul. św. Barbary. Pątnicy zostawiają pieniądze także w Domu Pielgrzyma, gdzie nocleg kosztuje od 80 zł w pokoju jednoosobowym z łazienką do 32 zł w sześcioosobowym z łazienką. Najtańsze są pokoje czteroosobowe z umywalką: po 27 zł od osoby.
Choć miasto na pielgrzymkach ma niewielki zarobek, płaci za ich bezpieczeństwo. W tym roku będzie to ok. 180 tys. zł.  [źródło: dziennikzachodni.pl]

24.08.2010 | Kryzys z opóźnieniem dotyka brytyjskie biura podróży, które coraz częściej ogłaszają bankructwo.
17 bm. upadła firma Kiss Flights oferująca tanie wakacje i urlopy w krajach śródziemnomorskich. Jej bankructwo dotknęło 13 tys. Brytyjczyków, którzy wykupili w niej wycieczki i przebywają na urlopach, oraz 60 tys. kolejnych, którzy dokonali już rezerwacji, ale jeszcze nie wylecieli.
To już trzecie duże biuro podróży, które w ciągu miesiąca ogłosiło bankructwo. Na początku sierpnia ponad 1,5 tys. klientów firmy Sun4U przebywających na wczasach w Hiszpanii zostało zaskoczonych wiadomością o bankructwie ich biura podróży. Z kolei jeszcze w lipcu upadł operator Goldtrail Holidays, co sprawiło kłopoty z powrotem do domu dla 16 tys. brytyjskich turystów przebywających akurat na urlopach w Grecji i Turcji. [źródło: wyborcza.biz]

24.08.2010 | Polskie biura podróży czekają fuzje i przejęcia
Branża turystyczna w Polsce zaczęła się konsolidować, podaje "Rzeczpospolita", która twierdzi, że grupa kilkunastu obecnych liderów tej branży wkrótce skurczy się do czterech, pięciu firm.
W Polsce działa obecnie ponad 3 tys. biur turystycznych. Ale liczących się graczy jest zaledwie garstka - to kilkanaście firm, które sprzedają rocznie powyżej 50 tys. wycieczek.
Postępująca konsolidacja rynku sprawia, że grupa liderów będzie się mocno kurczyć. - Wkrótce będzie to zaledwie cztery - pięć firm, za to obsługujących powyżej 200 tys. klientów rocznie, zapowiada wiceprezes Rainbow Tours Remigiusz Talarek. Jego firma szykuje się właśnie do przejęcia dwóch biur podróży. [źródło: gazeta.pl]

10.08.2010 | Przychody Travelplanet w lipcu spadły o 9,7 procent
Przychody spółki Travelplanet.pl w lipcu wyniosły 21,17 mln zł, co oznacza spadek o 9,7 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.
Wartość zrealizowanego przez spółkę obrotu w miesiącu czerwcu 2010 wyniosła 14.784 tys. zł, co oznacza spadek w stosunku do czerwca 2009 roku o 16,5%.
Wartość zrealizowanego przez spółkę obrotu w okresie od 01.01-31.07.2010 wyniosła 93.830 tys. zł, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku na poziomie 0,8 proc. [źródło: travelplanet.pl]

22.07.2010 | Rainbow Tours S.A. Informacja o wielkości sprzedaży oferty Lato 2010
Zarząd Rainbow Tours S.A. poinformował, że wielkość sprzedaży imprez turystycznych z oferty LATO 2010 (wycieczki realizowane w miesiącach: kwiecień – październik 2010) wyniosła na dzień 30.06.2010 r. 70.192 rezerwacji co oznacza wzrost o 21% w porównaniu do 2009 roku, gdy zanotowano w tym samym czasie 58.010 rezerwacji.
Na dzień 31 marca 2010 r. wielkość przedsprzedaży oferty LATO 2010 wyniosła 43.821 rezerwacji co oznacza wzrost o ponad 46% w porównaniu do 2009 roku, gdy zanotowano w tym samym czasie 29.925 rezerwacji. Dla porównania w roku 2008 liczba ta za taki sam okres wynosiła 36.719 rezerwacji. [źródło: rainbowtours.pl]

22.07.2010 | Nie warto liczyć na last minute?
Choć po pierwszych sześciu miesiącach tego roku mamy delikatny wzrost średniej wartości rezerwacji o 164 zł (3 proc.), to maj i dwa pierwsze tygodnie czerwca mocno zakręciły sytuacją sprzedażową na rynku turystycznym. Tylko 3 biura z setki współpracujących z portalami Wakacje.pl i EasyGo.pl podniosło swoje ceny. Ponad 90 biur nie dość, że nie utrzymało ich poziomu sprzed roku, to znacząco obniżyło ceny dosłownie na progu sezonu. Średnio o 9 proc. Takiego zjawiska w branży turystycznej jeszcze nie było. Zwłaszcza w czerwcu, który jest pierwszym miesiącem wysokiego sezonu.
Według danych Enovatis S.A., operatora portali Wakacje.pl, EasyGo.pl i Wypoczynek.pl., średnia wartość rezerwacji w maju tego roku spadła w stosunku do roku 2009 o 421 zł, a na początku czerwca nawet o 456 zł. Tylko trzy biura, Neckermann, Wezyr i Oasis Tour zastosowały odmienną politykę cenową. Tu średnie wartości rezerwacji podniosły się od 5 do 21 proc.
Aż 40 proc. różnica w strategii cenowej touroperatorów jest zastanawiająca. 
Lider rankingów, Egipt zanotował obniżki kosztów jednej rezerwacji w maju i czerwcu o 550 i 700 zł (11-12 proc.) w stosunku do ubiegłego sezonu.  Tunezja i Turcja straciły w tym samym okresie najmniej, bo zalewie o 300 do 500zł (7-9 proc.).  [źródło: egospodarka.pl]

09.07.2010 | Żaglowiec „Fryderyk Chopin” opuścił największy niemiecki port - Hamburg
„Promujmy Polskę Razem”, w ramach którego obywa się rejs „Fryderyka Chopina”, to jeden z największych w historii projektów promujących nasz kraj za granicą. Jego celem jest poprawa wizerunku Polski oraz rozwój usług turystycznych w kraju. Organizator projektu – Polska Organizacja Turystyczna – otrzymała na jego realizację 30 mln euro, między innymi w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Mimo iż promocyjny rejs statku po europejskich portach potrwa do połowy września br., to cały projekt zakończy się dopiero w 2012 roku.
Na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” płynie grupa młodych ludzi, pełnych pasji i energii – tak zwanych Ambasadorów Polskiej Turystyki. Ich misja jest nierozerwalnie związana z hasłami, które określają kampanię Polskiej Organizacji Turystycznej, a które wpisują się doskonale także w życiorys Fryderyka Chopina: pasja, młodość, muzyka, romantyzm, wolność, kreatywność. Wzmocnieniem tego przekazu jest nowa identyfikacja graficzna marki POLSKA, która pokazuje różnorodność polskich atrakcji turystycznych i nowe hasło, którym promujemy nasz kraj: „Move your imagination”.
Dokładnie 2 lipca żaglowiec wpłynął do portu w Hamburgu, czym rozpoczął promocję kraju Fryderyka Chopina w Niemczech.
Żaglowiec był przez kilka godzin dostępny dla chętnych i zainteresowanych zwiedzaniem statku turystów. Dużym powodzeniem wśród odwiedzających port cieszyła się możliwość malowania białych makiet fortepianów ustawionych na nabrzeżu.
Żaglowiec opuścił Hamburg i obrał kurs na port Arhus w Danii. Dodatkowo zawinie on jeszcze do kilku niemieckich portów: Lubeki, Rostoku i Kilonii. Podczas swojej wyprawy żaglowiec wraz z załogą odwiedzi jeszcze  porty holenderskie, belgijskie, francuskie i Londyn.

29.06.2010 | Gdyby tegoroczny sezon okazał się równie słaby jak ubiegłoroczny, wiele biur podróży mogłoby splajtować.
Liczba klientów TUI była w 2009 roku o połowę mniejsza niż w 2008 r. i firma zakończyła rok na minusie. W podobnej sytuacji była cała branża. Rynek czarterowej turystyki wyjazdowej skurczył się o rekordowe 10 proc. Obecnie zwiększony ruch w biurach podróży oznacza szansę na wyhamowanie spadków, ale pod jednym warunkiem. Wysoka sprzedaż wycieczek musi się utrzymać przez wakacje. – Sprzedaż w czerwcu będzie o 5 proc. lepsza niż przed rokiem – mówi Kinga Fromlewicz z Rainbow Tours.
Wzrost sprzedaży spowodował, że większość touroperatorów powróciła do cen katalogowych i z każdym dniem topnieje liczba ofert last minute. Jest to związane z rozpoczęciem się sezonu letniego, w którym tradycyjnie ceny idą w górę.
Touroperatorów stać na obniżanie cen. Po pierwsze, większość umów z hotelami i przewoźnikami zawierali jeszcze w pierwszym kwartale 2009 r., kiedy kurs euro był dużo wyższy niż obecnie. Do tego wybuch niepokojów w Grecji na przełomie kwietnia i czerwca skłonił tamtejszych hotelarzy i przewoźników lotniczych do pójścia na ustępstwa. [źródło: forsal.pl]

12.05.2010 | Noc muzeów 2010
Noc Muzeów w Warszawie
15 maja 2010 r. Warszawa po raz siódmy zaprasza na Noc Muzeów. Ta Noc będzie wyjątkowa, ponieważ nad tegoroczną akcją unosić się będzie duch Fryderyka Chopina. Obchodzony obecnie rok naszego wielkiego kompozytora zostanie zaakcentowany m.in. przedstawieniem Teatru Akt na Krakowskim Przedmieściu, inscenizacją muzyczno-poetycką w Muzeum Fryderyka Chopina oraz licznymi koncertami.
Na Noc Muzeów w Warszawie zaprasza aż 158 placówek kulturalnych, wśród których znajdują nie tylko stołeczne muzea i galerie, ale również wiele innych instytucji.

Noc Muzeów w Trójmieście: Multum atrakcji i tylko jeden wieczór
W sobotniej Nocy Muzeów weźmie udział ponad 40 muzeów i galerii z całego Trójmiasta. Do tego darmowy wstęp, specjalny autobus oraz zniżki w restauracjach.
Impreza startuje o godz. 19 i potrwa do godz. 1
Zupełnie za darmo będzie można poruszać się po Gdańsku specjalną linią autobusową "NM", która od godz. 19 do 1 będzie kursować od Wałów Piastowskich przez Dolne Miasto aż do Westerplatte i z powrotem.

 

15.03.2010 | Polska partnerem targów turystycznych w Berlinie w 2011 r.
Polska będzie krajem partnerskim największych na świecie Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie (ITB) w 2011 roku.  Polska Organizacja Turystyczna i ITB podpisały umowę w tej sprawie.
"POT wykorzystuje fakt, że jesteśmy gospodarzem mistrzostw w 2012 roku do tego, aby promować Polskę - ofertę turystyczną, atrakcje, regiony miasta" - powiedział  prezes POT Rafał Szmytke.
"Liczymy na to, że z sześciu punktów procentowych PKB, jakie generuje turystyka (w Polsce) uda nam się dojść do dziewięciu, a być może nawet do dziesięciu procent PKB, co stanowi zasadniczą cześć przychodu do budżetu państwa" - dodał.
Według statystyk Instytutu Turystyki, w 2009 roku do Polski przyjechało 11,8 mln zagranicznych turystów, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. 38,1 proc. turystów z zagranicy (około 4,5 mln) stanowili Niemcy. Wydatki niemieckich gości związane z pobytem w Polsce wyniosły w zeszłym roku 2,2 mld euro (plus 1 proc.). [źródło: wyborcza.pl]

04.02.2010 | Wakacje z Żabką
Od początku lutego w ponad 2150 sklepach sieci Żabka będzie można kupić eVoucher, umożliwiający rezerwację i zakup wyjazdu na Kretę czy Majorkę. Organizatorem wycieczek są Ecco Holiday i Ecco Travel.
-Wakacje z Żabką to oferta skierowana do naszych klientów, którzy poszukują atrakcyjnej cenowo oferty wycieczek turystycznych. Projekt jest obecnie w fazie testowej i obejmuje cztery propozycje przygotowane przez Ecco Holiday i Ecco Travel. Kupując w sklepie Żabka eVoucher za 1 zł można zarezerwować i kupić tygodniowy wyjazd na Kretę, Majorkę lub do Tunezji. Osoby zainteresowane krótszym wyjazdem weekendowym mogą skorzystać również z oferty „city break” do Pragi – mówi Artur Szymoniak Dyrektor ds. Rozwoju Usług w Żabka Polska S.A.
Sprzedaż biletów lotniczych czy kompletnych wyjazdów turystycznych w sieciach sklepów detalicznych doskonale sprawdza się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Przez dwa miesiące przeanalizujemy czy podobnie funkcjonujący system będzie miał szansę rozwoju także w Polsce – dodaje Dyrektor Artur Szymoniak
Klient Żabki wraz z paragonem fiskalnym otrzymuje eVoucher i ulotkę przedstawiającą wszystkie dostępne oferty. Każdy eVoucher ma unikatowy numer seryjny i wskazaną datę ważności (jeden eVoucher umożliwia rezerwację i zakup jednej wycieczki dla jednej osoby w określonej cenie). Po skontaktowaniu się z biurem Ecco Holiday i podaniu odpowiedniego kodu klient może skorzystać z obowiązującej oferty. Koszt Vouchera to 1 zł. [źródło: pr]

26.01.2010 | Słaby 2009 rok polskiego lotnictwa
Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował ubiegłoroczny ruch na wszystkich polskich lotniskach. Z danych zebranych przez ULC wynika, że polskie porty lotnicze w 2009 roku obsłużyły łącznie 18 mln 945 tys. pasażerów, czyli o 1 mln 704 tys. mniej niż w roku 2008.
Dynamika ruchu pasażerskiego wyniosła -8,25% natomiast operacji pasażerskich -7,66%. Sprawdziły się zatem prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego z początku 2009 roku, które zakładały spadek ruchu odpowiednio o 8,30% oraz 7,61%.
Portem o największym natężeniu ruchu była Warszawa. Obsłużono tu 8 mln 282 tys. pasażerów, co stanowiło spadek o 12,24% w porównaniu do roku 2008.  [źródło: pr]

20.01.2010 | Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) podała wstępne dane na temat turystyki międzynarodowej w 2009 roku.
Raport wykazał, że liczba turystycznych podróży zagranicznych zmniejszyła się o 4,3% i wyniosła 880 mln. Największy spadek nastąpił w pierwszych dwóch kwartałach roku, podczas gdy w ostatnim kwartale zanotowano 2% wzrost liczby turystów.
Wskutek kryzysu gospodarczego, turyści wybierali się w podróże krótsze do regionów położonych blisko domu. Zanotowano także znaczący wzrost wyjazdów krajowych, zwłaszcza w Chinach, Brazylii i Hiszpanii.  [źródło: ttg.com.pl]

20.01.2010 | Polska na targach turystycznych w Madrycie
Hiszpańska para królewska zainaugurowała 20.01.br. jubileuszowe 30. Międzynarodowe Targi Turystyczne FITUR w Madrycie, jedną z największych imprez tej branży na świecie. W tegorocznych targach, które będą trwały do niedzieli, bierze udział ponad 11 tysięcy wystawców ze 170 krajów i regionów, w tym z Polski.
Centralną postacią polskiej obecności na FITUR jest Fryderyk Chopin. Polska oferta turystyczna nawiązuje przede wszystkim do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Dla profesjonalnego sektora turystycznego przygotowano kalendarz wydarzeń związany z obchodami Roku Chopinowskiego w Polsce i praktyczne informacje dotyczące zamawiania usług turystycznych. [źródło: deon.pl]

12.01.2010 | Batalia o rozsądny kształt systemu zabezpieczenia finansowego biur podróży ciąg dalszy
06.01.br. odbyło się w Sejmie posiedzenie Podkomisji Nadzwyczajnej w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych oraz zabezpieczenia finansowego w turystyce.
Izba Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej prezentując swoje stanowisko znalazła aprobatę wśród posłów z Podkomisji. Posiedzenie zostało zawieszone. Strona rządowa oraz branża (IT RP , PIT), a także Polska Izba Ubezpieczeń zostali zobligowani do opracowania takiego rozwiązania, które uzyska consensus.
07.01.br. w Ministerstwie Sportu i Turystyki odbyło się robocze spotkanie ww. gremium ekspertów (obecna była, oprócz 2 osób z PIT, Małgorzata Mastalerz (Izba Turystyki Ziemi Łódzkiej) oraz Przewodniczący WIT Andrzej Szymański).  Następne robocze spotkanie za 2 tygodnie.  [źródło: ttg.com.pl.com.pl]

06.01.2010 | Enterprise Investors wygrał bitwę o Orbis
Nie Rainbow Tours, ale fundusz private equity kupił Orbis Travel – dowiedział się “Puls Biznesu”.
Enterprise Investors przejmuje biuro podróży, by połączyć je z Novaturas, największym biurem podróży w krajach bałtyckich wywodzącym się z Litwy, które kupił pod koniec 2007 r.  [źródło: pb.pl]

 

 

GASTRONOMIA

18.11.2010 | Szef Kuchni Hotelu Europeum we Wrocławiu, Grzegorz Cielecki trenuje Polską Kulinarną Kadrę Juniorów
Szef kuchni hotelu Europeum, Grzegorz Cielecki został powołany na trenera Polskiej Kulinarnej Kadry Juniorów, startującej w konkursie „Villeroy & Boch Culinary Word Cup” na XI Międzynarodowych targach gastronomicznych w Luxemburgu odbywających się w dniach 20-24 Listopada br. [pr]

16.11.2010 | Raport: ile zarabiamy na Podkarpaciu .
 Wszystkie dane to zarobki netto. Przeczytaj, porównaj.
- kucharz, staż 2 lata, restauracja, Rzeszów – ok. 900 zł
- kelner, staż 4 lata, restauracja, Tarnobrzeg - około 1000 zł plus napiwki.
- kelner, staż 2 lata, hotel, Rzeszów – ok. 1300 zł
- kucharka, staż niecały rok, popularna restauracja, Krosno – 1100 zł
- recepcjonistka, staż 5 lat, salon kosmetyczny, Tarnobrzeg - 1100 zł
- ratownik na basenie, staż 10 lat, kryta pływalnia, Ustrzyki Dolne - ok. 1300 zł
- nauczyciel stażysta, Tarnobrzeg – 1450 zł
 [źródło: nowiny24.pl]

 

19.10.2010 | Nowe menu lunchowe w restauracji The Olive
W karcie dań znajdą się codziennie inne propozycje autorstwa Artura Grajbera, szefa kuchni hotelu Sheraton Warsaw.
Alternatywę dla dań z bufetu restauracji The Olive stanowić będą nowe zestawy lunchowe, składające się z czterech propozycji kulinarnych zmieniających się codziennie. Od poniedziałku do piątku szef kuchni Artur Grajber będzie prezentował nowe propozycje, a w karcie znajdą się m. in.:
• Sałatka z pikantnego arbuza i szpinaku z karmelizowanym koprem włoskim
• Eskalopki z polędwiczek wieprzowych, z puree z boczkiem i porem, grillowaną cukinią i sosem grzybowym
• Sałatka ze szpinakiem, marynowaną gruszką, orzechami włoskimi i sosem z sera pleśniowego
• Papardele z kremowym sosem kurkowym, boczkiem pieczonym i musem z gęsiej wątróbki
• Filet łososia z ciepłą sałatka z kopru włoskiego i cykorii, ryżem ‘cremolata’ z cytrusami i natką pietruszki, sosem maślanym z cytryną i pomidorem
• Śliwki karmelizowane z sosem kajmakowym, żubrówką i lodami jabłkowymi, podane na pieczonej kruszonce z ciasteczkiem waniliowym
Zestawy lunchowe dostępne będą w cenie od 55 PLN, w godz.12.00 - 15.00, od poniedziałku do piątku .
Pełny zestaw lunchowy zawiera przystawkę, zupę, danie główne i deser. [pr]

17.09.2010 | X Kulinarny Puchar Polski.
Rywalizacja miała miejsce, jak co roku, podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii Gastro Trendy, które odbyły się w dniach 13-16 września 2010 w Poznaniu. Do konkursu stanęło 9 dwuosobowych zespołów kucharskich, zwycięzców najwyżej notowanych imprez kulinarnych w Polsce.
Zwycięzcą jubileuszowej edycji Kulinarnego Pucharu Polski została drużyna reprezentująca restaurację Villa Secesja w Bydgoszczy,  Adam Kowalewski i Tomasz Kazimierski. Kulinarni Mistrzowie Polski zwyciężyli w zeszłym roku w konkursie Primerba Cup, co zapewniło im nominację do finałowej rozgrywki KPP. [źródło: MTP]

13.09.2010 | Zagraniczne targi osłabiają Polagrę
Dziś rusza w Poznaniu kolejna edycja międzynarodowych targów branży spożywczej Polagra Food, którym towarzyszą targi Gastro Trendy. Dzięki staraniom organizatora (Międzynarodowe Targi Poznańskie - MTP) program
imprezy jest jak zwykle bardzo bogaty, jednak w branży spożywczej słychać głosy, że najlepsze czasy Polagra ma już za sobą. Wiele liczących się firm spożywczych z Polski rezygnuje z wystawiania się na Polagrze i wybiera większe targi żywnościowe za granicą, takie jak paryski Sial czy kolońska Anuga.
Według organizatorów kondycja Polagry jest bardzo dobra. Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP przekonuje, że mające globalny wymiar targi Sial oraz Anuga nie są bezpośrednią konkurencją dla Polagry. [źródło: pb.pl]

05.07.2010 | Żywność w Polsce najtańsza w UE
Żywność i napoje bezalkoholowe kosztują w Polsce o 36 proc. mniej niż średnio w Unii Europejskiej - podał w poniedziałek Eurostat. Polska ma najtańszą żywność w UE.
Obok Polski tanimi krajami są Rumunia i Bułgaria, gdzie ceny żywności i napojów też są o ponad 30 proc. niższe od średniej. Tymczasem w Danii ceny są o 40 proc. wyższe niż średnia unijna, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Drogo jest również w Irlandii, Finlandii, Luksemburgu, Austrii, Belgii, Niemczech i Francji.
W rankingu uwzględniono w sumie 500 podobnych artykułów spożywczych z 37 krajów europejskich. Okazało się, że poza UE najtaniej jest w Macedonii (połowa średniej unijnej) zaś najdrożej w Norwegii, trzykrotnie droższej od Macedonii.
W naszym kraju można kupić najtańsze w całej UE mięso, wędliny, nabiał i jajka. Papierosy i tytoń mamy niemal dwukrotnie tańsze od średnich cen UE, choć jeszcze taniej jest w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i Węgrzech.
Natomiast napoje alkoholowe najtańsze są w Rumunii, Bułgarii oraz Hiszpanii i na Węgrzech. W Polsce ceny alkoholu są o 11 proc. poniżej średniej. [źródło: egospodarka.pl]

23.06.2010 | Da Grasso - największa w Polsce sieć pizzerii i restauracji - 26 czerwca otwiera 200. lokal w Polsce.
Najnowsza restauracja zlokalizowana jest w Gdańsku (Park Handlowy Matarnia).
Każdego dnia sieć sprzedaje 40.000 sztuk pizzy.
Da Grasso to największa w Polsce sieć 200 pizzerii i restauracji zlokalizowanych w 137 miastach. W menu Da Grasso można znaleźć wspaniałą pizzę serwowaną zawsze z unikalnymi w smaku sosami, ale przede wszystkim wyśmienite grillowane mięsa, ryby, makarony, przekąski oraz sałatki i desery.
Pierwsza pizzeria powstała w Łodzi pod koniec lat 90. zyskując uznanie zarówno, dzięki dużej oraz smacznej pizzy, jak również wyjątkowemu wystrojowi wnętrz i energetycznym zestawieniom kolorów i kształtów. Zieleń kontrastująca z ognistą czerwienią, to początek marki Da Grasso, która w kolejnych latach zaistniała z sukcesem już jako sieć franczyzowa, skupiająca pizzerie i restauracje na terenie całego kraju.
Obecnie sieć Da Grasso to:
• 10 restauracji
• 167 pizzerii i 21 pizzerii premium
• 2 pizzerie Da Grasso Express
Nowość w sieci stanowią pizzerie Da Grasso Express, które najszybciej dostarczają zamówienia. Dwa lokale Da Grasso Express funkcjonują w Łodzi. [źródło: tf.pl

 

16.03.2010 | Nowy sous-chef w warszawskim hotelu Marriott.
Damian Trejo Alvarez del Castillo jest rodowitym Meksykaninem, ma 33 lata. Absolwent Colegio Superior de Gastronomia, karierę rozpoczął w swojej ojczyźnie – Meksyku w restauracji Grotto Ticino w stolicy kraju, później pracował jeszcze w dwóch innych restauracjach w tym mieście - Patio de La Virreyna oraz Monte Cervino.
W 2001 roku Damian rozpoczął staż w USA w Lake Tahoe, w stanie Nevada, gdzie zdobywał praktykę w należących do Harvey’s Casino Resort restauracjach El Vaquero oraz Llewellyn’s. Po roku został zatrudniony jako kucharz w Horizon Casino Resort w tym samym mieście. W 2003 roku powrócił na krótko do Meksyku, by objąć tam stanowisko szefa kuchni w restauracji Burgos Grill w Villahermosa.
Od 2004 roku mieszka i pracuje w Polsce. Początkowo w restauracji Tres Amigos w Gliwicach, a następnie w Krakowie – jako szef kuchni meksykańskiej w popularnej restauracji Taco Mexicano, a następnie jako szef kuchni w restauracji Milk&Co w hotelu Radisson SAS.  [źródło: pr]

24.02.2010 | Franczyza w gastronomii - podsumowanie 2009 r. i perspektywy na 2010 r.
Pomimo tego, że gastronomia w Polsce stała się jedną z ofiar kryzysu gospodarczego, nie ostudziło to znacząco zapału indywidualnych przedsiębiorców do inwestowania w ten biznes. Zachęca ich do tego już ponad 90 sieci, z których 20 rozpoczęło rozwój franczyzowy dopiero w ubiegłym roku. W 2009 roku przybyło im łącznie ponad 300 lokali własnych i franczyzowych, których uruchomienie pochłonęło ok. 90 mln zł. W tym roku liczba i wartość inwestycji mogą być jeszcze wyższe.
Polacy tradycyjnie najchętniej inwestują w pizzerie i fast foody. Sieci zaliczane do tych segmentów rozwijają się najprężniej. W ubiegłym roku przybyło bowiem 140 pizzerii działających pod 17 markami rozwijanymi poprzez franczyzę, ale największa w tym zasługa Grubego Benka, który powiększył się o ponad 40 lokali oraz Biesiadowa i Da Grasso, które otworzyły po ok. 25-30 lokali. Barów szybkiej obsługi zwanych fast foodami przybyło ok. 100 w obrębie 14 marek franczyzowych. Liderami byli tutaj: New York Hot Dog, który powiększył się o 34 punkty, Subway, któremu przybyło 19 lokalizacji oraz McDonald's (plus 17 restauracji).
W pozostałych segmentach rynku nie było już jednak tak dobrze – mowa tu zwłaszcza o kawiarniach i restauracjach casual dining. Tutaj bardzo dobrym wynikiem było już uruchomienie 3-5 nowych lokali. Wiele sieci zamknęło jednak rok z taką samą liczbą lokali jak w 2008 r., a nawet mniejszą (np. Coffeeshop Company – zamknięcie 3 lokali czy Sphinx – zamknięcie 17 lokali).
Pełen raport Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych

16.02.2010 | Uchwalona 8 stycznia 2010 r. nowela ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie w połowie marca - 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Koniec wątpliwości - Złagodzenie formalności dotyczyć będzie między innymi gospodarstw agroturystycznych. Zostały też złagodzone przepisy dotyczące procedury pobierania i przechowywania tych próbek. [pr]

16.02.2010 | Spada liczba klientów: trzeba mieć pomysł na restaurację
Gdańskie restauracje stawiają tylko na turystów  i świecą pustkami; kolejne lokale są zamykane. - Podstawową przyczyną jest to, że w swojej strategii miasto kreuje się na miasto turystyczne - mówi w wywiadzie dla gazeta.pl Maciej Nowak, smakosz i znawca gastronomii.
- A turysta to klient niepewny, niewierny. Przyjedzie raz, dwa, wyjedzie. Turystyka nie generuje poważnego ruchu w gastronomii. Turystyka w Gdańsku to tylko trzy miesiące, obroty knajp są duże, zarabiają na dużą część roku. Na resztę restauratorom, ale i władzom brakuje pomysłu, troski, myślenia o kliencie miejscowym, całorocznym. Jak jego się zniechęci słabą ofertą, to opinia o tym pójdzie do 10 innych osób. A opinia dla restauracji to podstawa.
Prowadzący lokale gastronomiczne w Poznaniu zgodnie twierdzą, że wynajmując lokal przy Starym Rynku, na samym sprzedawaniu piwa nie można zarobić, a to właśnie ten trunek cieszy się największym powodzeniem wśród gości. Na dania z półki trochę wyższej niż średnia znajduje się coraz mniej chętnych.
- Liczba gości odwiedzających restauracje zdecydowanie spada - zauważa Jan Babczyszyn, właściciel klubu Pod Pretekstem i Wielkopolskiej Zagrody przy ul. Fredry. - Jeśli ktoś ma własny lokal, gdzie prowadzi działalność, jest mu zdecydowane łatwiej, ale kiedy musi płacić koszty najmu, jego biznes może rzeczywiście upaść.
Ze Starego Rynku wyprowadziła się już restauracja Kresowa. Od marca ma rozpocząć działalność w nowym miejscu, bliżej deptaka, gdzie koszt wynajmu jest zdecydowanie niższy.
Miejsce przy Galerii Arsenał ma zagospodarować Benek Ejgierd, który prowadzi klubokawiarnię Meskal przy ulicy
Nowowiejskiego. Na brak gości Benek nie narzeka, ale to nie gastronomia przyciąga ludzi w to miejsce, ale bogata i oryginalna oferta kulturalna.
- Ludzie coraz rzadziej jadają w restauracjach, każdego dotknął kryzys.
Taniej jest spotkać się w domu, dlatego lokalom ubywa klientów. Nie dotyczy to tylko Poznania, ale mam znajomych restauratorów w innych miastach, którzy mają te same spostrzeżenia. [źródło: Przegląd prasy]

16.02.2010 | PolRest przestał sprzedawać usługi gastronomiczne
Sieć restauracji PolRest zaprzestała prowadzenia podstawowej działalności, czyli sprzedaży usług gastronomicznych - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
"Aktualnie zarząd spółki koncentruje swoje działania na ustaleniu z wierzycielami spółki szczegółowych warunków spłaty zobowiązań spółki" - napisano w komunikacie.
"Jednocześnie zarząd podaje do publicznej wiadomości, iż na żądanie biegłych rewidentów badających sprawozdanie finansowe spółki za rok 2009, złożył oświadczenie, iż nie widzi możliwości kontynuowania przez spółkę działalności przez okres pełnych 12 miesięcy roku 2010". Najbardziej rozpoznawalne marki należące do PolRestu to Rooster i Invito Pizza & Pasta. [źródło: portalspozywczy.pl]

15.02.2010 | Dość gotowania na antenie. Magda Gessler wyrusza na ratunek restauratorom.
Od 6 marca na antenie TVN-u pojawi się nowy program "Kuchenne rewolucje", donosi stacja TVN, na swojej stronie internetowej. Gospodynią będzie Magda Gessler, znana warszawska restauratorka. Pani Gessler będzie zajmowała się ratowaniem upadających restauracji.
Stacja TVN najwyraźniej postanowiła odświeżyć program kulinarny zrzucając program Pascala Brodnickiego, "Pascal: Po prostu gotuj".

10.01.2010 | Zakaz palenia: restauratorzy zapowiadają zwolnienia
Dziś w Sejmie odbywa się przyspieszone drugie czytanie ustawy antynikotynowej, a potem spotkanie Komisji Zdrowia. Jeśli Sejm przyjmie ustawę, restauratorzy zapowiadają zwolnienia pracowników. Wprowadzenie zakazu palenia w restauracjach doprowadzi do utraty klientów, obawiają się właściciele lokali. Aż 54 proc. z nich uważa, że zakaz palenia spowoduje spadek liczby klientów, wynika z badań TNS OBOP.  [źródło: egospodarka.pl]

04.02.2010 | Wars buduje nową sieć restauracji
Kolejowy przewoźnik utworzył zupełnie nową markę, która z logo i nazwą właściciela nie ma nic wspólnego. Poza tym otwiera restauracje tam, gdzie jest to bardziej opłacalne, nie oglądając się na bliskość dworca.
Wars otworzył w Warszawie pierwszą restaurację stacjonarną pod nazwą Green Patio. Do końca 2012 r. pod tym szyldem będzie działać 8 lokali gastronomicznych, w tym kilka w systemie franczyzowym.  [źródło: pb.pl]

21.01.2010 | Sheraton, Westin i Le Meridien Bristol uruchomiły internetową Akademię Kulinarną
Sieć Starwood Hotels & Resorts udostępniła blog kulinarny. Blog jest tworzony przez szefów kuchni sześciu pięciogwiazdkowych hoteli: Sheraton w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Sopocie oraz The Westin Warsaw i Le Meridien Bristol, którzy będą się dzielić swoimi pasjami i odkryciami kulinarnymi.
Blog działa pod adresem www.akademia-kulinarna.pl

21.01.2010 | Sejm bardziej litościwy dla palaczy?
Sejmowa Komisja Zdrowia, która 21.01.br. zajmie się ustawą antytytoniową, zamierza złagodzić niektóre z bardzo restrykcyjnych przepisów.
Nowy projekt zakłada m.in. całkowity zakaz palenia w restauracjach i barach. Palarnie byłyby tworzone tylko w niektórych miejscach publicznych, np. w hotelach.
Nie wszyscy posłowie są jednak zwolennikami aż tak restrykcyjnych przepisów. Wśród poprawek, które mają zostać zaproponowane ma znaleźć się zapis, który da wolną rękę właścicielom małych, jednosalowych lokali gastronomicznych. Będą oni sami decydować, czy w ich lokalu wolno będzie palić, czy nie.   [źródło: netbird.pl]

14.01.2010 | L’Art de la cuisine Martell 2010 Hotel ZAMEK RYN - 5-7 marca 2010 r.
W dniach 05-07 marca 2010 roku XIV-wieczny Zamek w Rynie gościć będzie uczestników jednego z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce. Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell od kilku lat organizowany jest w tym wyjątkowym miejscu, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
W konkursie bierze udział 16 ekip kucharskich - młodych adeptów sztuki kulinarnej z najlepszych restauracji w Polsce.
Tegorocznym tematem konkursu jest ryba - troć norweska. Każda drużyna uczestnicząca w konkursie musi obowiązkowo wykonać potrawę w formie dania głównego dla 10 osób podanego wyłącznie na talerzach. Do jej przygotowania konieczne będzie użycie fileta z troci norweskiej ,, Ryby Szefa Kuchni’’, kapusty (białej, czerwonej lub kiszonej), kaszy (jaglanej, pęczak lub gryczanej) oraz oliwy z oliwek „Rocchi”.
W poprzednich edycjach konkursu w szranki stawały ekipy z wielu znamienitych restauracji. Wśród uczestników i laureatów konkursu znaleźli się młodzi adepci sztuki kulinarnej z hoteli Le Meridien Bristol, Sheraton Warsaw Hotel, Hotel CROCUS Zakopane, Copernicus Kraków. Mamaison Le Regina, Hotel Park Olsztyn, Hotel Mariott, Hotel Zamek Baranów
Sandomierski czy też Hilton Warsaw Hotel.
Szczegółowych informacji dotyczących konkursu i pakietów sponsorskich udziela Dariusz Struciński - Szef Kuchni Hotelu  ANDERS Resort & Spa pod nr telefonu 89 642 70 32 lub e-mail: d.strucinski@hotelanders.pl.

12.01.2010 |Czy Jutrzenka przejmie Wedla?
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie brytyjskiego producenta słodyczy Cadbury przez amerykański koncern Kraft Foods pod warunkiem sprzedaży fabryk czekolady Polsce i Rumunii. Komisja uznała, że w tych krajach łączne udziały spółek są tak duże, że zagrażają konkurencji. W Polsce w przypadku czekolady w tabliczkach Cadbury i Kraft Foods mają razem 59 proc. rynku.
Jeśli chodzi o cały rynek słodyczy w naszym kraju, Kraft jest liderem z 21,3-proc. udziałem. Cadbury Wedel jest drugi, kontroluje 12,5 proc. Trzecią pozycję i niecałe 10 proc. rynku ma grupa Jutrzenki.
Na razie nie wiadomo co dokładnie Cadbury miałoby sprzedać w Polsce, czy tylko warszawską fabrykę Wedla i markę Wedel z jej lokalnymi produktami, czy także dwie inne fabryki czekolady z okolic Wrocławia, które produkują głównie na eksport. [źródło: www.egospodarka.pl]

10.01.2010 |Burger King podwoił liczbę restauracji w Polsce
Burger King w Polsce kończy rok 2009 z 17 restauracjami w 11 miastach. To prawie dwa razy więcej lokali, niż na koniec 2008 roku. Osiem nowych restauracji zlokalizowanych jest w Poznaniu, Krakowie, Legnicy, Lubinie, Warszawie i Częstochowie.
Nowo uruchamiane restauracje urządzone są zgodnie z nowym designem o nazwie 20/20, obowiązującym w sieci Burger King na całym świecie. Nowa stylistyka charakteryzuje się industrialnym wystrojem restauracji, w którym dominują nasycona czerwień, brąz oraz kremowe odcienie, a elementy wyposażenia wnętrza wykonane z metalu, cegieł, ciemnego drewna oraz betonu.  [źródło: prportal.pl]

 

[hotelarze.pl]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl