hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mailZapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

WIADOMOŚCI

 

Z życia hoteli:

13.12.2005 | Luksus na pięć gwiazdek
Wrocławski Sofitel (dawny Dorint) znalazł się w ekskluzywnym gronie "pięciogwiazdkowców". To już drugi, po SAS Radisson, hotel tej klasy na Dolnym Śląsku.
Aby sprostać wyższemu standardowi, Sofitel będzie musiał zatrudnić kilkanaście osób. Jest np. jedynym wrocławskim hotelem, który stworzył stanowisko Concierge.
- Jest to osoba, która potrafi udzielić gościom informacji, co dzieje się w mieście, począwszy od repertuaru operowego po rozkład lotów, jak również załatwić najbardziej nietypową sprawę - tłumaczy Kossowska. - Również od pierwszego stycznia zatrudnimy Guest Relation Managera, który odpowiedzialny będzie za bezpośrednie kontakty z gośćmi. Dotrzyma im towarzystwa podczas codziennych koktajli managerskich. Ponadto zaktualizuje hotelową bazę danych naszych gości, dzięki której przewidzi ich najśmielsze potrzeby.
Jak działa baza danych? Pracownicy hotelu zbierają wszelkie informacje na temat gości. Na przykład, jeśli pokojówka dostrzeże, że gość przesunął biurko w pokoju, żeby mieć lepszy widok, powinna zaznaczyć ten fakt w arkuszu tego klienta, aby przy jego kolejnej wizycie odpowiednio zaaranżować meble.
Hotel zatrudni dodatkowo nowych pracowników do "turn-down service". Zadbają oni o najmniejsze szczegóły w pokojach, m.in. umieszczą odpowiednie świece zapachowe czy pościelą łóżka zgodnie z życzeniem klienta. We wszystkich pokojach będzie też dostęp do bezprzewodowego internetu.
Sofitel nie podrożeje w związku ze zmianą kategorii - nocleg nadal będzie kosztował od 109 do 500 euro za dwuosobowy pokój. [źródlo: gazeta.pl]

09.12.2005 | Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc nabyło markę Le Meridien.
Le Meridien z 43 hotelami w Europie, 47 w Afryce i na Środkowym Wschodzie, 28 na Pacyfiku, Azji i w Indiach i 12 w Ameryce - dla Starwood stanowi doskonałe uzupełnienie aktualnego geograficznego zasięgu i zarazem zabezpieczenie pozycji w świecie.
Tym pociągnięciem Grupa Starwood uzyskała dostęp do tak kluczowych miast, w których dotychczas nie istniała jak Monte Carlo, Barcelona, Budapeszt, Seszele i Mauritius. Ponadto może zaoferować większy wybór hoteli w takich miatach jak Paryż, Nicea, Dubaj i Londyn. [źródło: ehotelier.com]

09.12.2005 | Pomysły na Bezcenne Weekendy
Najnowszy, ogólnoeuropejski raport MasterCard Europe pt. „Pomysły na Bezcenne Weekendy” pokazuje, że większość Polaków chciałaby spędzić wymarzony weekend ze swoim partnerem (93 %), zagranicą (58 %), korzystając ze świeżego powietrza (58 %) i ciesząc się słoneczną pogodą (50 %).
Najlepszym miejscem na udany weekend Polaka w kraju jest chata na wsi (28%), a z zagranicznych lokalizacji – plaża na Karaibach (17%) lub Rzym (16%). Poza towarzystwem swojego partnera cenimy sobie towarzystwo naszych dzieci (86%). Aż dwie trzecie badanych chce w weekendy uciec od swoich teściów i od ich towarzystwa woli towarzystwo psa lub kota.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

02.12.2005 | Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w listopadzie koniunkturę negatywnie, nieco gorzej niż miesiąc wcześniej (minus 3 wobec minus 2 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie - 17% (w październiku odpowiednio: 13% i 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane negatywnie, gorzej niż w październiku. W konsekwencji nieznacznie pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa jednostek. Na najbliższe miesiące przewidywany jest dalszy spadek popytu i sprzedaży, a także sytuacji finansowej. W listopadzie dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. Skala planowanych zwolnień pracowników może być nieco większa niż prognozowano przed miesiącem. [ źródło: egospodarka.pl]

21.11.2005 | W sylwestra i Nowy Rok górale spodziewają się potężnego najazdu. Ceny już ostro poszły w górę.
Chętnych nie odstrasza nawet to, że w okresie sylwestrowo-noworocznym Zakopane ma najwyższe w roku ceny. Za cztery doby z balem sylwestrowym, uroczystym śniadaniem noworocznym, kuligiem i innymi atrakcjami w hotelu Belvedere trzeba zapłacić 2,8 tys. zł od osoby, w Litworze o czterysta złotych mniej, a w Czarnym Potoku 1,6 zł. Specjalną ofertę sylwestrowo-noworoczną szykuje hotel Mercure Kasprowy na Polanie Szymoszkowej: pięć noclegów z wyżywieniem, balem i góralskim ogniskiem kosztuje 2,7 tys. zł od osoby, a jeśli pokój ma widok z okna na Tatry, cena rośnie do 3 tys. zł. Gdyby ktoś chciał tam przyjść na bal, a nie mieszkać w hotelu, musi zapłacić 950 zł od osoby. Natomiast w hotelu Sabała przy Krupówkach, siedmiodniowy pobyt z balem dla dwóch osób kosztuje tu 4,5 tys. zł, sam bal w hotelowej restauracji 700 zł od osoby.
Najtańszy bal w Zakopanem ma kosztować 150 zł od osoby. Kogo na to nie stać, może bawić się pod gołym niebem na Dolnej Równi Krupowej. Ta impreza stoi jednak pod znakiem zapytania, ponieważ sponsor się wycofał i miasto szuka nowego.
Noclegi można jeszcze znaleźć w okolicach Zakopanego, zwłaszcza w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej.
Krynica od lat jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku w okresie Nowego Roku. Kwatery w tym czasie kosztują co najmniej 35 zł za noc, miejsce w hotelu od 100 do 200 zł. W Pegazie na przykład pięciodniowy pobyt (w pokoju 2-osobowym) z wyżywieniem i balem kosztuje ok. 1,5 tys. zł od osoby.
Podobny tłok w innym małopolskim kurorcie, w Szczawnicy. Dzień z wyżywieniem w domach wczasowych kosztuje w tym okresie ok. stu złotych. Za organizowane w mieście zabawy sylwestrowe trzeba zapłacić od 180 do 300 zł od osoby. Można też pójść na plac pod kolejką krzesełkową na Palenicę, gdzie władze miasta organizują zabawę pod gołym niebem dla wszystkich. [źródło: www.rzeczpospolita.pl]

03.11.2005 | Hotel Warszawa  - najwyższy przedwojenny wieżowiec w stolicy - ma odzyskać dawną świetność.
16-piętrowy budynek przy pl. Powstańców Warszawy, który rodowici mieszkańcy stolicy wciąż nazywają Prudentialem, za nieco ponad 25 mln zł kupiła  firma Polimex-Mostostal Siedlce. Dopiero co sfinalizowała transakcję z jego dotychczasowym właścicielem spółką Hotele Warszawskie Syrena.
Po gruntownym remoncie powstanie hotel i ekskluzywne apartamenty.
Górne piętra budynku, tak jak przed wojną, zajmą apartamenty. Niżej prawdopodobnie będzie hotel. Nie jest jeszcze ustalone, ile hotel będzie mieć gwiazdek. Wiadomo już, jak będzie wyglądać część mieszkalna. Będą to drogie apartamenty o bardzo wysokim standardzie. [źródło: www.gazeta.pl]

03.11.2005 | Hotele nad Motławą
W Gdańsku przybędą dwa nowe hotele - niewielki przy ul. Grodzkiej i bardzo duży - urządzony w aż pięciu spichlerzach - przy ul. Chmielnej. Do budowy hotelu przy ul. Chmielnej przymierza się firma z Niemiec. Hotel ma być spory, bo zajmie aż pięć spichlerzy. Dwa z nich - Mały i Wielki Grodeck, kupione przez Niemców od Banku Handlowego, już stoją. Kolejne trzy dopiero inwestor z Niemiec planuje zbudować.
Natomiast budowa drugiego hotelu przy ul. Grodzkiej powinna rozpocząć się wiosną. Obiekt będzie stylizowany na bogatą gdańską kamienicę z kutymi balkonami. Ma mieć 20 pokoi oraz dwa lokale gastronomiczne.
Już niebawem ma zostać otwarty trzygwiazdkowy hotel o nazwie Wolne Miasto. Mieści się on w dawnym biurowcu teatru Wybrzeże. Znajdzie się w nim około 40 pokoi.
Z kolei 136 pokoi i cztery gwiazdki ma mieć hotel Rezydent usytuowany przy ul. Długi Targ, na miejscu dawnego hotelu Jantar. Jeśli plany inwestora nic nie zakłóci, hotel zostanie otwarty na początku 2007 r. [źródło: www.biznespolska.pl]

30.10.2005 r. | FOLDERY, KTÓRE CIESZĄ OCZY
Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce” zaprasza do udziału w drugim ogólnopolskim konkursie broszur promocyjnych obiektów i usług konferencyjnych!
Celem konkursu jest upowszechnianie najlepszych wzorów skutecznej promocji ofert konferencyjnych w Polsce. Uczestnikiem konkursu może być każdy obiekt hotelowy w Polsce lub inny podmiot świadczący usługi związane z szeroko pojętą turystyką biznesową. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Laureaci zyskają dodatkowo promocję w prestiżowych środowiskach zleceniodawców imprez biznesowych. Zwycięzca zeszłorocznego konkursu broszur Hotel „Siedlisko Morena” w nagrodę wystawiał się bezpłatnie na stoisku narodowym Biura Kongresów i Konferencji Polskiej Organizacji Turystycznej podczas międzynarodowych targów turystyki biznesowej IMEX 2005.
Rozstrzygnięcie konkursu i wystawa laureatów nastąpi podczas inauguracji VIII Targów Obiektów i Usług Konferencyjno–Szkoleniowych Forum Turystyki Biznesowej (BTF Business Tourism Fairs). Pełny tekst regulaminu konkursu dostępny jest na stronie internetowej Organizatora www.kongresy.waw.pl.

27.10.2005 r. | Prognozy Orbis-u
Grupa Orbis SA w trzecim kwartale 2005 r. zanotuje zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) minimalnie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, powiedział prezes spółki Jean-Philippe Savoye.
Orbis poinformował, że przystąpił do realizacji strategii, którą oznajmił wiosną tego roku i ogłosił oficjalne rozpoczęcie zmiany znaku firmowego. Zmiana obejmie również loga spółek zależnych, Orbis Travel i Orbis Transport. Spółka nie chciała ujawnić, jakie będą koszta związane z tymi projektami.
W czerwcu 2006 roku Orbis planuje otwarcie pierwszego hotelu o nazwie Etap, który wraz z hotelami Ibis do 2009 roku mają stanowić 50% oferty firmy. Łącznie na inwestycje spółka przeznaczy do tego okresu 725 mln zł. [źródło: wirtualnemedia.pl]

15.10.2005 r. | Hotelarze w przyszłym roku nie mają co liczyć na duże podwyżki płac
W 2006 r. zarobki w skali światowej wzrosną o 2,4 % ponad inflację, a w Polsce zaledwie o 0,5 % - wynika z badań firmy konsultingowej Mercer Human.
Firma Mercer Human ocenia, że w 2005 r. realny wzrost płac w Polsce wyniesie 1,5%, ale w przyszłym roku już tylko 0,5 %. Na przeszkodzie wzrostowi płac stoi przede wszystkim wysokie bezrobocie. Na jedno miejsce pracy przypada stu chętnych, dlatego ludzie godzą się pracować za najniższą stawkę. Inaczej wygląda sytuacja wysokiej klasy specjalistów, ci mogą liczyć na odczuwalny wzrost płac.
Wzrost płac w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w UE i na świecie. Eksperci z Mercer Human szacują, że w 2006 r. największe podwyżki czekają pracowników w takich krajach jak Chiny (o 7,3 proc.) czy Indie (o 4,8 proc.) Szybko będą rosnąć także wynagrodzenia w nowych krajach członkowskich UE – Litwie, Łotwie, Estonii i Słowacji.
Zdaniem ekspertów płace w Polsce będą rosły powoli i systematycznie, ale potrzeba nam na to więcej czasu.  [źródło: egospodarka.pl]

07.10.2005 r. | Hilton odkrywa Europę Centralną
Hilton spodziewa się, że tanie linie lotnicze uatrakcyjnią wyjazdy na weekendy do Europy Centralnej i Wschodniej.
Według dyrektora generalnego Iana Cartera w najbliższych 2-3 latach, Hilton Group ma w planach podwojenie liczby obecnie posiadanych hoteli.
Obecnie w Europie Centralnej, Wschodniej i na Bałkanach, grupa Hiltona ma tylko 6 hoteli, ale już teraz na widoku ma 5 dalszych. Niektóre będą miały ośrodki konferencyjne.
Hilton ma w planach m. in. otwarcie hoteli w Moskwie i Kijowie. W drugim kwartale 2006 roku hotel Hiltona zostanie otwarty w Warszawie.
Grupa podpisała też umowę ws. otwarcia hotelu w Bratysławie. Obok hoteli działającej pod nazwą Hiltona, nowe hotele będą działać również pod nazwami "Conrad" i "Scandic". [źródło: bbc.co.uk]

29.09.2005 r. | Wrocławski hotel Radisson SAS otrzymał piątą gwiazdkę.
Hotel oferuje 162 pokoje z bezpłatnym dostępem do Internetu z każdego pokoju, profesjonalne centrum konferencyjne oraz Business Center, a także doskonale wyposażone centrum rekreacji z siłownią i sauna fińska, do których wstęp wliczony jest w cenę pokoju.

16.09.2005 | Port Hotel, spółka zależna Portów Lotniczych planuje w ciągu 5 lat wydać 300 mln zł na budowę hoteli przy największych lotniskach w Polsce.
Łącznie może powstać 10-11 hoteli, w tym każdy z 100-150 miejscami hotelowymi.
Będą to hotele dwu- i trzygwiazdkowe, budowane w pierwszej kolejności w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu, później w Szczecinie, Rzeszowie i Łodzi.  [źródło: biznes.interia.pl]

13.09.2005 | W Dz.U. Nr 175 poz.1462 opublikowana jest ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej. Zgodnie z ustawą, z dniem 1 stycznia 2006 r. zadania przypisane dotychczas wojewodom przejmie samorząd województwa m.in. dokonywanie zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów, nadawanie kategorii, prowadzenie ewidencji oraz kontrolowanie obiektów hotelarskich  ... więcej

01.09.2005 | Moda na piękne ciało staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Jednak tylko niecałe 0,5% konsumentów zapytanych przez Acxiom potwierdziło, że w ostatnich trzech miesiącach odwiedziło ośrodki SPA czy tak zwane farmy piękności.
Sauny i salony masażu odwiedziło natomiast odpowiednio 4% i 3% respondentów. Z popularnych, wydawać by się mogło, klubów fitness oraz siłowni skorzystało tylko 6% badanych.
Wśród klienteli gabinetów kosmetycznych, aż 78% stanowią kobiety, podobnie jak solarium – 72%. Panowie natomiast chętniej korzystają z salonów masażu (44% klientów), sauny (54%), klubów fitness (51%) czy SPA (46%). [źródło: Acxiom Polska www.acxiom.com]

01.09.2005 | W Kielcach stanie nowy 3-gwiazdkowy hotel norweskiej sieci Qubus. Obiekt ma być otwarty w październiku przyszłego roku. Hotel buduje kielecka spółka Echo Investment, która wydzierżawi go Norwegom na 25 lat.

04.08.2005 | Port podczerwieni w hotelowym systemie zabezpieczeń może stać się celem ataków hakerów.
Posiadając zwykły laptop i tuner TV podłączony przez port USB, możemy z łatwością za pomocą tych urządzeń oraz portu podczerwieni dostać się do hotelowego systemu zabezpieczeń. Włamanie jest dziecinnie proste. Co gorsza umożliwia przeglądanie przez hakera bilingów klientów, a także surfować po sieci a także odbieranie pocztę poprzez kabel TV.
Większość ludzi ignoruje zabezpieczenia portu podczerwieni, ponieważ przyjęło się że port ten jest wykorzystywany w bezpiecznych miejscach, takich jak drzwi garażowe czy też w pilotach do sprzętu RTV. Tymczasem port podczerwieni używa wyjątkowo prostego kodu, który nie stwarza problemów ze złamaniem go i wykorzystaniem w dowolny sposób. [źródło: wirtualnemedia.pl]

25.07.2005 | Najtrudniej w hotelarstwie i gastronomii
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2003 r. zarejestrowano 176,9 tys. małych firm. Po roku działało 114 tys. z tych firm, czyli 64,4 %. Wśród nich najwięcej było firm przemysłowych (51,9 %), transportowych i budowlanych. Najtrudniej utrzymać się na rynku firmom z hotelarstwa i gastronomii - 34,7 %.
Ubiegłoroczny wskaźnik „przeżycia" małych firm był lepszy niż w 2003 r., kiedy to po roku działalności na rynku przetrwało 61,5 proc. firm. [źródło: polska.pl]

08.07.2005 r. |  Władze Łodzi przygotowały program pomocy dla inwestorów budujących nowe hotele.
Władze Łodzi chcą zwolnić z podatku od nieruchomości inwestorów, którzy wybudują w mieście nowe hotele. Zwolnienia z podatku mają być przyznawane na tyle lat, ile gwiazdek w standardzie będzie miał nowo wybudowany hotel. I tak np. trzygwiazdkowe hotele, w których budowę zainwestowane zostanie przynajmniej 12 mln zł i w których zatrudnienie znajdzie co najmniej 30 osób, będą zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości przez trzy lata.
Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Włodzimierza Tomaszewskiego, budowa nowych hoteli to ważne przedsięwzięcie, które będzie wspierać inwestycje w innych branżach.  [źródło: PAP]

27.06.2005 r. |  Lumel wyprzedaje ośrodki wczasowe
Państwowa spółka Lumel z Zielonej Góry, producent sprzętu elektronicznego, wystawił pod młotek hotel pracowniczy przy ul. Wyspiańskiego oraz nadmorski ośrodek wypoczynkowy w Ustroniu Śląskim i ośrodek w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz. Na razie znalazł się kupiec na ośrodek w Ustroniu. Zapłacił blisko 350 tys. zł. [źródło: gazeta.pl]

21.06.2005 r. |  Sanepid skontrolował bazę turystyczną w Wielkopolsce
W sumie Sanepid przeprowadził ponad 1,5 tys. kontroli. Sprawdzany był stan sanitarny turystycznych miejsc noclegowych, kąpielisk, publicznych ustępów i tras turystycznych na terenie Wielkopolski. Większość sprawdzanych obiektów spełniała obowiązujące normy, najgorzej oceniono publiczne ustępy. Wśród poznańskich hoteli najlepiej wypadły: Mat's, Dorian, Vivaldi, Ibis i Trawiński.
Z kąpielami latem, jeśli tylko dopisze pogoda, też nie powinno być kłopotu. Na 65 skontrolowanych dotychczas kąpielisk jedynie dwa - w skali całej Wielkopolski - lepiej omijać dużym łukiem. [źródło: gazeta.pl]

07.06.2005 r. |  Goście Hiltona zaatakowani
Oszuści internetowi wykorzystujący ataki typu pishing ostatnio zmienili strategię działania. Zamiast tradycyjnie podszywać się pod strony internetowe banków, do wyłudzenia poufnych danych wykorzystali program członkowski sieci hoteli Hilton.
Z serwera zlokalizowanego w Rumunii hakerzy wysłali wiadomość, do złudzenia przypominającą oryginalny e-mail programu "Hilton Honors", w której prosili członków programu o podanie swoich szczegółowych danych, m.in. numerów kart kredytowych.
"To pierwszy raz kiedy sieć hoteli Hilton stała się celem ataku internetowego" - powiedział Mark Murtagh, dyrektor techniczny Websense, firmy filtrującej zawartość stron internetowych.
Rosnąca liczba systemów sprzedaży, które zapamiętują automatycznie poufne informacje bankowe - co ma wyręczyć użytkownika w żmudnym wielokrotnym wprowadzaniu tych danych - stwarza nowe pole działania dla hakerów wykorzystujących pishing w celu wyłudzenia poufnych danych. Może więc jednak lepiej wprowadzać te dane za każdym razem, zachowując większe bezpieczeństwo transakcji online? . [źródło: wirtualnemedia.pl]

04.06.2005 r. |  Domina Prestige Poznań jest pierwszym w Polsce obiektem należącym do włoskiej sieci Domina Hotels & Resorts.
Z dniem 1 czerwca 2005 roku funkcję prezesa zarządu spółki Domina Management objął Rafał Rosiejak – dyrektor zarządzający Domina Prestige Poznań.
Założona w 2000 r. Domina Hotels & Resorts dysponuje 39 hotelami z 4.590 z pokojami w 14 państwach na 3 kontynentach. Sieć hotelowa planuje do roku 2015 powiększyć ilość hoteli do 250.
Domina Hotels & Resorts Worldwide Inc. jest częścią Domina Group, należącą do Ernesto Preatoni, który ponadto zarządza 6 biurami podróży w Europie.

23.05.2005 r. | Agencja BC MFD media communications wygrała przetarg na obsługę public relations obchodów 85-lecia Grupy ORBIS S.A.
Obecnie ORBIS S.A. jest największą spółką hotelarską w Polsce. Operuje 65 hotelami (11.500 pokoi) w 30 największych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce oraz 1 hotelem w Wilnie.
W roku 2000 ORBIS S.A. podpisał umowę franchisingową ze spółką Accor, na mocy której hotele ORBIS mogą funkcjonować pod markami: Sofitel, Novotel, Mercure, Ibis. Od tego czasu wiele z nich ulega ciągłym modernizacjom i dostosowywaniu do standardów partnera strategicznego Accor.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

17.05.2005 r. |  Kolejne, znane Warszawiakom nazwy hoteli znikną na zawsze.  
Na miejscu hotelu Solec, którego wyburzanie rozpocznie się pod koniec roku, powstanie Etap, jednogwiazdkowy hotel nowej, orbisowskiej klasy. Szacuje się, że na te prace do 2009 r. grupa hotelowa wyda ok. 50 mln złotych.
Grand Hotel przy ul. Kruczej, zasłonięty obecnie w całości ochronną siatką, zmieni nazwę na Mercure. [źródło: rzeczpospolita.pl]

04.05.2005 r. |  Nową siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie ma być Hotel Parkowy przy ul. Walczaka.
Dotychczasowy właściciel hotelu w zamian dostanie od Miasta działkę u zbiegu ulic Jancarza i Sikorskiego, gdzie obecnie znajduje się Wydział Komunikacji oraz Wydział Dróg i Transportu. Oba te wydziały przeniosłyby się do Hotelu Parkowego razem z pośredniakiem. - Uzgodnienia są na dobrej drodze. Musimy jeszcze wycenić te nieruchomości i pod koniec maja podpiszemy odpowiednie umowy - zapowiedział wczoraj wiceprezydent Guzenda.  [źródło: gazeta.pl]

02.05.2005 r. |  Obiekt na sprzedaż - ZAJAZD ŚLESIN.  Obiekt hotelowo-gastronomiczny z oddzielonym mieszkaniem prywatnym (150 m kw).  Działka 5800 m kw.  ... więcej

09.04.2005 r. |   Dźwiękowe systemy ostrzegawcze obowiązują od dnia 27 lipca 2005 r.
Stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego, umożliwiającego rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa osób przebywających w budynku, nadawanych automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu sygnalizacji pożarowej, a także przez operatora, jest wymagane m.in. w:
1) sanatoriach o liczbie łóżek powyżej 200 w budynku;
2) budynkach zamieszkania zbiorowego:
   a) wysokich i wysokościowych, lub
   b) o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200.
W stosunku do ww. obiektów wzniesionych przed dniem 26 lipca 2003 r. wymagania powyższe obowiązują od dnia 27 lipca 2005 r. (Rozporządzenie MSWiA z dnia 16.06.2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz.U.z 2003 nr 121 poz.1138).

24.03.2005 r. |  Zbiory Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju zostały wzbogacone o oryginalne eksponaty.
Dr Irena Eris, w imieniu Hotelu SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju, przekazała na rzecz Muzeum zabytkowe przedmioty związane z życiem i twórczością Nikifora. Scenopis filmu poświęconego malarzowi, pt. Taki świat z 1967 roku, rysunek Nikifora przedstawiający scenarzystę i reżysera filmu, Tadeusza Stefanka oraz jeden z wierszy, który stanowił komentarz do dokumentu.
W Muzeum Nikifora w Krynicy znajduje się jedyny w Polsce zbiór zawierający kolekcję prac i pamiątek po największym polskim malarzu naiwnym. Nikifor prawdopodobnie nazywał się Epifan Drowniak i był Łemkiem. Żył w latach 1895-1968.
Czterogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris, pierwszy w polskich górach hotel Spa, działa już od 8 lat. Znajdujący się na terenie hotelu Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris oferuje specjalnie opracowane firmowe zabiegi wykonywane z użyciem profesjonalnych kosmetyków Dr Irena Eris - Prosystem. Instytut składa się 19 gabinetów zabiegowych: gabinetów kosmetycznych, gabinetu dermatologicznego, gabinetów masażu, hydromasażu, masażu metodą endermologii, kapsuły NeoQi i pomieszczenia na bicze szkockie.

09.02.2005 r. |  Remont hotelu Saskiego
Budynek hotelu Saskiego zaprojektował prawdopodobnie Antonio Corazzi. Wzniesiono go w latach 20. XIX wieku.
Nowy właściciel właśnie zabiera się do remontu. Z budynku zostaną tylko trzy zewnętrzne ściany. Cały środek ma być wyburzony. Wyrosną też dodatkowe kondygnacje.
Do niedawna budynek należał do spółki Hotele Warszawskie "Syrena", która zapowiadała jego remont. Jednak w zeszłym roku zmieniła plany i w lipcu sprzedała hotel znanemu warszawskiemu restauratorowi Arturowi Jarczyńskiemu (na parterze Saskiego od lat ma dwie restauracje - Der Elefant i U Fiszera).  [źródło: gazeta.pl] 

21.01.2005 r. |  W Drzonkowie otwarto ośrodek odnowy biologicznej
Szefowie ośrodka liczą, że na ekstra biczowanie i kąpiele w saunie wkrótce zjadą także niemieccy kuracjusze. W przybasenowym kompleksie w Drzonkowie otwarto rekreacyjno-rehabilitacyjny ośrodek odnowy biologicznej. Jednorazowo z urządzeń ośrodka może korzystać do 30 osób. Na chętnych czekają m.in. nowe wanny do hydromasażu, wirówki do rąk i nóg, bicze szkockie, prysznice przystosowane dla osób niepełnosprawnych, salka do masażu, sala relaksacyjna z płynącym z głośników szumem morskich fal.
Szykują się też kolejne inwestycje. W ciągu dwóch lat (początek już w 2005 r.) mają zostać odbudowane i przystosowane do potrzeb handlowych dwie hale oraz dodatkowo wyremontowane zostaną domki hotelowe z 60 miejscami noclegowymi. [źródło: gazeta.pl]

14.01.2005 r. |  Sheraton w Poznaniu za dwa lata
W samym centrum miasta ma powstać pięciogwiazdkowy hotel Sheraton. Plany inwestycyjne zakładają oprócz budowy hotelu, który ma dysponować prawie 200 pokojami na siedmiu kondygnacjach, gdzie znajdzie się też miejsce na bary i restauracje, czy punktu usługowe, powstanie biurowca. Na siedmiu kondygnacjach urządzone zostaną biura oraz punkty usługowe. W planach także urządzenie parkingu na ponad 100 samochodów. W projektach jest też zagospodarowanie zabytkowego budynku po byłej drukarni. Dziś ten opustoszały budynek systematycznie niszczeje. Po modernizacji obiektu mają tu powstać najróżniejsze punkty gastronomiczne. [źródło: biznespolska.pl]

 

TURYSTYKA:

09.12.2005 | WTO zmienia akronim na UNWTO
Częste zakłopotanie w rozróżnieniu organizacji WTO (turystyka) i WTO (handel) -  oficjalnie  się skończyło.  Ogólne Zgromadzenie uchwaliło, by dodać UN (dla Organizacji Narodów Zjednoczonych) na początku akronimu Światowej Organizacji Turystyki (WTO) w języku angielskim i w rosyjskim. [źródło: ehotelier.com]

01.12.2005 | Berlin promuje Szczecin. Darmowe bilety dla niemieckich turystów.
Od 1.12.2005 r. każdy, kto kupi w Niemczech bilet "Schoenes-Wochenende-Ticket", Brandenburg-Berlin-Ticket oraz Mecklenburg-Vorpommern-Ticket, będzie mógł za darmo korzystać ze szczecińskich autobusów i tramwajów.
Każdego dnia na linii Berlin-Szczecin kursuje 17 pociągów regionalnych (z przesiadką w Angermuende) i 2 "Eurocity".
Szczecin oferuje darmowe bilety a Deutsche Bahn pokryje wszelkie koszty dystrybucji reklam i prostektów. Szczecin będzie reklamowany m.in. w prasie niemieckiej. Już 8 grudnia ukaże się gazeta informacyjna "Punkt 3", w której dwie strony zostaną poświęcone Szczecinowi. 500 tysięcy egzemplarzy tej gazety trafi jako wkładka do "Berliner Zeitung". Natomiast 22 grudnia 800 tysięcy egzemplarzy tej gazety zostanie dołożonych do wydania "Berliner Zeitung", "Tagesspiegel" oraz "Berliner Morgenpost".
Ponadto Szczecin pojawi się na 325 monitorach w pociągach regionalnych DB. Informacje o tym, dlaczego warto odwiedzić Szczecin trafią także do około 1800 szkół w Berlinie i Brandenburgii. [źródło: glosszczecinski.com.pl]

29.11.2005 | W obronie przyrody mazurskiej
Pod koniec lata tego roku olsztyński biznesmen Krzysztof Kosiński, właściciel jachtu Chopin, zaproponował zagospodarowanie położonych dwóch wysp na jeziorze Śniardwy: Pajęczej i Czarciej. Kosiński stworzył projekt częściowej odbudowy pruskich fortyfikacji na wyspach na Śniardwach. Biznesmen tłumaczy, że dzięki temu stworzy doskonały produkt turystyczny a jednocześnie zadba o stan czystości zaśmieconych wysp.
Z inicjatywy stowarzyszenia "Sadyba" do premiera RP K.Marcinkiewicza trafił 28.11.br. list otwarty przeciwko "dewastacji krajobrazu Polski a w szczególności przyrody mazurskiej". Podpisały się pod nim osobistości ze świata naukowego i znani artyści: kompozytor Krzysztof Penderecki, znany z zamiłowania do przyrody, reżyser Andrzej Wajda, autorka tekstów Olga Lipińska i olsztyński pisarz Erwin Kruk. [źródło:
wiadomosci.wp.pl]

23.11.2005 | W pierwszych trzech kwartałach 2005 r. wielkość regularnego ruchu pasażerskiego w Polsce osiągnęła prawie 7,7 mln pasażerów.  
Ciągle zdecydowanie największy udział w rynku przewozów regularnych mają Polskie Linie Lotnicze LOT, które do końca września przewiozły ponad 3,5 mln pasażerów, co stanowi 45,5 % udziału w rynku.
Na drugim miejscu znalazł się niskokosztowy przewoźnik Wizz Air, który przewiózł prawie 896 tys. pasażerów i zwiększył swój udział w rynku o prawie 9 % w stosunku do 2004 r. (11,6 % w całym rynku przewozów regularnych). Kolejne miejsca zajmują: Lufthansa, SkyEurope oraz Centralwings.
Łącznie przewoźnicy niskokosztowi przewieźli w trzech kwartałach br. 2,14 mln osób, czyli 27,9 % wszystkich pasażerów korzystających z przewozów w ruchu rozkladowym. Dla porównania, w ubiegłym roku w tym samym okresie linie niskokosztowe posiadały jedynie 10,1 % udziału w rynku przewozów regularnych.
Zauważyć należy, że udział przewoźników niskokosztowych w rynku przewozów pasażerskich zwiększył się o 17,8 % w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Cały rynek przewozów zanotował w tym czasie wzrost w wysokości 32 %. Wynika z tego, że linie tradycyjne również przewożą coraz więcej pasażerów oraz zdecydowanie wpływają na rozwój naszego rynku.
Dane zostały opracowane na podstawie informacji uzyskanych z portów lotniczych i przedstawiają sumę obsłużonych pasażerów (przylot/odlot) w ruchu rozkładowym we wszystkich portach lotniczych w Polsce. [źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego]

10.11.2005 | Dochody z turystyki w Polsce mogą wynieść 6,5 mld USD
POT szacuje, że dochody z turystyki w Polsce mogą wynieść w tym roku 6,5 mld USD.
"To więcej niż dochody w rolnictwie, co świadczy o tym, że turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki, jednak wciąż niedocenianą" - powiedział dziennikarzom W.Kadłubański,wiceprezes POT, który uczestniczył w konferencji nt. programu tworzenia i rozwoju produktów turystycznych woj. podlaskiego.
POT szacuje, że w tym roku Polskę odwiedzi 15 mln turystów, zatrzymujących się w naszym kraju na dłużej niż jedną noc.
Na konferencji poinformowano, że samorząd woj. podlaskiego zamierza reaktywować w przyszłym roku, po rocznej przerwie, "Podlaskie Targi Turystyczne". Mają się odbyć w dniach 17-19 marca 2006 r. w Białymstoku. [źródło: www.wirtualnemedia.pl]

07.11.2005 | Będzie strategia miasta Wisła
Urząd Miejski w Wiśle rozstrzygnął przetarg na opracowanie "Strategii promocji i rozwoju turystyki miasta Wisły wraz ze studium wykonalności".
Dokonano wyboru wykonawcy spośród 7 zgłoszonych ofert. Swoje propozycję złożył m.in. Instytut Turystyki, Polska Agencja Rozwoju Turystyki a także agencje konsultingowe. Wygrała oferta Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Dokument zostanie opracowany do września 2006 r.
Wisła będzie pierwszą miejscowością w kraju, gdzie będzie realizowane tak szerokie opracowanie, począwszy od audytu i analizy turystycznej, przez część strategiczną, do studium wykonalności i wskazania źródeł finansowania. W ramach prac nad strategią zostaną przeprowadzone trzy rodzaje badań: całorocznego ruchu turystycznego, aktywności społeczności lokalnej i branży turystycznej oraz postrzegania wizerunku miasta.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

03.11.2005 | Bank Światowy ostrzega przed skutkami pandemii. Zagrożenie dla turystyki.
Z opublikowanego raportu Banku Światowego wynika, że gospodarka regionu Wschodniej Azji już ucierpiała z powodu szerzenia się wirusa wśród drobiu.
Raport zwraca m.in. uwagę, że jeśli wirus się zmutuje i będzie przenoszony z człowieka na człowieka, będzie to miało poważne konsekwencje gospodarcze. Ludzie będą chcieli uniknąć zarażenia wirusem, a to z kolei może się odbić na sektorze usług: turystyce i komunikacji.
W 2003 roku Sars spowodował duże straty w gospodarce. Na Sars zmarło 800 osób, pandemia ptasiej grypy może spowodować śmierć milionów ludzi. [źródło: www.bbc.co.uk]

03.11.2005 | Ryanair: Hazard na pokładzie
Szef Ryanairu Michael O'Leary szuka możliwości zwiększenia przychodu bez podnoszenia ceny biletu. Planuje wprowadzenie gier hazardowych i komputerowych na pokładach swoich samolotów w 2007 roku. W najbliższych 2-3 miesiącach  najprawdopodobniej ogłosi, kogo dobierze sobie za partnera w planowanym nowym przedsięwzięciu.
Wcześniej firma - największa w grupie tanich europejskich przewoźników ogłosiła o wprowadzeniu na pokładach swoich samolotów indywidualnego systemu rozrywki m. in. filmów wideo, ale wycofała się z tych planów z braku zainteresowania ze strony pasażerów. [źródło: www.bbc.co.uk]

01.11.2005 | Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumenta stwierdził nieprawidłowości we wszystkich skontrolowanych biurach podróży na Śląsku.
Sprawdzano umowy, które podpisuje klient. We wszystkich 16 skontrolowanych firmach stwierdzono uchybienia. Biura najczęściej zastrzegały sobie prawo do tego, żeby zmienić cenę wyjazdu w okresie krótszym niż 20 dni przed wycieczką, chciały też ograniczyć swoją odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków. Urząd polecił biurom zmienić umowy na zgodne z ustawą. 10 firm dostosowało się do zaleceń urzędu.
Biura podróży bronią się, że urząd stawia im zbyt wygórowane wymagania, pilnuje biurokracji zamiast jakości wycieczek, a do tych ostatnich nikt nie ma zastrzeżeń. [źródło: www.gazeta.pl]

27.10.2005 | Już wkrótce Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO zostanie zarejestrowana w Toruniu. Również w Toruniu powstanie jej biuro. Organizację stworzono po to, by najwspanialsze miejsca w naszym kraju mogły lepiej o siebie zadbać, skoro doceniono je, wpisując na prestiżową listę UNESCO. Razem będą skuteczniej walczyć o promocję wśród turystów, nawiązując współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi. Liga będzie też zabiegała o pieniądze na prace konserwatorskie i ochronę zabytków.
Prezesem nowego stowarzyszenia został prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Na jednego z jego zastępców wybrano Zbigniewa Fiderewicza, wiceprezydenta Torunia. [źródło: gazeta.pl]

26.10.2005 | Filmy dokumentalne o śląskich atrakcjach turystycznych
Instytucje odpowiedzialne za turystykę na Śląsku twierdzą, że dwoją się i troją, żeby zareklamować region w Polsce i Europie. Jeżdżą na targi turystyczne, organizują konferencje, zapraszają zagranicznych gości. - Efekty są jednak niewymierne, bo oferta turystyczna nie jest szczegółowo dopracowana. Co z tego, że mamy kolejkę wąskotorową, skoro nie współgra z imprezami w plenerze, które można by przy okazji zobaczyć - mówi Mirosława Zawada-Safronow z Górnośląskiej Izby Turystyki.
ŚOT chce zadbać w najbliższym czasie o atrakcyjne zaprezentowanie Śląska. - W XXI wieku nie wystarczą foldery, musimy pokazać się w telewizji - uważa Szefowa ŚOT A.Sikorska.
Film musiałby być sfinansowany z budżetu, na który składają się: Urząd Marszałkowski, touroperatorzy, organizacje turystyczne oraz gminy, które zostały członkami ŚOT (m.in. Brenna, Żarnowiec, Cieszyn, Ogrodzieniec, Zabrze, Gliwice, Tychy i Ornontowice).  [źródło: gazeta.pl]

25.10.2005 | Prawo i Sprawiedliwość. Wyciąg z Programu 2005.
"Rozdział 4. Likwidacja agencji, funduszy i urzędów. ... Doprowadzimy do likwidacji ...12 przedstawicielstw Polskiej Organizacji Turystycznej ....
Rozdział 8. ... Rozwój dyplomacji kulturalnej.
Zapewnimy promocję polskiej kultury za granicą, która jest skutecznym narzędziem budowy atrakcyjnego wizerunku Polski w świecie. Kultura jest bowiem szczególnie ważną wizytówką państwa, a jej właściwa promocja będzie służyć podnoszeniu poziomu cywilizacyjnego, potencjału gospodarczego oraz atrakcyjności turystycznej kraju. Dyplomacja kulturalna daje także ogromne możliwości wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. ...
Rozdział 10. ... Agroturystyka
Rozwój agroturystyki będziemy realizować poprzez organizowanie zagranicznych, krajowych i lokalnych targów agroturystycznych oraz przez finansowanie wydawnictw promocyjnych, a także wspieranie inwestycji w zakresie dostosowania gospodarstw do prowadzenia działalności agroturystycznej. ..."  [źródło: www.pis.org.pl]

23.10.2005 | Województwo podkarpackie jest najrzadziej odwiedzanym przez cudzoziemców regionem w kraju.
Wyniki badań Instytutu Turystyki i GUS-u są przygnębiające. W 2004 r. przyjechało do województwa zaledwie 200 tys. zagranicznych turystów. Co gorsza, z każdym rokiem region podkarpacki wypada w takich porównaniach coraz słabiej. W 2002 r. przyjechało 400 tys. cudzoziemców, a rok później 380 tys.
Najczęstszymi gośćmi województwa są sąsiedzi z Ukrainy. W 2004 r. było ich 160 tys. Na dalszych miejscach są Niemcy, potem Izraelczycy i Amerykanie.
Powodów do zmartwień województwo ma jeszcze więcej, bo niewielu cudzoziemskich turystów zdecydowało się tu przenocować w 2004 r. - zaledwie 62 tys., z czego najwięcej znowu jest Ukraińców (25 tys.). Także z danych Instytutu i GUS-u wynika, że zaledwie 480 tys. turystów z zagranicy i z Polski skorzystało w ubr. na Podkarpaciu z bazy noclegowej. To też najgorszy wynik w Polsce.
Urzędnicy zapowiadają szeroką akcję reklamową regionu. Jarosław Gawlik, dyrektor Departamentu Promocji Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego: - W przyszłym roku w Kijowie będziemy promować podkarpackie uzdrowiska, zamki, pałace, ścieżki rowerowe. Jeszcze w tym roku przeznaczymy 400 tys. zł na promocję województwa poprzez przewoźnika Ryanair, a w następnych latach będą to kwoty po 1,5 mln zł rocznie. Chcemy wypromować także projekt "Błękitny San", podkreślający walory szlaku.
Marzena Janusz-Bajda z rzeszowskiego biura podróży First Class twierdzi, że więcej zagranicznych turystów w Rzeszowie nie można się spodziewać, bo przede wszystkim brakuje cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli.
Z kolei Jerzy Wilk, szef biura podróży Restur z Rzeszowa: - Co z tego, że mamy Bieszczady, skoro tamtejsze gospodarstwa agroturystyczne są w powijakach. Ich standard nie odpowiada potrzebom cudzoziemców.
Wilk studzi zapędy optymistów twierdzących, że po uruchomieniu stałych połączeń lotniczych Rzeszowa z Londynem zwiększy się ruch turystyczny. [źródło:gazeta.pl]

23.10.2005 | Parlament bułgarski zakazał w piątek (21.10.) pobierania wyższych cen za usługi turystyczne od obcych obywateli. Zakaz zawarty jest w przyjętej w pierwszym czytaniu nowelizacji ustawy o turystyce. [źródło: PAP]

21.10.2005 | Hiszpania - rekordowa liczba turystów
Od stycznia do września 2005 roku Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 44 miliony - podało hiszpańskie Ministerstwo Przemysłu, Turystyki i Handlu. Liczba ta oznacza wzrost o 6,3 % w stosunku do analogicznego okresu 2004 r. i "największy wzrost od 1999 roku" - zaznaczyło ministerstwo.
Najczęściej Hiszpanię odwiedzali Brytyjczycy - przybyło ich w tym roku już 13 mln, o 2,8 % więcej niż w roku 2004, na drugim miejscu byli Niemcy - 7,9 mln, (+ 3,8 %)  i Francuzi, których liczba wzrosła aż o 18,8 %.
Najczęściej odwiedzanym rejonem Hiszpanii jest Katalonia, która odwiedziło 11,4 mln turystów, wśród których bardzo liczni byli przybysze z Francji. W następnej kolejności uplasowały się Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku i Baleary na Morzu Śródziemnym. Baleary odwiedziło 8,4 mln turystów, o 2,5 % więcej niż w roku 2004. Archipelag na Atlantyku, który odwiedziło 6,5 mln turystów, odnotował spadek ruchu - o 2,2 %.
Podobną frekwencję odnotowano w Andaluzji, która odwiedziło 6,5 milionów turystów, o 2,5 % więcej niż w roku 2004. Za Andaluzją uplasowały się region Walencja i Madryt.
Turystyka jest główną gałęzią przemysłu Hiszpanii; wpływy z niej stanowią około 12%  PKB.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

21.10.2005 | Walka linii lotniczych na odlotowe ceny
Ryanair oferuje rabat na bilety. Wyprzedaż rozpoczyna się w piątek 21.10.br. i trwać będzie do północy 27.10.br. Obejmuje całą Europę i dotyczy także wszystkich 13 tras z i do Polski, obsługiwanych przed 25 marcem 2006 roku.
Centralwings promuje m.in. loty do Londynu (sprzedaż od 22 do 30.10.br., loty od 30.10 do 26.12.br.) i Bolonii (sprzedaż od 22 do 23.10, loty od 30.10 do 26.12.br.). Obniżone ceny obowiązywać mają również do Włoch i z Londynu.
Tani przewoźnik SkyEurope skierował najnowszą promocję do odbiorców swojego serwisu internetowego. Każdy zarejestrowany klient może bezpłatnie sprezentować jeden lot każdemu z trzech swoich przyjaciół (opłaty lotniskowe i inne nie są objęte promocją). Oferta obowiązuje na loty odbywające się w terminach od 03.11.2005 do 14.12.2005 i od 10.01.2006 do 25.03.2006.
Jak poinformował na swoich stronach internetowych PLL LOT, trwają promocje biletów do Zagrzebia, Wenecji, Lublany, Nicei, USA i Kanady.
British Airways poinformował natomiast, że trwa oferta specjalna na loty z Warszawy przez Londyn do 10 miast w Ameryce Północnej. Bilet można kupić do 15.11.br., wylot do 15.12.br.a, na powrót w tej samej taryfie pasażer ma rok.
Również Lufthansa poinformowała, że przedłuża swoją jesienną promocję na loty z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Bilety można kupić do 31.10. na wyloty i przyloty do 15.12.br.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

20.10.2005 | Czy Festiwal Zakupów przyciągnie turystów?
Na przyszły rok Polska Organizacja Turystyczna zaplanowała już nowe imprezy promujące Polskę. Jedną z nich jest przewidziany na koniec maja Festiwal Zakupów.
Do współpracy przy organizacji tego przedsięwzięcia zaproszono m.in. tanie linie lotnicze, miasta i centra handlowe. Organizatorzy Festiwalu Zakupów mają nadzieję, że impreza ta przyczyni się do popularyzacji polskich miast w stopniu porównywalnym np. do wyjazdów weekendowych na tanie zakupy do Berlina. [źródło: egospodarka.pl]

11.10.2005 | Rosjanie zamierzają rozwijać kosmiczną turystykę.
Chcą zbudować ministację orbitalną - pełniącą rolę hotelu w Kosmosie. Wierzą że są ludzie, którzy za lot do gwiazd są skłonni zapłacić bardzo dużo. Kolejnym kosmicznym turystą będzie prawdopodobnie 34-letni japoński biznesmen.
Dziesięciodniowy pobyt w kosmosie, w tym tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosztuje 20 mln dolarów. Statek Sojuż z trzecim w historii kosmicznym turystą Amerykaninem Gregory Olsenem oraz dwoma astronautami wylądował szczęśliwie w stepach Kazachstanu.[źródło: IAR]

07.10.2005 | Coraz mniej turystów z zagranicy odwiedza Rosję.
W porównaniu z 2003 r., w 2004 r. liczba turystów w Rosji spadła o 9,2 % i o 6,9 % w zestawieniu z rokiem 1999 - powiedział prezes Związku Rosyjskiego Przemysłu Turystycznego, Siergiej Szpilko. Rosję w 2004 roku odwiedziło 2,8 miliona turystów i - zdaniem przedstawicieli rosyjskiej branży turystycznej - jest to wyjątkowo mało, jak na tak ogromny kraj.
Strach przed zamachami, zły wizerunek kraju i przestępczość znajdują się wśród głównych przyczyn, z powodu których turyści rezygnują z przyjazdu. Jednak najważniejsze są przyczyny ekonomiczne. Np. cena tygodniowego pobytu w Moskwie czy Petersburgu w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się trzykrotnie i wynosi około 1400 euro.
Innym problemem jest uzyskanie rosyjskiej wizy, której cena dla turysty z zachodu wynosi średnio 140 euro. Natomiast Rosjanie, by otrzymać wizę do państw strefy Schengen płacą 35 euro. [źródło: wirtualnemedia.pl]

04.10.2005 | Po drugim letnim sezonie tani przewoźnicy już wiedzą które kierunki Polaków nie interesują, a które na pewno cieszyć się będą powodzeniem.
Sezonowym kierunkiem okazała się Barcelona, dlatego większość przewoźników, np. Centralwings, SkyEurope, czy Wizz Air zrezygnowała z niego. Nie cieszyły się też powodzeniem loty do Pragi i Aten. Pozostało natomiast połączenie do Lizbony.
Najlepszym dla przewoźników kierunkiem, który jest atrakcyjny bez względu na porę roku, jest Londyn. Wszystko wskazuje na to, że równie atrakcyjne będą kierunki niemieckie – głównie dla small biznesu. Właściciele małych i średnich firm polskich i niemieckich, które ze sobą współpracują potrzebują tanich połączeń do mniejszych miast po obu stronach granicy. Przewoźnicy uruchomili także loty do Edynburga, Shannon czy Dublina, wychodząc naprzeciw Polakom podejmującym pracę poza krajem.[źródło: egospodarka.pl]

02.10.2005 | Kraków reklamuje się w Niemczech.
Od 1 października pod hasłem "W Krakowie nie ma czasu na sen" ruszała pierwsza zagraniczna kampania reklamowa stolicy Małopolski.
Krakówpromuje się w niemieckim kanale Discovery, w prasie i na 400 tablicach reklamy zewnętrznej w tych miastach Niemiec, które mają z nim tanie połączenia lotnicze, czyli w Berlinie, Kolonii, Dortmundzie, Stuttgarcie i Hamburgu.
Promocji w Niemczech towarzyszy kampania w Polsce, zachęcająca do weekendów w Krakowie. [źródło: wirtualnemedia.pl]

23.09.2005 | Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ma nadzieję, że zerwiemy ze stereotypem ubogiego kraju.
Zacznijmy od początku. 6.12.2004 r. w Sejmie odbyła się konferencja "Marka dla Polski - idea przewodnia". Ekspert od promocji marki Wally Olins podkreślił, że Polska nie jest dobrze znana w innych krajach, a obcokrajowcy kojarzą nas głównie jako kraj z zacofanym rolnictwem, pracownikami fizycznymi itd.
A co zastajemy w promocji Polski w 2005 r. - hydraulika. Przystojnym rodakiem zainteresowały się media od Rzymu po Dublin, trafił nawet do wiadomości w USA i Australii. Po promocyjnym sukcesie polskiego hydraulika, turystów do Polski zapraszać będzie pielęgniarka. Tą informację znajdujemy 11.07.2005 r. na stronie BBC.co.uk. Rewelacja, złamaliśmy stereotyp Polaka !
A teraz, jak ma przynieść wymierne korzyści spot reklamowy, którego emisja zaczyna się 4.10.br. Tytuły z naszej prasy: Polska tygrysem gospodarczym czy Polska się promuje: nowoczesność a nie żubr. Znaleźliśmy wiele pochlebnych opinii nt. tego spotu. Jednak hydraulik z narzędziami w ręku głęboko zapadł w pamięci europejczyków i spot, który rozpoczyna się od ujęcia nowoczesnej fabryki samochodów na pewno zostanie zignorowany. A jaki wniosek się nasuwa - zbyt wiele instytucji i organizacji zajmuje się promocją Polski, by doszło do konstruktywnej współpracy.

23.09.2005 | Komisja Turystyki Parlamentu Europejskiego w Polsce
Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki i Pracy i Polskiej Organizacji Turystycznej, europarlamentarzyści z Komisji Transportu i Turystki PE na czele z jej przewodniczącym Paulo Costą gościli we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w dniach od 14 do 16 września. Wiceminister gospodarki Marek Szczepański i prezes POT Andrzej Kozłowski zaznajomili gości z problemami rozwoju i promocji polskiej turystki, także w kontekście promocji turystyki do Europy, a prezydent miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz i wicemarszałek województwa Andrzej Pawluszek z problemami regionu.
Parlamentarzyści gratulowali POT znakomitych wydawnictw i udanej kampanii promocyjnej z „polskim hydraulikiem”. [źródło: POT]

21.09.2005 |   Kenia - tam gdzie czas płynie wolniej i wakacje są dłuższe. Gorąca Kenia zawitała do Warszawy (CH Wola Park)- do dnia 25 września.
Muzyka, tańce, lekcje swahili, plecenie afrykańskich warkoczyków, wystawy zdjęć i batików, opowiadania podróżników, spotkanie z szamanem, poczęstunek kenijskiej herbaty, oferty wakacyjne, prezentacje multimedialne, kiermasz rękodzieła kenijskiego, i wiele konkursów i nagród, w tym główna nagroda - wyjazd do Kenii dla dwóch osób w konkursie "Paszport do Kenii". Więcej informacji: www.kenya.com.pl

21.09.2005 | Rumunia: Nad Morzem Czarnym mniej turystów.
Rumuńscy organizatorzy wyjazdów turystycznych i kierownicy hoteli wezwali we wtorek rząd do zmniejszenia podatków i pomoc w zapewnieniu lepszych usług, ostrzegając, że liczba turystów na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego spadła w tym roku o 10 %. Nad Morzem Czarnym wakacje w tym roku spędziło około 1,2 mln Rumunów, o 10 % mniej niż w 2004 roku. A dla cudzoziemców w związku ze wzmocnieniem rumuńskiej waluty - wakacje w Rumunii stały się droższe. W tym roku na wybrzeżu Morza Czarnego odpoczywało około 100 tysięcy cudzoziemców, mniej więcej tyle samo, co w zeszłym roku. Szefowa Krajowej Agencji ds. Turystyki, Lucia Morariu powiedziała, że rząd nie zachęca do prowadzenia usług turystycznych, skoro właściciele hoteli i inni operatorzy w czołowym czarnomorskim kurorcie, Mamai, są obciążeni 27 podatkami pobieranymi przez państwo i władze lokalne. [źródło: wirtualnemedia.pl]

16.09.2005 | Już niedługo ruszy kampania wizerunkowa Polski w najpopularniejszych światowych mediach. Spoty reklamowe o naszym kraju pokażą BBC (razem 400 emisji) i CNN (100), całostronicowe ogłoszenia wydrukują "Financial Times" i "Time Magazin". Start w październiku. Koszt - 1,4 mln zł. Kampania ma zaprezentować Polskę jako kraj otwarty, nowoczesny i przyjazny dla inwestorów. Reklamy mają uwypuklić nasze atuty: tanią siłę roboczą i niskie podatki.
Statutowo promocją kraju zajmują się ministerstwa: spraw zagranicznych, kultury oraz gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Organizacja Turystyczna, a także organizacje pozarządowe, jak chociażby Krajowa Izba Gospodarcza.
Żeby przekonać się co inni sądzą o nas wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać hasło "polish jokes". Prezentują one oczywiście skrzywiony wizerunek Polaka, ale, jak pokazują badania, opinie cudzoziemców na nasz temat są nie mniej karykaturalne.
Dla Anglika Polak to ktoś z wąsiskami, Włosi wiedzą, że naszym krajanem był papież, ale są przekonani, iż piszemy cyrylicą. Francuzi do niedawna nie mieli o nas zielonego pojęcia. Uczestnicy spotkania Taize, które w 2003 r. odbyło się w Paryżu ze śmiechem opowiadają, jak gospodarze pytali, czy w Polsce mamy odtwarzacze video, a odpowiedzi, że dość powszechne jest już nawet DVD przyjmowali z kiepsko ukrywanym niedowierzaniem. Nasz image niedawno popsuł nieszczęsny hydraulik, którym francuskie nianie straszą niegrzeczne dzieci.
Jeśli ktoś sądzi, że po tej kampanii obraz Polaka i Polski za granicą radykalnie się zmieni jest oczywiście w błędzie. Jak na razie jedyną rozpoznawalna marką na świecie "made in Poland" - oprócz wódki - jest tylko Lech Wałęsa i "Solidarność". Skoro nie mamy Googli, ani VW, ani Akropolu, musimy stawiać na to co mamy. Na pewno lepszy to pomysł niż kreowanie nowych symboli, jak nieszczęsny latawiec wymyślony kilka lat temu przez speców w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. [źródło: interia.pl]

15.09.2005 | Bez rozwoju i promocji. Otwierane w ubr. z pomocą Holendrów i z wielką pompą Centrum Promocji i Rozwoju Polesia Zachodniego ma problem. Brakuje pieniędzy na dalsze jego funkcjonowanie i wynagrodzenia dla pracowników.
Na początek Centrum dostało wyremontowane pomieszczenie i kilka komputerów. Przez kilka miesięcy młodzi pracownicy nieźle radzili sobie z promocją powiatu włodawskiego. Wydawali materiały promocyjne, zdobywali unijne fundusze i udzielali informacji wczasowiczom i turystom odwiedzającym powiat włodawski. Dzięki m.in. pracownikom Centrum dofinansowany zostanie Festiwal Trzech Kultur.
[źródło: www.supertydzien.pl]

15.09.2005 | Zarząd Województwa Podlaskiego podzielił środki w ramach ZPORR - Priorytet I „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów”, Działanie 1.4 „Rozwój Turystyki i Kultury”.
Dofinansowanie otrzymały 4 projekty spośród 11 zgłoszonych:
- Restauracja Pałacu Branickich w Białymstoku - 5 mln 592 tys 128, 25 zł,
- Modernizacja zabytkowego zespołu poklasztornego Jezuitów w Drohiczynie - 3 mln 164 tys. 071,24 zł,
- Budowa ścieżek rowerowych wokół Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego jako forma rozwoju turystyki aktywnej - 4 mln 990 tys. 290 zł,
- Budowa krytej pływalni w Wysokiem Mazowieckiem 5 mln 043 tys. 837,15 zł.
 [źródło:  www.samorzad.pap.pl]

09.09.2005 | Dzięki hydraulikowi Polska Organizacja Turystyczna nagrodzona Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych "Za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie".
Podczas uroczystości w Belwederze w dniu 7 września br. z rąk Ministra Adama Rotfelda nagrodę odebrał Prezes POT Andrzej Kozłowski.
Gratulując laureatom Minister Rotfeld do przedstawicieli POT zwrócił się słowami: bardzo wysoko oceniamy wydawane przez POT w 17 językach atrakcyjne publikacje o Polsce, organizowane prezentacje, warsztaty, wizyty studyjne, kampanie reklamowe i imprezy promocyjne o rozmaitej skali. Mimo „młodego wieku” POT ma szereg niekwestionowanych dokonań, które zaowocowały wzrostem przyjazdów turystów do Polski oraz wzrostem wpływów z turystyki. Przykładem może być „Polski hydraulik”, który podbił cały świat. Gratulując Polskiej Organizacji Turystycznej tego niekwestionowanego sukcesu, życzymy dalszych tak znakomitych działań promocyjnych. [źródło: POT]

Raport o stanie gospodarki turystycznej w latach 2001-2003, Warszawa marzec 2005.
Podsumowanie rozdziału – Zarządzanie turystyką w Polsce w latach 2001-2003.
Za sukcesy omawianego okresu należy uznać coraz częstsze przejawy integrowania się branży w celu uzyskania korzystnych dla rozwoju turystyki rozwiązań. Przykładem może być wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie terminów ferii zimowych ...  Sukcesem było również utworzenie Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Moskwie w sierpniu 2003 r. ...” [źródło: MGiP]

01.09.2005 | Mieszkańcy Katowic świętują 140-lecie miasta
Katowice zyskały prawa miejskie w 1865 r. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 4 września i potrwają do 12.
Uroczyste obchody rozpoczną się niedzielnymi dożynkami. Zaplanowano m.in. przemarsz korowodu dożynkowego i symboliczne przekazanie plonów władzom miasta. Wieczorem wystąpi kabaret OT.TO oraz Czerwone Gitary, a następnie odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Wszystkie jubileuszowe koncerty plenerowe odbywać się będą na ulicy Dworcowej.
Na 10 września przewidziano główną jubileuszową uroczystość. Obok występów Myslovitz i Kabaretu Rak, zaplanowano również galę gwiazd z udziałem słynnych śpiewaków operowych m.in. Grażyny Brodzińskiej, Iwony Hossy i Dariusza Stachury. Galę poprowadzi Bogusław Kaczyński. [źródło:  www.samorzad.pap.pl]

02.09.2005 | W niektórych włoskich renomowanych kurortach nadmorskich było w tym sezonie nawet o 25 % mniej wypoczywających niż w 2004 r.
W tym sezonie letnim hotelarze we Włoszech, które są piątą potęgą turystyczną na świecie, zarobili dotychczas o miliard euro mniej niż w zeszłym roku - głosi opublikowany w czwartek komunikat Federalberghi.
Włosi zbiednieli, a zbyt wysokie ceny usług sprawiły, że wolą jeździć w sezonie na zagraniczne plaże, m.in. do Chorwacji. Pobyty wypoczynkowe trwały przeciętnie 8 do 10 dni, podczas gdy w roku ubiegłym - 12 dni.
Znacznie mniejszy był również napływ cudzoziemców, zwłaszcza Niemców, którzy stanowią jedną trzecią zagranicznych turystów, odwiedzających każdego lata Włochy.
Sektor turystyczny zatrudnia w tym kraju 2 miliony osób, a jego udział w produkcie krajowym brutto wynosi ponad 12 %. [źródło: wirtualnemedia.pl]

01.09.2005 r. |  W I półroczu 2005 roku zanotowano 18,1 mln wyjazdów Polaków za granicę (o 7,5% więcej niż w I półroczu 2004 r.)  i 28,6 mln przyjazdów cudzoziemców (o 5,4% więcej), w tym około 6,7 mln przyjazdów turystycznych (o 7% więcej).
Znaczny wzrost przyjazdów z Niemiec (16.909.700) wynika głównie z intensywnego handlu przygranicznego.
Godny uwagi jest wzrost liczby przyjazdów z pozostałych poza Niemcami krajów „starej” UE (np. Holandia - 146.200, Wielka Brytania - 146.500), a także bardzo istotny (o 29%) rozwój ruchu przyjazdowego z głównych krajów zamorskich: USA (150.400), Australii (14.100), Japonii (16.100), Korea Płd (18.000) i Kanady 26.600).
Utrzymuje się boom na lotniskach: liczba Polaków podróżujących za granicę drogą powietrzną wzrosła o 68%, a liczba cudzoziemców odprawionych w portach lotniczych – o 40%. [źródło: www.intur.com.pl]

Czesi oczekują rekordowego napływu turystów w 2005 r.
W stosunku do 2004 r. liczba turystów wzrosnąć ma o 10 %. Liczba Polaków odwiedzających Czechy spaść ma jednak o 5 %.
Z Niemiec do Czech przyjeżdża największa liczba osób. W tym roku do Czech - jak się oczekuje - przyjedzie ponad 2 mln 65 tysięcy Niemców, tj. o 5 % więcej, niż przed rokiem.
Największy wzrost liczby turystów spodziewany jest jednak w przypadku turystów rosyjskich, angielskich i amerykańskich. Z Rosji przyjechać ma 324,5 tys. osób, a więc o 35 % więcej niż przed rokiem, z Wielkiej Brytanii - 969 tys., a więc o 30 % więcej niż w roku 2004, a z USA aż 421 tys. - o 20 % więcej, niż w roku poprzednim.
O 25 % wzrosnąć ma - w stosunku do roku 2004 - liczba odwiedzających Czechy Japończyków (w sumie ma ich być 181 tys.), a o 15 % (do 213 tys.) - Hiszpanów.
O 10 % więcej turystów niż przed rokiem przyjedzie z Francji (291 tys.), Holandii (375 tys.) i Włoch (399 tys.). Według wyliczeń i prognoz, o 10 % - do poziomu 69 tys. - spadnie liczba turystów z Izraela i o 5 % - do poziomu 346 tys. - z Polski.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

11.08.2005 | Spotkania biur promocji
Związek Miast Polskich organizuje w dniach 22 - 23.08.2005 r. w Szymbarku k /Kartuz IX Konferencję z cyklu Spotkania Biur Promocji. Tegoroczny temat to "Polska oczyma inwestorów zagranicznych. Jak przygotować i prezentować ofertę inwestycyjną oraz promocyjną miasta".
Podobnie jak w latach ubiegłych na konferencję zaproszeni są pracownicy Biur Promocji, Wydziałów Polityki Gospodarczej, Rozwoju Miasta, Turystyki oraz przedstawiciele Komisji Polityki Gospodarczej i Promocji Miast oraz Komisji Turystyki.
Drugiego dnia konferencji, swoimi doświadczeniami z zakresu przygotowania strategii promocji oraz pozyskiwania środków na ich realizację, dzielić się będą przedstawiciele miast.  [źródło: www.zmp.poznan.pl]

11.08.2005 | Coraz więcej Polaków wypoczywa nad Morzem Czarnym w Bułgarii
W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2005 r. liczba polskich turystów w Bułgarii wzrosła o 16%. Dd stycznia do sierpnia odwiedziło Bułgarię blisko 100 tysięcy Polaków. [źródło:IAR]

22.07.2005 | Kolejne gazety wspierają promocję turystyki w Polsce
Dzienniki Głos Koszaliński oraz Głos Pomorza, należące do grupy Orkla Press Polska, wprowadziły do nadbałtyckich kurortów nowy bezpłatny tygodnik "Plaża Top Trendy". Pierwszy numer pilotażowy ukazał się 18 lipca 2005 r. i został rozkolportowany do 30 nadmorskich miejscowości. Grupą docelową są oczywiście turyści.
Tygodnik wydawany jest w pełnym kolorze, a swoją tematyką obejmuje przede wszystkim wszelakie sposoby wakacyjnej rozrywki. W poszczególnych numerach nie zabraknie informacji o wydarzeniach kulturalnych, imprezach i koncertach, oraz rozrywce i nadmorskiej rekreacji.
Wydawca zaplanował 6 wydań tygodnika w terminie od 22 lipca do 27 sierpnia bieżącego roku. Swoim zasięgiem gazeta obejmuje 38 miejscowości, sięgając od Świnoujścia do Sopotu. Nakład jednorazowy sięga 75.000 egzemplarzy. "Plaża Top Trendy" jest dostępna na promenadach i deptakach, w ośrodkach wczasowych i pensjonatach, a także w sezonowych punktach gastronomicznych i usługowo- handlowych.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

14.07.2005 | Bezprawne umowy Triady. Zły przykład największego biura.
W umowie stosowanej przez biuro podróży Triada znajdują się niezgodne z prawem klauzule. Tak twierdzą Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Polska Izba Turystyki.
Co gorsza, na umowie Triady wzorowały się liczne małe firmy turystyczne - twierdzi Jan Korsak, prezes izby. Jedno z zastrzeżeń dotyczy braku odpowiedzialności za owady w hotelach i złe jedzenie. Inne - terminów zwrotu pieniędzy i zmian w warunkach podróży.
Triada jest największym organizatorem wakacji w Polsce. W zeszłym roku wysłała na wypoczynek ponad 140 tys. podróżnych. [źródło: rzeczpospolita.pl]

11.07.2005 | Nowe prawo uzdrowiskowe. Kurorty mogą liczyć na dotacje.
W myśl ustawy, gminy uzdrowiskowe mają otrzymać prawo do pobierania opłat uzdrowiskowych na realizację swoich zadań. Opłata uzdrowiskowa miałaby być pobierana od osób przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na terenie obszaru o statusie uzdrowiska. Ponadto gminy mają otrzymywać dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z opłat w roku poprzedzającym rok budżetowy.
Ustawa zakłada m.in. podział obszaru uzdrowiska na trzy strefy ochronne.  Podział ma mieć znaczenie m.in. przy opracowywaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W każdej z tych stref zabronione będą niektóre rodzaje działalności, których katalog znalazł się w ustawie. Chodzi na przykład o zakaz lokalizacji zakładów przemysłowych, organizowania imprez masowych, prowadzenia targowisk itp.
Zgodnie z ustawą, leczenie uzdrowiskowe prowadzone będzie wyłącznie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego: szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych, przychodniach uzdrowiskowych, prewentoriach i zakładach przyrodoleczniczych.
Ustawa przewiduje dwa tryby finansowania lecznictwa uzdrowiskowego: dla ubezpieczonych posiadających skierowanie  przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a w przypadku osób nie posiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz przepisów o koordynacji - z budżetu państwa.
Świadczeniobiorcy nie posiadający skierowania będą mogli korzystać z leczenia uzdrowiskowego za odpłatnością ustaloną przez zakłady, po przedstawieniu zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych. [źródło: pap.pl] ... ustawa

11.07.2005 r. |  Żeby móc ruszyć na ratunek, szczecińscy ratownicy WOPR musieli w sobotę kupić paliwo do motorówek za własne pieniądze - pisze "Głos Szczeciński".
To, co stało się w weekend, to efekt decyzji szczecińskich radnych, którzy w tym roku nie przyznali WOPR-owi dotacji potrzebnej na utrzymanie patroli na Odrze i Jeziorze Dąbie.
Według woprowców, brak troski o bezpieczeństwo na wodzie odbije się czkawką.  Nie trzeba tragedii, wystarczy, że do niemieckich turystów dotrą wieści, że w okolicach Szczecina nie mają co liczyć na pomoc. Żaden do nas nie przypłynie - ostrzega wiceprezes wojewódzkiego WOPR-u. [źródło: PAP]

10.07.2005| Jak długo potrwa w Polsce turystyczny boom?
Większość Europejczyków bardziej niż przed kilku laty musi liczyć się z kosztami wakacji, a Polska nadal pozostaje tańsza niż wiele innych krajów - i to nawet z tego samego regionu (wystarczy porównać ceny wycieczek do Krakowa i Pragi). Co więcej, dzięki tanim liniom lotniczym zmalały koszta podróży i skrócił się jej czas; dziś do Krakowa, Poznania czy Wrocławia niekoniecznie trzeba docierać via Warszawa.
W ten sposób szybko rozwinął się w naszym kraju dotąd rzadki rodzaj turystyki: przyjazdy weekendowe.
Można by się zżymać na rzeczywistość, jednak pamiętać należy, że jak dotąd 70 procent przyjeżdżających do nas gości tylko raz decyduje się na taki kierunek swojej wakacyjnej podróży (wyjątek stanowią mieszkający po sąsiedzku Niemcy i Skandynawowie). Boom na Polskę nie będzie trwał wiecznie: szybciej, niż nam się to wydaje, wszyscy przyzwyczają się do naszej obecności w Unii, a na odkrycie czekają jeszcze kraje o ogromnym potencjale turystycznym: Ukraina, Rumunia, Gruzja...
Przez kilka ostatnich lat niektórym polskim biurom turystycznym udawało się zarabiać na pośredniczeniu między Zachodem a Wschodem. Turyści, którzy oswoili się już z naszym krajem, chcieli teraz poznać Lwów, Odessę, Krym. Ten czas mija - i to mimo że w tym roku boom turystyczny objął także Ukrainę (co w dużej mierze wynika z faktu, że Niemcy, wyjątkowo, nie muszą w tym sezonie starać się o ukraińską wizę). Mija, ponieważ nie tylko my nabieramy doświadczenia. Na Ukrainie pojawiły się już profesjonalne i o wiele tańsze niż w Polsce biura turystyczne.  Nota bene, wielkim powodzeniem cieszy się dziś trasa: Wilno – Tallin – Ryga – Kaliningrad.
Dlatego właśnie wzrost zainteresowania Polską nie powinien pozostawiać nas w błogim spokoju. O tym zaś, na jakim poziomie ustabilizuje się turystyka przyjazdowa, w dużym stopniu zadecyduje sposób, w jaki będziemy promować nasz kraj za granicą. A z tym bywa bardzo różnie.
Wystarczy przywołać przykład polskiego pawilonu na tegorocznym EXPO w japońskim Aichi. Zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena ekologiczny i delikatny budynek, w którym jako materiał wykorzystano jasną wiklinę, odwołuje się do tych wartości naszego kraju, które stanowią jego rzeczywisty atut turystyczny – zwłaszcza dla Japończyków. Polska jawi się poprzez tę architekturę jako idylliczna “kraina łagodności”, nowoczesna, ale istniejąca jakby poza czasem, w przestrzeni niemal mitycznej. Ale czemu tematem ekspozycji, która znalazła się wewnątrz pawilonu, uczyniono Chopina – o którego popularności w Japonii świadczą kolejne edycje Konkursu Chopinowskiego – oraz Wieliczkę, doskonale wypromowaną dzięki UNESCO? Czy nie lepiej wykorzystać EXPO, by pokazać to, co nieznane? Bałkę i Nowosielskiego, Możdżera i Kilara, Lupę i Warlikowskiego? Czy zamiast Wieliczki nie powinniśmy pokazać np. Bieszczadów albo Pojezierza Augustowskiego?
Wciąż brakuje nam promocyjnej odwagi. Próbujemy odwoływać się do tego, co w nas światowe, a przynajmniej zachodnie. A tymczasem najbardziej atrakcyjne jest w nas to, co prowincjonalne, pograniczne, dziwaczne. Staliśmy się modni właśnie dlatego, że przynależymy do Europy “second hand”. I musimy to wykorzystać. [źródło: wiadomosci.onet.pl]

27.06.2005 r. |  Makieta Pałacu Poznańskich w Parku Mini-Europa w Belgii.
Zabytek, który będzie reprezentował Łódź w parku miniatur, wybrali łodzianie - wysyłając SMS-y. Najwięcej zdobył Pałac Poznańskich - 50. Drugie miejsce zajęła Biała Fabryka (18), a trzecie plac Wolności (12).
Pałac Poznańskich to największy fabrykancki pałac w Europie. Łączy w sobie wiele stylów. Najoczywistsze są jednak skojarzenia z architekturą francuską, stąd często gmach nazywany jest łódzkim Luwrem. Zostawił go po sobie Izrael Poznański - największy żydowski przemysłowiec Łodzi i jeden z najważniejszych w imperium rosyjskim. [źródło: gazeta.pl]

27.06.2005 r. |  Trwa konkurs na krakowskiego Przewodnika Lata 2005.
Zwycięzca będzie mógł też dożywotnio posługiwać się tytułem "Przewodnik Lata 2005". Do tej pory oddano 1343 głosy na 11 przewodników. Zakończenie konkursu w listopadzie. [źródło: gazeta.pl]

26.06.2005 r. |  Most w Wąsoszu - najdłuższy drewniany w Polsce.
 Przebudowa mostu drewnianego na żelbetowy ma się zakończyć w grudniu. Tym samym 184-metrowy most utraci prymat wśród najdłuższych drewnianych przepraw w Polsce. Rekord dzierżył od paru lat, gdy zakończył żywot najdłuższy w Europie most drewniany w Wyszogrodzie . [źródło: gazeta.pl]

24.06.2005 r. | Na migi z turystami.
Lada dzień do Olsztyna zjadą Niemcy, Anglicy, Włosi i tysiące innych obcokrajowców. A tu czyha na nich niemiła niespodzianka. Nie dogadają się po angielsku czy niemiecku ani na dworcu, ani w pogotowiu, ani na policji.
Dlaczego pracownicy na Dworcu Głównym nie znają angielskiego, tak by się porozumieć z turystami? - Nie stać nas na zatrudnienie nowego pracownika ze znajomością języka obcego - mówi Wojciech Bukowski, rzecznik Warmińsko- Mazurskich Zakładów Przewozów Pasażerskich.
Na szczęście w jest w Olsztynie informacja turystyczna koło Wysokiej Bramy. A z jakimi pytaniami czy problemami przychodzą cudzoziemcy ? Proszą o pomoc przy zakupie biletów czy przy zgłoszeniu faktu utraty portfela. Pytają - jak nazywa się teraz ulica, na której mieszkali przed wojną. Gdzie można kupić dobre wędliny, wypożyczyć rower, gdzie jest najbliższa toaleta oraz gdzie można przechować bagaż. [źródło: gazeta.pl]

20.06.2005 r. | Międzynarodowy Festiwal filmów turystycznych w Płocku.
Podczas konferencji prasowej Antonio Conte, prezes Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej,  oficjalnie zaprosił Płock do współpracy.
Szczegóły festiwalu chce uzgodnić jeszcze w tym roku, a na pierwszą edycję w 2006 r. zaprosić ludzi z branży. Obejrzą np. produkcje promujące poszczególne kraje, spoty reklamowe, programy telewizyjne o podróżach itp.
Przegląd filmów turystycznych byłby dużym, światowym projektem skupiającym ponad 50 krajów. Oprócz prezentacji filmów dokumentalnych o turystyce, równolegle toczyłyby się debaty na temat krajowych i międzynarodowych podróży. [źródło: gazeta.pl]

17.06.2005 r. | Bieszczady na lato
Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii nie odbędzie się jedna z ciekawszych letnich imprez w Bieszczadach - Festiwal Muzyki Country "Crock" w Ustrzykach. - Wykończyła nas twarda ekonomia - mówią organizatorzy
Na co warto się wybrać latem w Bieszczady:
- Country w Bieszczadach w Lesku odbędzie się 8 i 9 lipca. Mimo że to tylko dwa dni, organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji. - Zabrzmi muzyka Bieszczadów, country i szanty, będą gwiazdy.
- Lutowiska - IV Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach, 9-10 lipca 2005. Atrakcje: parada koni, aukcja koni huculskich, pokaz kowalski, występy zespołów ludowych, a także warsztaty garncarskie i wikliniarskie oraz degustacja pysznych potraw regionalnych.
- Solina - przez całe lato, od 3 lipca do 21 sierpnia, trwać będzie cykl imprez pod hasłem "Solińskie lato 2005". Kilka razy w tygodniu na estradzie w Polańczyku i Solinie od godz. 18.30 oraz w innych miejscowościach na terenie całej gminy odbywać się będą koncerty lub występy zespołów ludowych. W Polańczyku zostanie otwarte kino letnie Pod Gwiazdami.
- Cisna i Wetlina - V edycja Festiwalu Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły", największa scena poetycka w Polsce, odbędzie się 12-14 sierpnia. Od kilku lat impreza gromadzi tłumy miłośników piosenki z Krainy Łagodności. W programie m.in. Turniej Jednego Wiersza, konkurs piosenki oraz koncerty znakomitych wykonawców. M.in. wystąpią: Paweł Orkisz z zespołem, Tomek Szwed z zespołem, Maciej Zembaty, Czerwony Tulipan, Stare Dobre Małżeństwo, Do Góry Dnem, Smak Jabłka, Słodki Całus od Buby. [źródło: gazeta.pl]

10.06.2005 r. | Z usług przewoźników lotniczych skorzystało ok. 3 % Polaków, w Wielkiej Brytanii czy Niemczech ten wskaźnik przekracza 20 %.
Rośnie ruch pasażerski na polskich lotniskach. W pierwszym kwartale odprawiło się na nich ponad 2 mln pasażerów, czyli aż o 36 % więcej niż w tym samym okresie ub.r. Polski rynek lotniczy rozwija się najszybciej w Europie.
Największym lotniskiem w Polsce nadal pozostaje Warszawa - odprawiło się na nim w ciągu pierwszych trzech miesięcy aż 1,3 mln pasażerów. To o blisko jedną czwartą więcej, niż w tym samym okresie ub.r. Ale największy boom lotniczy notują lotniska regionalne. W Katowicach liczba pasażerów w pierwszym kwartale wyniosła 178 tys. osób, czyli prawie cztery razy więcej, niż w pierwszym kwartale 2004 r.
W 2004 r. na polskich lotniskach liczba pasażerów wzrosła o 26 % do ponad 9 mln osób. [źródło: wirtualnemedia.pl]

03.06.2005 r. | Turystyka do Azji rośnie w siłę
Według opublikowanego niedawno przez Światową Organizację Turystyczną (WTO) raportu nt. kierunków ruchu turystycznego na świecie, obserwujemy znaczące zmiany w samej czołówce regionów będących najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów w 2004 roku ... więcej

30.05.2005 r. |  "Specjalne dodatki turystyczne" Newsweek Polska.
Na 24 stronach dodatku turystycznego czytelnicy znajdą pomysły na niedługi, lecz aktywny, sportowy urlop. Polecana jest ta forma ruchu, która nie wymaga specjalnego przygotowania technicznego ani dobrej kondycji.
W pierwszym z dodatków, którzy ukaże się 30.05. ("Polska na rowerze"), opisano jednodniowe trasy. Kolejne zaplanowane dodatki to: 6 czerwca o spływach kajakowych, 13 czerwca o wycieczkach w siodle, 20 czerwca o rajdach samochodowych, 27 czerwca o wycieczkach na motorze oraz 4 lipca dodatek dotyczący wędrówek górskich. [źródło: wirtualnemedia.pl]

30.05.2005 r. |  Z inicjatywy Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP, w dniu 24.05.2005 r. odbyła się konferencja pt. Promocja i kształtowanie wizerunku Turystycznego Polski. Celem spotkania jest zdiagnozowanie przeszkód i określenie warunków niezbędnych do skutecznej promocji turystycznej naszego kraju. W trakcie konferencji wiceminister Szczepański wygłosił referat nt. realizacji programu „Strategia rozwoju turystyki w latach 2001–2006. Rządowy program wsparcia rozwoju turystyki w latach 2001–2006”. [źródło: mgip.gov.pl]

24.05.2005 r. |  Film BBC o Warszawie - komentarz
23 bm. w gmachu Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego BBC o Polsce, a ściślej o Warszawie i Łodzi. To jeden z serii ośmiu odcinków "Tales From Europe" o krajach zza żelaznej kurtyny, które weszły do Unii Europejskiej. Były robione w maju 2004 r. przez kilkakrotnie nagradzaną reporterkę Kirsty Wark.
Cykl o nowych krajach UE na antenie BBC World zacznie się 25 maja filmem o Słowenii. Piąty odcinek - o Polsce - zostanie pokazany 22 czerwca o godz. 19.30.
Promocją filmu zajmuje się Warsaw Destination Aliance, organizacja skupiająca stołeczne hotele. W ubiegłym roku WDA finansowało spoty o Warszawie w CNN oraz w BBC.
Dariusz Bartoszewicz. gazeta.pl. Banał BBC o Warszawie - komentarz.
Przed projekcją Kirsty Wark opowiadała  z błyskiem w oku, że Warszawa nie jest najpiękniejszym miastem, jakie ogląda się czasem na słodkich obrazkach z czekoladek. Za to kipi od energii i ambicji, by się zmieniać. - Chcecie tu przyciągać biznes i turystów, ale musicie mieć pomysł na swoje miasto - powiedziała szczerze redaktorowi D. Bartoszewiczowi.
Spodziewałem się [D.Bartoszewicz], że zobaczę ostry portret dynamicznie zmieniającej się stolicy. Pełnej kontrastów, z chorym - jak mi mówiła K. Wark - "konsumeryzmem na amerykańską modłę". Zobaczyłem wielką nudę i takie miasto, że gdybym go nie znał, to uciekałbym gdzie pieprz rośnie. Podobne informacje i fotki można znaleźć w encyklopedii czy w internecie. Powojenne ruiny, odbudowa Starego Miasta. Blokowiska osiedla za Żelazną Bramą. Pałac Kultury. Stare rozklekotane tramwaje. Plac Piłsudskiego. Z "nowej Warszawy" jest krótka migawka z metra i pustawego centrum handlowo-rozrywkowego Blue City w Al. Jerozolimskich z komentarzem: "Ciekawe, co kupują, mając dochody na poziomie 4 tys. funtów rocznie?".
- Film pokazuje, jak jest. Czuję jednak leciutki zawód. Bo gdzie ten dynamizm?
- dzielił się wrażeniami John Banka (USA) z firmy doradczej Colliers International, który mieszka w Warszawie od dziewięciu lat i ani myśli się przeprowadzać. Chyba sami musimy zacząć robić filmy o naszym mieście. Bo Warszawa z BBC jest nudna jak flaki z olejem.
Na stronach gazety Rzeczpospolita możemy w artykule pt. Polska stolica w angielskim wydaniu, m.in. przeczytać:
Pierwsze kadry filmu o Polsce,  to podróż Kirsty stołecznym autobusem. Potem długa kolejka przed kasą biletową na Dworcu Centralnym. W zbliżeniu znudzona kasjerka popijająca herbatę. Dziennikarka zwróciła też uwagę na uliczne stragany i kobiety przymierzające bluzki. Obok - obrazy ekskluzywnych sklepów w wielkich centrach handlowych.
Na dziennikarce największe wrażenie zrobił oświetlony basen hotelu Intercontinental i Pałac Kultury po zmroku. - Ten film to znakomita promocja Warszawy, dotrze do milionów ludzi na świecie - podkreślała prezenterka.
[źródło: gazeta.pl i rzeczpospolita.pl]

23.05.2005 r. |  Wejście Ryanaira wywołało panikę na polskim rynku tanich przelotów.
Już 19 bm. ceny u dotychczasowych przewoźników spadły. Centralwings - spółka-córka LOT- u - ogłosiła niespotykane dotąd obniżki: wystawiła na sprzedaż 10 tys. biletów po złotówce (bez podatków i opłat lotniskowych) na przeloty do Lizbony, Barcelony, Rzymu, Bolonii, Pragi, Norymbergi, Kolonii i Hanoweru. Tego samego dnia bilety za złotówkę zaoferował Wizz Air na trasy do Rzymu, Paryża, Londynu, Brukseli, Frankfurtu, Mediolanu i Sztokholmu. A Sky Europe wydłużył promocję, w ramach której sprzedaje bilety na wszystkie loty za 7,37 zł.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

19.05.2005 r. |  Ryanair ogłasza ekspansję na Polskę
Największy tani europejski przewoźnik lotniczy - irlandzkie linie lotnicze Ryanair - ogłosił, że uruchamia cztery nowe codzienne loty ze Stansted pod Londynem do Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy i Rzeszowa.
Rejsy na nowych trasach rozpoczną się od 30 października br.
Bezpośrednią przyczyną uruchomienia nowych linii jest sukces uruchomionego 24 marca połączenia ze Stansted do Wrocławia. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Ryanair przewiózł ponad 20 tys. pasażerów, co daje wskaźnik obciążenia na poziomie 90%.
Bilety na nowych trasach - po cenie promocyjnej wraz z podatkiem lotniskowym - dostępne będą po 17,99 funtów (3,99 funta w jedną stronę bez podatków).
Obecnie Ryanair ma 12 europejskich baz i obsługuje 19 krajów, W ubiegłym roku przewiózł 34 mln pasażerów. [źródło: wirtualnemedia.pl]

19.05.2005 r. |  Poznań wydał 170 tys. zł na promocję miasta w Berlinie.
Dla poznańskiego samorządu promocja w Berlinie to priorytet.
18.05.br. w siedzibie Dresdener Banku, położonej w najbardziej reprezentacyjnej części Berlina – zainaugurowano Dni Poznania. Obecni byli: burmistrz Berlina, członkowie senatu i parlamentu berlińskiego, trzech ambasadorów oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych państw UE oraz Stanów Zjednoczonych.
W ramach promocji Berlińczykom zaproponowano cykl imprez kulturalnych przygotowanych przez poznańskich artystów. Będą wystawy, koncerty i przedstawienia.
Firma Stroer, specjalizująca się w reklamie, umieści w różnych punktach Berlina reklamy promujące Poznań. Ten gest będzie ją kosztował 100 tys. zł. [źródło: wiadomosci.wp.pl]

18.05.2005 r. |  Szwedzi płyną do Polski po zakupy.
Stena Line rozpoczęła obsługę połączenia Gdynia - Karlskrona w 1995, przewożąc wtedy 76 tys. osób, w tym roku przewiezie ok. 465 tys. pasażerów. Jest to najpopularniejsze obecnie połączenie promowe między Polską i Szwecją.
Po wejściu do Unii trójmiejskie sklepy przeżywają prawdziwy najazd sąsiadów z drugiej strony Bałtyku. Szwedzi kupują dosłownie wszystko: sprzęt AGD/RTV, materiały budowlane, meble, wyposażenie mieszkania, ubrania, żywność.
W efekcie po wejściu Polski do Unii aż o 40 procent wzrosła liczba samochodów osobowych przeprawiających się przez Bałtyk.
Celem Szwedów są już nie tylko zakupy. Zostają po południowej stronie morza na dłużej, bo w Polsce jest tańszy wypoczynek. [źródło: rzeczpospolita.pl]

10.05.2005 r. |  Gdynia zyskała kolejną atrakcję turystyczną, a operator ważną wieżę telekomunikacyjną.
W dniu 5 maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie tarasu widokowego na wieży telekomunikacyjnej PTK Centertel na najwyższej górze w Gdyni - Górze Donas. Z tarasu podziwiać można panoramę Gdyni, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska. W słoneczny dzień sięgnąć można wzrokiem na Bałtyk aż za Półwysep Helski. [źródło: gazeta.pl]

20.04.2005 r. |  Lista polskich Pomników Historii
Prezydent RP uznał Stare Miasto w Chełmnie za Pomnik Historii. W tym roku ten zaszczyt przypadł również klasztorowi Bernardynów w Leżajsku i Hali Stulecia we Wrocławiu.
Stare Miasto w Chełmnie zostało uznane za Pomnik Historii dzięki unikatowej strukturze przestrzennej, niewielkiej w skali i czytelnie wydzielonej z otoczenia. Miasto zachowało w pełni XIII-wieczny układ urbanistyczny, oparty na siatce prostopadle przecinających się ulic, które stanowią klasyczny szachownicowy plan średniowiecznego miasta z centralnie usytuowanym rynkiem.
O wpisaniu danego zabytku na listę decyduje prezydent RP na wniosek ministra kultury. Na liście polskich Pomników Historii, uznanych za szczególnie wartościowe dla kultury, znajduje się obecnie 28 obiektów: ... więcej

22.03.2005 r. |  Od kwietnia zostanie otwartych dla turystów pięć nowych przejść na południowej granicy.
Przejścia w Świecie-Jindrichovice pod Smrkem, Chełmsko Śląskie-Libna, Lądek Zdrój-Cerny Kout, Czermna-Mala Cermna i Orle-Jizerka będą czynne od 1 kwietnia do 30 września od godz. 8 do 20, a od 1 października do 31 marca w godz. 8-18. Wszystkie przejścia poza Chełmskiem Śląskim-Libną będą otwarte dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Chełmsko Śląskie-Libna będzie otwarte tylko dla pieszych i rowerzystów.
Prawdopodobnie już latem granicę z Czechami będzie można przekroczyć na Śnieżce. O otwarcie przejścia granicznego na szczycie Karkonoszy Polska zabiegała od 1996 roku. Czesi zgodzili się na otwarcie przejścia, pod warunkiem że trasa przebiegającego tam szlaku turystycznego zostanie nieco zmieniona i że nie będzie ją przekraczać rocznie więcej niż 800 tys. turystów. - Wierzę, że to przełom w tej sprawie i mam nadzieję, że przejście zostanie otwarte już latem - mówi Igor Šedo, konsul generalny we Wrocławiu. Teraz decyzja, kiedy przejście będzie wreszcie czynne, zależy od polskiego MSZ.  [źródło: gazeta.pl]

17.03.2005 r. |  Stowarzyszenie Czeskich Biur Podróży opublikowało listę najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Europie.
Na czołowych miejscach w tym zestawieniu znalazły się w kolejności: Londyn, Paryż, Rzym, Madryt, Berlin i Praga. W Pradze, którą w 2004 r. odwiedziły 3 miliony osób, głównie zagranicznych turystów i która wyprzedziła m.in. Barcelonę i Wiedeń, w tym roku oczekiwany jest największy przyrost gości. Może on wynieść nawet 23,5 %.
Na czele listy zagranicznych turystów wydających w Pradze najwięcej pieniędzy, stanowiących 90 % wszystkich gości odwiedzających stolicę Czech, znajdują się Japończycy wydający dziennie po 147 dolarów na osobę. Na drugim miejscu - ze 144 dolarami - uplasowali się Rosjanie, a na trzecim (131 dolarów) obywatele Izraela.
Najczęściej odwiedzanymi w Pradze zabytkami są: praski Zamek, rynek Starego Miasta, wieża widokowa na Petrzinie (miniatura wieży Eiffla), most Karola oraz zabytkowe obiekty żydowskiego miasta na Josefovie.  [źródło: wirtualnemedia.pl]

01.03.2005 r. |  Czy kiedykolwiek turyści przyjeżdżający do naszego kraju będą mogli liczyć na taką akcję promocyjną ?
Turyści odwiedzający Japonię będą zaopatrywani w palmptopy zawierające turystyczne mapy tego kraju oraz translatory języka japońskiego. Palmtopy mają być wypożyczane turystom  na lotnisku w miesiącach lutym i marcu.  Pomysł rozdawania tych urządzeń jest częścią strategii rządu, który zamierza przyciągnąć do Kraju Kwitnącej Wiśni jak najwięcej turystów. [źródło: Komputer Świat nr 5/2005]

10.02.2005 r. |  Puste Bieszczady
Choć trwają ferie i nie brakuje śniegu, pensjonaty w Bieszczadach są puste. Bieszczady przegrywają z Tatrami. Zimowi goście wolą modne kurorty na Podhalu czy w Beskidach.
W lutym trudno uświadczyć gości w Polańczyku i Solinie. Pustkami świeci stolica bieszczadzkiego narciarstwa - Ustrzyki Dolne. "Wydawało się, że jak będzie piękna zima, nie opędzimy się od gości" - żalą się hotelarze. Tymczasem w odremontowanym hotelu "Strwiąż" jest pełno wolnych pokoi.
"Bieszczady i całe Podkarpacie to potencjał turystyczny, który nie ma sobie równego w całym kraju" - uważa Barbara Tekieli, rzecznik Polskiej Izby Turystycznej.
Zdaniem B.Tekieli, brakuje współpracy pomiędzy właścicielami pensjonatów i hoteli, restauratorami i biurami podróży, które praktycznie nie organizują wycieczek w Bieszczady.
W ub.r. w Bieszczadach powstały nowe, ciekawe szlaki, w górach są piękne trakty konne i rowerowe, oraz wspaniałe atrakcje turystyczne po drodze.
Kulejąca promocja to nie jedyny powód, że narciarze chętniej odwiedzają modne kurorty daleko od Podkarpacia. Wciąż wiele do życzenia pozostawia stan ubikacji i łazienek przy wielu wyciągach w regionie. "Jest coraz lepiej, ale do standardów, jakie panują w Krynicy czy Zakopanem jest nam bardzo daleko" - ocenia Alicja Szczudło z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.  [źródło: interia.pl]

07.02.2005 r. |  XXXIII karnawał góralski w Bukowinie Tatrzańskiej
Impreza trwała pięć dni. Jak zwykle przyciągnęła wielu turystów i stałych gości, którzy w Bukowińskim Domu Ludowym nie mogli narzekać na brak atrakcji. Jak co roku przez tę górską miejscowość przejechały w uroczystym orszaku kapele ludowe. W programie karnawału były między innymi: ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, konkurs tańca zbójnickiego oraz par tanecznych. Odbyły się też zawody w powożeniu góralskimi saniami zaprzężonymi w konie nazywane na Podhalu kumoterkami oraz tak zwany skiring, czyli jazda na nartach za koniem. Karnawał w Bukowinie organizowany jest od 1973 roku.. [źródło: rzeczpospolita.pl] 

23.01.2005 r. |  Wiślańska ulotka dla turystów
W ulotce turysta znajdzie wszystkie potrzebne informacje, adresy, telefony.  Rozdawana jest na stacjach benzynowych, w hotelach.
Pierwsza strona to zimowa mapa Wisły. Są na niej zaznaczone wyciągi narciarskie, skocznie oraz narciarskie szlaki. Na odwrocie są m.in. telefony do szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu, adresy restauracji i hoteli.
Podobny niezbędnik został wydany latem. Wtedy turyści byli bardzo z niego zadowoleni. [źródło: gazeta.pl]

21.01.2005 r. |  Sopockie molo zmienia się przed sezonem
Po listopadowych sztormach, kiedy fale zniszczyły boczny pomost, tzw. ostrogę, udostępnienie molo spacerowiczom stało pod znakiem zapytania. Miasto remontuje teraz środkowy odcinek molo i zapewnia, że na majowy weekend na pewno będzie otwarte. Od 1 maja br. będziemy musieli płacić za wejście na drewnianą część molo. Część lądowa będzie dostępna za darmo dla wszystkich spacerowiczów.
Pozostaje naprawa drewnianego pokładu głowicy, która wchodzi najdalej w morze. Miasto nie dysponuje takimi środkami, poza tym nie ma pewności, że kolejny sztorm nie rozbije konstrukcji. Miasto chce więc połączyć odbudowę ostrogi z budową mariny. Przy budowie przystani jachtowej powstałby na końcu molo falochron, który zabezpieczałby basen jachtowy, ale jednocześnie chroniłby ostrogę.
W 2007 r. powinniśmy podziwiać wyremontowane molo z basenem jachtowym. [źródło: gazeta.pl]

18.01.2005 r. | "Zaplanuj Lato TUI teraz"
Hasłem "Zaplanuj Lato TUI teraz" rozpoczął się I etap całorocznej kampanii reklamowej TUI. Kampania prowadzona jest na terenie całej Polski i skierowana jest do dobrze sytuowanych mieszkańców dużych miast. Celem działań jest zachęcenie obecnych i potencjalnych klientów do skorzystania z oferty TUI na lato 2005. Tegoroczna oferta TUI zawiera  między innymi egzotyczne nowości np. Rejs po rzece Jangcy. [źródło: Wirtualnemedia.pl]

 

GASTRONOMIA

13.12.2005 | Skandal z przepisami o reklamie alkoholu
Jeśli reklamujesz alkohol - czy to podając w barze podstawkę z nazwą piwa, czy instalując wielkie reklamy - musisz płacić podatek ministrowi sportu. Taki przepis obowiązuje od roku, tyle że nie wiedzą o nim nawet urzędy skarbowe.
Chodzi o pieniądze, które Ministerstwu Sportu należą się z mocy nowelizacji do ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Trafiają one do Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Uczniów. Przepis nakłada na wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób "świadczą usługę będącą reklamą alkoholu", 10-proc. podatek od uzyskanych w ten sposób przychodów. W tym celu wypełnić trzeba specjalną deklarację DRA-1 i wpłacić pieniądze na konto resortu sportu. Przepis wszedł w życie 17 lipca 2004 r. i - jak się zdaje - wszyscy natychmiast o nim zapomnieli.
O podatku przypomniano sobie dopiero teraz - gdy po zwycięskich wyborach PiS podzielił edukację i sport na dwa resorty.
Nowe Ministerstwo Sportu postanowiło sprawdzić, co się dzieje z jego pieniędzmi. Departament ekonomiczny resortu przesłał do ministra finansów pismo, prosząc o przekazanie Izbom Skarbowym w kraju zalecenia, by pieniądze te ściągać. Izby przesłały zalecenie urzędom skarbowym. [źródło: gazeta.pl]

29.11.2005 | Francuskie restauracje walczą o niższy VAT
Setki pracowników francuskich restauracji przejechało w żółwim tempie ulicami Paryża, domagając się od Unii Europejskiej obniżenia podatku VAT od serwowanych posiłków, co ma ożywić koniunkturę w branży.
Protest zorganizowano w związku z zaplanowanym na 6 grudnia br. spotkaniem unijnych ministrów finansów. Francuscy restauratorzy chcą, by obniżyli oni z obecnych 19,6 do 5,5% stawkę VAT na spożywane w lokalach posiłki.
Sprawująca obecnie przewodnictwo UE Wielka Brytania przedstawiła rozwiązanie kompromisowe, które pozwoli prezydentowi Jacquesowi Chiracowi spełnienie jego przedwyborczej obietnicy ustalenia restauracyjnego VAT-u na poziomie znacznie poniżej unijnego minimum 15%. Brytyjska propozycja ogranicza zasięg obniżki VAT do usług lokalnych, nie mających wpływu na funkcjonowanie jednolitego rynku unijnego. [źródło: wirtualnemedia.pl]

21.11.2005 | Lokale gastronomiczne w Polsce 2005
Z badań przeprowadzonych w połowie tego roku przez instytut GfK Polonia wynika, że ogólna liczba punktów gastronomicznych w Polsce wynosi ponad 58 tys. W tej liczbie ponad 75 proc. to punkty z kategorii HoReCa (Hotel-Restaurant-Catering) działające przez cały rok.
Rynek gastronomiczny w Polsce, na którym działają zarówno duże sieci restauracji międzynarodowych, jak i małe niezależne punkty gastronomiczne, jest rynkiem bardzo rozdrobnionym. Nadal tylko około 10 proc. punktów całorocznych jest zrzeszonych w sieciach.  [źródło: egospodarka.pl]

03.11.2005 | KFC wprowadza do swoich restauracji nową specjalność - kanapkę Pocket.
Pocket to najnowsza propozycja KFC przygotowana specjalnie na okres jesienno-zimowy. Kanapka to połączenie świeżych warzyw i najwyższej jakości mięsa drobiowego, dostarczanego codziennie do restauracji KFC przez polskich, renomowanych dostawców.
30 i 15 sekundowe spoty reklamowe w Polsacie i na kanałach tematycznych w dniach 4.11.-5.12.br. będą promowały kanapki Pocket. Dodatkowo o promocji będą informować materiały umieszczone na zewnątrz i wewnątrz restauracji (banery, wkładki do menuboardu, plakaty, ulotki, placematy hangery). Promocja się zakończy 2 stycznia 2006 r. [źródło: wirtualnemedia.pl]

27.10.2005 | McDonald's ujawni prawdę o hamburgerach
Już wkrótce nabywcy hamburgerów Big Mac i innych hamburgerów Mc Donald'sa znajdą na opakowaniu informację, że zawiera on prawie połowę dopuszczalnej dziennej dawki tłuszczu. Ponadto dowiedzą się ile zawiera on kalorii, protein, węglowodorów, sodu, konserwantów i innych składników - poinformował dyrektor wykonawczy Mc Donald'sa, Jim Skinner.
Obecnie takie informacje dostępne są tylko w broszurach, które powinny być w każdej restauracji tej sieci oraz na jej stronie internetowej.
Mc Donald's jest coraz ostrzej krytykowany, nie tylko w USA, za niezdrową żywność podawaną w jego restauracjach szybkiej obsługi. [źródło: wirtualnemedia.pl]

07.10.2005 | Od października Testa - Public Relations rozpoczyna współpracę z Domem Restauracyjnym i Karczmą Gessler na Starym Mieście w Warszawie. Testa - PR będzie odpowiadała za kompleksową obsługę PR: komunikację z mediami i klientami, organizację eventów.
Ważnym elementem kampanii będzie promocja specjalnego weekendowego menu: przedwojenne potrawy - przedwojenne ceny. [źródło: wirtualnemedia.pl]

06.10.2005 | Fiorentina wraca na włoskie stoły
Z nowym rokiem powróci na włoskie stoły befsztyk "fiorentina". Przez cztery lata amatorzy tego przysmaku musieli się bez niego obejść z powodu zakazu wydanego przez Unię Europejską w związku z chorobą "wściekłych krów". Po czterech latach wraca "fiorentina" - ośmiocentymetrowej grubości kawał wołowiny o wadze co najmniej kilograma, z obowiązkową kością. [źródło: IAR]

07.09.2005 | Prokuratura w La Fontaine
Krakowska Prokuratura Okręgowa przeprowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie zatrucia 16 szwedzkich stomatologów w znanej restauracji w Krakowie.
Inspektorzy sanepidu prześledziwszy program pobytu lekarzy w Krakowie ustalili, że do zatrucia mogło dojść podczas kolacji we francuskiej restauracji "La Fontaine" koło Rynku Głównego. Była ona polecana przez przewodniki i cieszyła się opinią jednej z najlepszych i najdroższych w mieście.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy małopolskiego Sanepidu Leszek Horwath, przeprowadzona w restauracji kontrola wykazała 31 uchybień, w tym 13 zagrażających życiu i zdrowiu klientów. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zdecydował o natychmiastowym zamknięciu lokalu. [źródło: gazeta.pl]

05.08.2005 | Blisko połowa czeskich restauracji oszukuje.
W blisko połowie czeskich restauracji stwierdzono różnego rodzaju niedostatki i oszustwa lub próby oszustwa - wynika z danych Inspekcji Handlowej (CzOI).
Inspekcja dokonała ponad 3,5 tys. kontroli w placówkach gastronomicznych. Braki stwierdzono w 43 % z nich, czyli o 5 % więcej niż przed rokiem. Najgorsza sytuacja panuje w Pradze, gdzie przypadki oszukiwania klientów stwierdzono w aż 59 %. lokali.
Rzecznik prasowa inspekcji Miloslava Fleglova stwierdziła, że najczęstszym wykroczeniem (w ponad 780 przypadkach) było zaniżanie miary napojów. W toku kontroli stwierdzono, że właściciele lokali bardzo często nie informowali należycie o cenach świadczonych usług, zawyżali rachunki oraz używali niewłaściwych miar i wag.
Nieuczciwi restauratorzy oszukiwali przede wszystkim zagranicznych turystów.
W sumie Czeska Inspekcja Handlowa ukarała w I półroczu 2005 r. nieuczciwych pracowników gastronomii mandatami na łączną kwotę 1,22 mln koron (ok. 183 tys. zł). [źródło: wirtualnemedia.pl]

25.07.2005 |Wakacje. Uważaj, co jesz w czasie urlopu.
Jeśli nie chcemy się zatruć, lepiej wystrzegać się jedzenia z obnośnych kramów. Sanepid na razie uspokaja: właściciele restauracji i barów raczej dbają o czystość.
- Generalnie nie jest źle. Małe pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, które sprawdziliśmy w tym roku pod względem czystości, praktycznie spełniają nasze wymagania - mówi Małgorzata Serafin z sanepidu w Lublinie. Sporadycznie zdarzały się jakieś uchybienia w barach czy restauracjach. Ale nie tworzyły one zagrożenia dla zdrowia gości.
- Najwięcej uwag sanepid ma do punktów małej gastronomii w Małopolsce. Inspektorzy szacują, że norm higieny nie spełnia tam nawet co dziesiąty bar. Dotychczas zamknięto 14 stołówek, barów, stoisk. Dwie sprawy trafiły do sądu, a jedna - zatrucie dzieci w stołówce w Poroninie, które przyjechały tu na zieloną szkołę,  do prokuratury. Okolice Zakopanego to zagłębie barów.  Zlikwidowano już cztery stoiska na tatrzańskich szlakach turystycznych. Inspektorzy narzekają na grillowane oscypki sprzedawane w Zakopanem i na to, że sprzedawcy często nawet nie starają się o pozwolenie na handel żywnością: przyłapani przez inspektorów tłumaczą, że nie wiedzieli o tym, że jest im potrzebne.
- Czyste są bary nad morzem. Zachodniopomorski sanepid znalazł tylko 13 punktów, które działały bez zezwolenia sanitarnego.  
- Na Lubelszczyźnie zdarza się, że przedsiębiorcy sprzedają bez zezwolenia gofry, lody, watę cukrową. Skontrolowani sprzedawcy nie tylko nie mieli odzieży ochronnej i aktualnych badań lekarskich, ale nie rejestrowali nawet działalności gospodarczej - oburza się Piotr Pietura z lubelskiego sanepidu.
- Olsztyńscy inspektorzy nie zamknęli dotąd żadnego baru działającego bez zezwolenia, ale karzą przede wszystkim za brud: mandaty dostali organizatorzy wakacyjnych obozów, ale zatrucia zdarzają się rzadko. Do wyjątków należy zatrucie 18 osób wypoczywających na obozie w Siemianach niedaleko Iławy. Siedmioro gości hotelu Gołębiewski w Mikołajkach zatruło się prawdopodobnie egzotycznymi rybami, a sernik na zimno z surowymi jajami stał się prawdopodobnie przyczyną zatrucia 13 osób w świetlicy szkolnej w Ornecie.
- Na Podlasiu prawie nie zdarzają się zbiorowe zatrucia w barach i restauracjach - mówi Joanna Kryńska z podlaskiego sanepidu. - Sprawa od razu zostałaby nagłośniona przez media i taki punkt gastronomiczny straciłby dobrą opinię przynajmniej na kilka lat. [źródło: rzeczpospolita.pl]

21.07.2005 | Ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia a rzeczywistość.
Wiosną Inspekcja Handlowa skontrolowała 247 barów i sklepów spożywczych, działających na dworcach kolejowych, autobusowych i w ich pobliżu. W co piątej placówce czekają na turystę przeterminowane towary. Inspektorzy wynotowali najbardziej rażące przypadki: mięso mielone i czipsy – 30 dni po terminie, słodycze - 70 dni po terminie, napoje gazowane - 2 miesiące po terminie. Znaleziono też torebki z przyprawami, których data przydatności do spożycia minęła w 2001 r.
Podobną kontrolę przeprowadzono w czerwcu w małych wiejskich sklepach na Mazurach. Wyniki są miażdżące. Nieświeże produkty trafiły się w co drugiej placówce. Mamy ustawę, normy unijne i turystę który może pożałować, że zechciał się posilić. [źródło: polityka.onet.pl]

28.06.2005 | Pizza Hut nie przywiezie już pizzy do domu.
Przedstawiciele holenderskiej spółki AmRest, operatora polskich restauracji Pizza Hut i KFC poinformowali o skupieniu się na działalności restauracyjnej i stopniowej likwidacji punktów, w których realizowano sprzedaż z dostawą do domu. Według AmRestu dostawy te są za mało rentowne. [źródło: www.wp.pl]

24.06.2005 | Podziel się napiwkiem z fiskusem.
Według organów podatkowych, napiwki zawsze stanowią przychód i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli napiwki są uwzględniane na rachunku wystawianym klientowi, to wówczas dla pracownika kwota ta jest przychodem ze stosunku pracy. Jeśli jednak napiwek jest wręczany pracownikowi przez klienta, to jest to dochód z innych źródeł. Wówczas pracownik musi go wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. [źródło: www.wp.pl]

01.06.2005 | Śniadania w restauracjach McDonald's Polska.
W 15 warszawskich restauracjach do godziny 10.30 serwowane są śniadania.
W tym czasie poza specjalną ofertą śniadaniową oferowane są sałatki, frytki, desery oraz zimne i gorące napoje.
Na razie jest to program pilotażowy. Pozwoli on na zebranie informacji o tym, ilu gości zainteresowanych jest skorzystaniem z tej oferty. Wyniki decydować będą, jak szybko śniadania pojawią się w kolejnych restauracjach McDonald's Polska. [źródło: wirtualnemedia.pl]

18.05.2005 | Jaki VAT dla restauracji.
Negocjacje nad reformą unijnego systemu VAT trwają dwa lata. Niemcy, Szwecja i Dania blokowały zmiany. W ostatnich dniach Niemcy zasygnalizowały, że są gotowe pójść na ustępstwa, przede wszystkim w sprawie opodatkowania usług restauracyjnych.
Polska w traktacie akcesyjnym uzyskała prawo stosowania obniżonej stawki VAT na usługi tylko do końca 2007 roku. Teraz stojący na czele UE Luksemburczycy proponują, aby ten okres przejściowy został wydłużony przynajmniej do 2015 roku. [źródło: rzeczpospolita.pl]

18.05.2005 | Włosi lubią nasze borowiki, a Niemcy kurki.
 Włosi gustują w borowikach, Austriacy i Niemcy w kurkach, a do Wielkiej Brytanii jadą borówki. Polacy wolą grzyby marynowane, Niemcy duszone w tłuszczu lub kurki solone w zalewie.
Runo leśne z Kaszub ma w Europie renomę. Ale że dla odbiorców oprócz ceny i ilości liczy się także jakość, firma Skórczewskiego wprowadziła unijny system jakości HACAP. - Formalnie przy tego rodzaju działalności nie był potrzebny, ale lepiej go mieć, bo konkurencja w tej branży jest coraz większa.
[źródło: rzeczpospolita.pl]

04.05.2005 | Szpital od kuchni, czyli powrót kucharek.
Zdania, jak żywić najtaniej i najlepiej pacjentów, są podzielone.
Na przykład Instytut Kardiologii w Aninie chce w tym roku zamknąć własną kuchnię. Natomiast inny z warszawskich szpitali, kilka tygodni temu na własny rachunek zatrudnił 16-osobową załogę, która codziennie przygotowuje dania dla ok. 300 pacjentów. A z kolei dyrekcja Szpitala Międzyleskiego przyznaje, że firma, która przygotowuje mu posiłki, gotuje mało smacznie. Ale jak rozwiązać ten problem, jeszcze nie wie. Czy to nowy trend czy pojedynczy przypadek - zobaczymy. [źródło: gazeta.pl] 

15.04.2005 | Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw już w Sejmie.
Został skierowany 05.04.2005 r. do I czytania do Komisji Zdrowia z zaleceniem przedstawienia sprawozdania do dnia 04.05.2005 r.
Nowelizacja m.in. wprowadza:
- obok weryfikacji, która obecnie obowiązuje, obligatoryjność dokumentowania wdrożonego w zakładzie systemu HACCP, jak również nakłada odpowiedzialność karną na przedsiębiorców, którzy nie rozpoczęli wdrażania zasad tego systemu;
- konieczność uzyskiwania - w drodze decyzji - zgody na używanie środków transportu do przewozu środków spożywczych. Decyzja taka wydawana jest przez właściwego terenowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, po dokonaniu oceny spełnienia przez środek transportu wymagań koniecznych do zapewnienia higieny w obrocie środkami spożywczymi;
- pakiet regulacji dotyczących reorganizacji bazy laboratoryjnej badania żywności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zintegrowany system badania żywności należy rozumieć jako wyodrębniony organizacyjnie w każdym województwie system badań laboratoryjnych żywności, wykonywanych przez komórki organizacyjne wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych, określony przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, każdego według jego właściwości.
Analogiczne propozycje zmian dotyczą badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Ponadto doprecyzowywuje przepisy w zakresie handlu obwoźnego poprzez ustalenie zasady, że handel ten może być prowadzony na terenie gminy, w której zgłoszona została działalność gospodarcza w tym zakresie.

23.01.2005 | Lody solone i o smaku karczochów na salonie w Rimini
Lody solone, o smaku karczochów i octu balsamicznego zaprezentowano podczas trwającego w Rimini na północy Włoch Międzynarodowego Salonu Lodów, Cukiernictwa i Piekarnictwa. Jak zapowiedziano, największym przebojem w lodziarniach będą latem tego roku lody z kruchymi orzeszkami piniowymi.  [źródło: PAP]

14.01.2005 | Smakowało? Zapłać według uznania
Na niezwykły eksperyment zdecydowano się w ekskluzywnej restauracji w bawarskim Wuerzburgu - z karty dań zniknęły wszystkie ceny. Goście sami decydują, ile zapłacą za to, co zjedli i wypili.
"Klienci zamawiają z karty, jak zwykle i płacą tyle, ile uznają za stosowne, ale co najmniej jednego eurocenta" - powiedział mediom szef kuchni Bernhard Reiser.
Reiser chce się dowiedzieć, czy goście potrafią docenić wartość jego kreacji kulinarnych.  [źródło: PAP]

 

ZAPROSILI NAS

13.12.2005 - Warszawa -X Pokaz Dań wigilijnych i Świątecznych

29.11.br - Warszawa -  konferencja prasowa nt. budowy hotelu AQUILA PARK w Józefowie

18.11.br - Warszawa - trzecie urodziny Hotelu Lord

14.09.br - Warszawa - konferencja prasowa inaugurująca projekt "Rok 2006 - Rok odwiedzin Kenii"

10.09.br. - Piknik Turystyczno-Hotelarski Gospodarstwo Agroturystyczne "ELA" Wydmusy 59, 07-430 Myszyniec k.Ostrołęki

Krynica Zdrój - uroczystość przekazania przez dr Irenę Eris, w imieniu Hotelu SPA Dr Irena Eris, eksponatów do Muzeum Nikifora.

19.05.br. Pęcice - targi w plenerze zorganizowane przez Polskie Zrzeszenie Hoteli

 

KONFERENCJE

W dniach 14 - 15 kwietnia 2005 r. w hotelu Hyatt Regency przy al. Belwederskiej 23 w Warszawie odbędzie się Spa Business Forum 2005.
W dniach 14 - 15 kwietnia 2005 r. w hotelu Hyatt Regency przy al. Belwederskiej 23 w Warszawie odbędzie się Spa Business Forum 2005. Konferencję organizuje BROG Media Biznesu - wiodąca firma komunikacji biznesowej w Polsce, wydawca sześciu periodyków branżowych i organizator ośmiu konferencji "business-to-business".
Spa Business Forum 2005 jest poświęcony perspektywom i najnowszym trendom na rynku uzdrowiskowym i hotelarskim. Uczestnicy będą mogli także poznać praktyczne rozwiązania, związane z prowadzeniem uzdrowisk, sanatoriów i hoteli. Mimo tego, że odbywa się po raz pierwszy, zainteresowanie imprezą jest spore - udział potwierdzili już przedstawiciele elit biznesu uzdrowiskowego. Spa Business Forum 2005 to dwa dni prestiżowych konferencji podzielonych na bloki tematyczne oraz kilka paneli dyskusyjnych. W tegorocznej edycji imprezy udział weźmie około 20 prelegentów - wybitnych ekspertów i praktyków z Polski i zagranicy oraz kilkuset słuchaczy.

* * *

Sezon urlopowy rusza

W kwietniu 2005 r wobec marca br. ponownie wzrosły ceny turystyki zorganizowanej, zwłaszcza za granicą – o 1,7%.
Kwiecień br. był kolejnym miesiącem spadku przeciętnych realnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw oraz emerytur i rent brutto w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku.

Połowa naszych rodaków w ostatnim roku nie wyjeżdżała nigdzie na wakacje. Z drugiej połowy szczęśliwców, którzy opuszczali domowe pielesze na czas wakacyjny, aż 74% spędzało je w Polsce. Po Europie podróżowało 21% wyjeżdżających na wakacje, a tylko niecałe 5% wybrało się gdzieś dalej, poza Stary Kontynent.

Na urlopowe wyjazdy zwykle pozwalamy sobie raz do roku – taką deklarację złożyło około 37% respondentów. 10% urlopowiczów wyjeżdża dwa razy w ciągu roku, a na częstsze eskapady może sobie pozwolić tylko 3% spędzających wakacje poza domem.

Podróżując po Polsce i Europie najczęściej wybieramy samochód – odpowiednio 64% i 59% odpowiedzi. Wraz ze wzrostem liczby przewoźników lotniczych rośnie także liczba korzystających z oferowanych przez nich połączeń – 21% podróżujących po Europie i 6% turystów krajowych.

Najwięcej osób w wieku do 40 lat (41%) spędza wakacje w kraju. Ponad 48% z nich mieszka w trzy-czteroosobowych gospodarstwach domowych, często u rodziny lub w mieszkaniach komunalnych (39%). Tygodniowe wydatki na zakupy mieszczą się dla większości z nich (51%) w granicach 50-100zł.
[źródło: Raport Acxiom Polska www.acxiom.com] 09.05.2005

Najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne w Warszawie

W  Warszawie najwięcej podań o przyjęcie kandydaci złożyli do Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego. - Szkoła od dawna cieszy się popularnością. Zawód kucharza, kelnera i pracownika hotelu jest atrakcyjny - przekonuje Helena Szczekowska, dyrektorka szkoły. Właśnie do jej technikum trafiło najwięcej podań - 752 na 145 miejsc.
Najbardziej popularnym ogólniakiem jest IX LO im. K. Hoffmanowej.
[źródło: rzeczpospolita.pl 24.05.2005]

[hotelarze.pl]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl